سه شنبه, ۲۸ دی, ۱۴۰۰ / 18 January, 2022
مجله ویستا

عیار المپیک کم شد!


عیار المپیک کم شد!
او را از سال ۲۰۰۰ می شناسیم. جوان خوش قلب و پهلوان اردبیلی کشورمان برای اولین بار بود که در سیدنی مدال خوش رنگ طلا در رشته وزنه برداری را برای سرزمین مقدسمان به ارمغان آورد. هنوز هم فریادهای «یازهرا» و «یا ابوالفضل» او برایمان به یادگار مانده است. کیست که در این کره خاکی عاشق ورزش باشد و نام حسین رضا زاده را نشنیده باشد؟ او که پس از نخستین مدال المپیکی خود، به «هرکول» ملقب شد، او که با استعانت از ذات اقدس الهی و مددجویی از سرور جوانمردان عالم حضرت ابوالفضل العباس طی ده سال حضور حرفه ای خود مدالها و رکوردهای مختلفی را در دنیای وزنه برداری به نام خود ثبت کرد و او که در اوج شهرت با پشت پا زدن به مادیات، وطن فروشی نکرد و در برابر پیشنهاد اغوا کننده افندیهای سرزمین آتاترک ایستاد و به ندای رهبر خویش لبیک گفت و ایرانی ماند.
در چند روز گذشته اما پهلوان باز هم خبرساز شد و این مرتبه خبرسازی او نه به خاطر کسب مدال بود و نه به خاطر نپذیرفتن ملیتی دیگر. این خبر آن قدر مهم بود که تمام دنیا را معطوف او کرد و آن مهم چیزی نبود جز خداحافظی حاج حسین رضازاده از دنیای حرفه ای وزنه برداری !آری هرکول اردبیلی ایران با وجود عشق به میهن و داشتن توانایی فتح مجدد قله پرافتخار المپیک اما به توصیه پزشکان و در جهت حفظ سلامتی اش، مجبور به این کار شد... چقدر المپیک بدون هرکول ایرانی اش، بی مزه است!
● پزشکان از پنج ماه پیش من را منع کرده بودند
حسین رضازاده پس از خداحافظی از دنیای ورزش قهرمانی گفت: پزشکان پنج ماه پیش به من گفته بودند که ورزش حرفه ای را کنار بگذارم، اما انگیزه کسب سومین مدال طلای المپیک به قدری قوی بود که خواستم تا آخرین لحظه برای حضور در المپیک و کسب این افتخار برای ایران بجنگم. قهرمان بازیهای المپیک سیدنی و آتن و قوی ترین مرد جهان اظهار داشت: موضوع مشکلات پزشکی من موضوعی نیست که در این اواخر مطرح شده باشد. من هر ماه توسط متخصصان چک می شوم. اسفند ماه به من گفتند، تمرین حرفه ای را کنار بگذارم، اما با توجه به اینکه المپیک نزدیک بود، نمی توانستم این کار را بکنم. می خواستم بعد از المپیک کنار بروم، اما پزشکان تأکید داشتند که استرسها و فشار بیش از حد باعث می شود که رگهای من پاره شود، بنابراین برای المپیک کنار رفتم تا دیگران جای من را بگیرند.
رضازاده ادامه داد: حتی خانواده ام که هم اکنون در اردبیل هستند با توجه به اینکه دوری از من برایشان بسیار سخت است، اما باز هم از شنیدن این خبر ناراحت شده بودند. همسرم می گفت، دعا و نذرهای زیادی کرده بودم تا قهرمان المپیک شوی، اما متأسفانه نشد.
رکورددار دسته فوق سنگین جهان و المپیک در رشته وزنه برداری با تأکید بر اینکه من دینم را به ملت ایران ادا کرده ام، خاطرنشان کرد: من مدالهایم را گرفته ام و رکوردهایی را که باید می زدم، زده ام، اما کسب سومین مدال المپیک انگیزه بسیار قوی بود که داشتم. این مدال هم برای خودم خیلی خوب بود و هم برای ایران. با این کار می توانستم نام خودم و ایران را جاودانه تر کنم، اما متأسفانه نتوانستم این کار را انجام دهم.
رضازاده با بیان اینکه المپیک پکن در دسته فوق سنگین یکی از سبکترین مسابقات المپیک در چند دوره اخیر خواهد بود، یادآور شد: من فکر می کنم که در این المپیک با رکوردی حدود ۴۵۰ کیلوگرم بتوان به مدال طلا دست یافت. در المپیکهای قبلی هم به غیر از المپیک سیدنی همین طور بود. من در المپیک سیدنی ۴۷۲/۵ کیلوگرم را بالای سر بردم تا قهرمان شدم. در مسابقات و المپیکهای دیگر هم من خارج از حد معمول وزنه می زدم. سایر حریفانم حتی از ۴۵۰ کیلوگرم هم نمی گذشتند.
