چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

چه‌کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت؟ - Who Framed Roger Rabbit


چه‌کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت؟ - Who Framed Roger Rabbit
سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : رابرت واتس و فرانک مارشال
کارگردان : رابرت زمکیس.
فیلمنامه‌نویس : جفری پرایس و پیتر سیمن، برمبنای رمانی نوشته گاری ک. وولف.
فیلمبردار : دین کیوندی.
آهنگساز(موسیقی متن) : آلن سیلوستری.
هنرپیشگان : ب و صداها: باب هاسکینز، کریستوفر لوید، جوآنا کسیدی، چارلز فلایشر، استابی کی، آلن تیلوِرن، لو هرش، کاتلین ترنر، ایمی اروینگ و جوئل سیلور.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۴ دقیقه. نقاشی متحرک و زنده.


ک نفاشی‌متحرک: ریچارد ویلیامز.
هالیوود، سال 1947. «راجر رابیت» (فلایشر)، ستاره فیلم‌های نقاشی متحرک نسبت به وفاداری همسرش، «جسیکا» (ترنر و اروینگ) تردید دارد. رئیس کمپانی تهیه‌کننده فیلم‌های او، به یک کارآگاه خصوصی به‌نام «ادی» (هاسکینز) مأموریت می‌دهد شواهدی علیه «جسیکا» جمع‌آوری کند تا «راجر» را به جدائی از همسرش قانع کند. «ادی» عکس‌هائی از «جسیکا» در کنار یکی از ثروتمندان بزرگ شهر، «ماروین» (کی) می‌گیرد. «راجر» با دیدن عکس‌ها به شدت عصبانی می‌شود و همان شب «ماروین» به قتل می‌رسد. «قاضی دوم» (لوید) به این نتیجه می‌رسد که «راجر» قاتل است و حکم بازداشت او را صادر می‌کند. «جسیکا» نزد «ادی» اعتراف می‌کند که هنوز «راجر» را دوست دارد. در تعقیب و گریززی برای دستگیری «راجر»، «ادی»، «جسیکا» و «راجر» به انبار متروکه‌ای پناه می‌برند. در آنجا آشکار می‌شود که همه توطئه‌ها زیر سر «دوم» است که قصد دارد شهر را به تصرف خودش درآورد. در نبردی سخت، سرانجام «ادی» موفق می‌شود «دوم» را از بین ببرد.
* یکی از نقطه عطف‌های تاریخ سینما، در تلفیق صحنه‌های نقاشی متحرک با زنده، که بسیاری از شخصیت‌های محبوب دهه 1940 مثل «باگزبانی»، «بتی‌بوپ»، «میکی ماوس»، «دانلد داک»، «وودی وودپکر» و «پینوکیو» را در صحنه پایانی گرد هم می‌آورد. زمکیس مثل دیگر فیلم‌هایش با دست گذاشتن بر احساسات نوستالژیک تماشاگران آمریکائی، فیلمی پُرفروش و تماشاگرپسند عرضه کرده است. کارهای تکنیکی فیلم در تلفیق حرکت‌های بازیگران با شخصیت‌های کارتونی مبهوت کننده است. با ادای دینی آشکار بر نوآرهای دهه 1940. موسیقی نوستالژیک سیلوستری نیز بسیار درخشان و شنیدنی است.


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت برترینهاسایت عصرایرانخبرگزاری تحلیل بازارخبرگزاری صدا و سیماسایت همشهری‌آنلاینسایت تاپ نازسایت لنداسپاسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری فارس