جمعه, ۱۹ خرداد, ۱۴۰۲ / 9 June, 2023
مجله ویستا

دستیار همه کاره او - His Girl Friday


دستیار همه کاره او - His Girl Friday
سال تولید : ۱۹۴۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : هوارد هاکس.
فیلمنامه‌نویس : چارلز لدرر، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته بن هکت و چارلز مک‌آرتور.
فیلمبردار : جوزف واکر.
آهنگساز(موسیقی متن) : موریس استولوف.
هنرپیشگان : کاری گرانت، رزالیند راسل، رالف بلامی و جان کوآلن.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۹۲ دقیقه.


"والتر برنز" (گرانت) در می‌یابد زن سابقش، "هیلدی جانسن" (راسل) که کار خبرنگاری در روزنامه او را رها کرده، قصد دارد با مأمور بیمه‌ای به‌نام "بروس بالدوین" (بلامی) ازدواج کند و زندگی آرامی را به دور از هیاهوی حرفه روزنامه‌نگاری بگذراند. وقتی متهم به قتلی به‌نام "ارل ویلیامز" (کوالن)، شب پیش از اعدام از سلولش می‌̎گریزد؛ "والتر"، "هیلدی" را ترغیب می‌کند که برای تهیه گزارشی جنجالی از ماجرا نزد او بماند، در حالی که انگیزه اصلی‌تر او این است که مانع ازدواج "معقول" و قریب‌الوقوع "هیلدی" و "بروس" شود. نقشه او موفقیت‌آمیز از کار درمی‌آید و در این میان گواهی تبرئه "ارل" از سوی فرماندار هم می‌رسد و ریاکاری مقامات شهر را عیان می‌کند.
٭ یک شاهکار و از پرشتاب‌ترین کمدی‌ەای تاریخ سینما. اقتباس مجددی از نمایش‌نامه صفحه اول هکت و مک‌آرتور که با تبدیل جنسیت نقش "جانسن" به یک زن، دست‌مایه ایده‌آلی برای هاکس شده تا رقابت توفانی و پر تب و تاب مرد و زن را در حیطه‌ای دیگر محک زند. گفت‌وگوها، نوشته لدرر (دوست و همکار هکت) به سرعت باد می‌گذرند و استفاده فوق‌العاده هاکس از تکنیک روی هم انداختن جمله‌ها باعث می‌شود گاه چند نفر هم‌زمان در حال حرف زدن باشند. نتیجه کلی، القای کامل حال و هوای سراسیمه دنیای روزنامه‌نگاری است. گرانت بی‌همتا که پیش‌تر هم در کمدی‌های "دیوانه‌وار" هاکس ظاهر شده بود با آزادی عمل تمام از هر موقعیتی به نفع خود بهره‌برداری می‌کند. راسل در اوج دوران حرفه‌ای‌اش هم استعداد کمدی خود را ثابت می‌کند و هم این‌که به واسطه حضور گرانت، یکه‌تازی نقش‌های دیگرش تعدیل می‌شود. نمایش‌نامه اصلی در سال‌های ۱۹۳۱ (لوئیس مایلستون)، ۱۹۷۴ (بیلی وایلدر) و ۱۹۸۸ (تد کاچف) به فیلم درمی‌آید.


همچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاسایت فرادیدسایت تاپ نازخبرگزاری فارسخبرگزاری ایلناسایت دیپلماسی ایرانیسایت آفتاب نیوزروزنامه تعادلسایت مثلث آنلاینسایت الف