وی در مورد شکسته شدن رکوردهایش درآینده و کسب مدال طلای المپیک در این وزن توسط یک ایرانی به ایسنا گفت: امیدوارم که مدال طلای المپیک را در دسته فوق سنگین یک ایرانی کسب کند و امیدوارم که یک ایرانی بتواند رکوردهایم را بشکند، اما امیدوارم که ابوالفضل (فرزند پنج ساله رضازاده) بتواند رکوردهایم را بشکند. من آرزو می کنم که ابوالفضل بتواند این کار را انجام دهد. خودم مربی اش خواهم شد و تمام تلاشم را می کنم که روزی او جایگزین من شود. زدن رکوردها در تمرین خیلی مهم است، اما اینکه این رکوردها در مسابقه به ثبت برسد مهمتر است. امیدوارم که خدا عمری به من بدهد تا بتوانم فرزندم را قهرمان المپیک و رکورددار جهان و المپیک کنم.
وی در پایان گفت: اگر کارهایم درست شود همراه کاروان ایران به المپیک می روم.
● تاماش آیان: رضازاده سمبل وزنه برداری دنیاست
رئیس فدراسیون بین المللی وزنه برداری خبر خداحافظی «حسین رضازاده» را بسیار ناراحت کننده و تأثربرانگیز قلمداد کرد.
دکتر «تاماش آیان» رئیس فدراسیون بین المللی وزنه برداری و عضو کمیته بین المللی المپیک پس از خداحافظی حسین رضازاده گفت: من بی نهایت ناراحت و متأثر شدم، وقتی که فهمیدم ستاره شماره یک وزنه برداری جهان به خاطر وضعیت سلامتی اش نمی تواند در بازیهای المپیک شرکت کند.وی ادامه داد: رضازاده برای ما تنها یک وزنه بردار نیست. بلکه برای اکثر جهانیان یک سمبل و تصویری زیبا از وزنه برداری، فدراسیون بین المللی وزنه برداری، ورزش ایران و وزنه برداری ایران است.
به طور طبیعی هیچ چیزی مهمتر از سلامتی ورزشکار نیست، بنابراین ما «رضازاده» و تصمیم فدراسیون وزنه برداری ایران را درک می کنیم. هر چند که این تصمیم برای ما قابل تأسف باشد.
● رقیب اصلی رضازاده: خداحافظی هرکول شایعه است!
«ویکتورز شرباتیس» قهرمان وزنه برداری فوق سنگین جهان در سال ۲۰۰۷ و اصلی ترین رقیب حسین رضازاده در بازیهای المپیک از شنیدن خبر خداحافظی «رضازاده» و انصراف از بازیهای المپیک پکن شگفت زده شده و این خبر باورش نمی شود.
قهرمان دسته فوق سنگین وزنه برداری جهان در سال گذشته و نایب قهرمان بازیهای المپیک آتن از کشور لتونی گفت: من تاکنون این خبر را نشنیده ام و فکر می کنم این خبر شایعه باشد. باورم نمی شود رضازاده خداحافظی کرده است.
وی ادامه داد: رضازاده شانس اصلی کسب مدال طلا در بازیهای المپیک پکن است و وقتی که در پکن ببینم رضازاده نیست، آن جاست که باور می کنم که او خداحافظی کرده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: نمی خواهم زیاد از رضازاده صحبت کنم، چون که هنوز مطمئن نیستم او خداحافظی کرده است!
● بازتاب گسترده خداحافظی رضازاده در رسانه های جهان
خبر خداحافظی «حسین رضازاده» قهرمان نامدار ورزش ایران از دنیای قهرمانی بازتاب وسیعی در رسانه های دنیا داشته است.
پایگاه اینترنتی روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماین سایتونگ» در خبری با عنوان قدرتمندترین مرد جهان در المپیک حضور ندارد، نوشت: چشم پوشی این ستاره فوق سنگین که از هشت سال پیش در دسته فوق سنگین وزنه برداری به یک نماد و الگوی همه گیر تبدیل شده، شانس کسب مدال طلای «ماتیاس اشنایدر» از آلمان را افزایش داده است.
پایگاه اینترنتی «هامبورگر آبندبلات» نیز با اشاره به غیبت رضازاده نوشت که این وزنه بردار فوق سنگین ایرانی به دلیل مشکلات گوارشی مجبور است از دفاع از عنوان قهرمانی خود در پکن چشم پوشی کند.
پایگاه اطلاع رسانی تلویزیون اتریش هم در بخش خبری خود نوشت: «هرکول در المپیک نیست».
پایگاه اینترنتی رسمی بازیهای المپیک ۲۰۰۸ پکن هم با اشاره به غیبت رضازاده نوشت: «هرکول در ۲۰۰۸ پکن نیست.» همچنین این وب سایت در گزارش خود به سخنان مسؤولان فدراسیون وزنه برداری ایران اشاره کرده و در ادامه افتخارات رضازاده را در سالهای اخیر برشمرده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از تلویزیون ایران اعلام کرد که رضازاده در بازیهای المپیک شرکت نمی کند.
پایگاه اینترنتی روزنامه «اکونومیک تایمز» هم گفت: رضازاده دارنده دو مدال طلای المپیک در بازیهای ۲۰۰۸ حضور نمی یابد چرا که وضعیت مناسبی برای دفاع از عنوان قهرمانی خود ندارد. این پایگاه در ادامه به مشکلات پزشکی رضازاده اشاره کرده است.
«خبرگزاری فرانسه» هم در گزارشی کامل ضمن اشاره به خداحافظی رضازاده، به اهمیت غیبت او از بازیهای المپیک پکن و افتخاراتش اشاره کرد.
این خبرگزاری نوشت: یکی از ویژگیهای اصلی رضازاده توسل به نام (مقدس حضرت) ابوالفضل است.
خبرگزاری «ماسابا» از انگلستان هم سخنان بهرام افشارزاده رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران را درمورد خداحافظی رضازاده منتشر کرده است.
پایگاه اطلاع رسانی شبکه تلویزیونی CNN هم با اشاره به اخبار تلویزیون ملی ایران نوشت: در حالی که کاروان ورزشی ایران بزرگترین کاروان این کشور پس از بازیهای ۱۹۷۶ مونترال است، اما رضازاده در این تیم حضور ندارد.
روزنامه «واشنگتن پست»، «خبرگزاری رویترز»، «روزنامه تایمز خاورمیانه»، «خبرگزاری THE استرالیا» و «خبرگزاری THE استار» به همراه روزنامه «ارث تایمز» نیز به نقل از منابع مختلف به خبر خداحافظی رضازاده اشاره کرده اند.
● رضا زاده مشاور عالی فدراسیون
طی حکمی از سوی رئیس فدراسیون وزنه برداری کشورمان، حسین رضازاده قهرمان جهان و المپیک به عنوان مشاور عالی فدراسیون منصوب شد.
● رضازاده تکرار نشدنی است
کوروش باقری قهرمان مسابقات جهانی ۲۰۰۱ لهستان و مربی رضازاده در المپیک ۲۰۰۴ آتن گفت: گویا پزشکان به دلیل حفظ سلامت جسمی حسین اجازه حضور در المپیک را به وی ندادند و او را تا مدتی ازهرگونه فعالیت سنگین منع کرده اند، اما آنچه مسلم است حسین رضا زاده تکرار نشدنی است و سالها باید منتظر ماند تا فردی نظیر وی درعرصه ورزش قهرمانی ایران و جهان قدرت نمایی کند.
آرش میراسماعیلی دارنده چهار مدال مسابقات جهانی جودو نیز درباره خداحافظی حسین رضازاده از عرصه ورزش قهرمانی گفت: به نمایندگی از جامعه جودو باید بگویم که گل سرسبد ورزش ایران در المپیک ۲۰۰۸ حضور نخواهد داشت. او همیشه پهلوان باقی می ماند و همه ما دوستش داریم. رضازاده به منزله قوت قلبی برای همه ورزشکاران المپیکی بود و امیدوارم تا در المپیک پکن نیز در کنار کاروان اعزامی ایران باشد.
● جانشین رضازاده: خدا بخواهد در پکن مدال می گیرم
جانشین حسین رضازاده در بازیهای المپیک پکن گفت: اگر خدا بخواهد سعی می کنم عنوانهایی را که رضازاده در دودوره پیشین بازیهای المپیک کسب کرده، در پکن کسب کنم.رشید شریفی اظهار داشت: من در مدت زمان گذشته تلاش زیادی برای رسیدن به رکوردهای مطلوب کردم، اما آسیب دیدگی مچ پایم، حدود دو هفته تمرینهایم را عقب انداخت و امیدوارم درفاصله باقی مانده تا بازیهای المپیک بتوانم به رکوردهای مطلوب دست پیدا کنم.
وی ادامه داد: درست است که رفتن رضازاده از وزنه برداری خبر تلخی است، اما اینکه فرصت به من رسیده تا بتوانم خودم را دربازی المپیک نشان دهم، برای من خوشحال کننده است. من دراین روزها از رفتن رضازاده ناراحت شده ام، اما انگیزه ای مضاعف پیدا کرده ام تا بتوانم درالمپیک جایگزین شایسته ای برای قویترین مرد جهان باشم. شاید از هم اکنون نشود مسابقات را پیش بینی کرد، اما امیدوارم در پکن مدال کسب کنم.
رشید شریفی قهرمان دسته فوق سنگین آسیا در سال ۲۰۰۸است که کمتر از یک ماه پیش دراردوی اردبیل به رکوردهای ۲۰۰ و ۲۴۵ کیلوگرم در حرکات یک ضرب و دوضرب رسیده بود. وی اگر بتواند همین رکوردها را در بازیهای المپیک تکرار کند، به طور حتم برروی سکو خواهد بود و شانس کسب مدال طلا را دارد.
منبع : روزنامه قدس


همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکخبرگزاری مهرسایت زومیتروزنامه تعادلروزنامه شرقسایت خبرآنلاینروزنامه ابتکارسایر منابعخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه آفتاب یزد