پنجشنبه, ۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 19 May, 2022
مجله ویستا

افسردگی و شیوع آن در زنان


احتمال ابتلاء به این حالت در زنان دوبرابر مردان است. در واقع در سال بیش از شش میلیون زن دچار افسردگی می شوند.

نشانه های افسردگی
پزشکان همچنان به شناخت نحوه تاثیر افسردگی بر زنان مشغولند ، اما برخی نشانه ها در این بیماری شایعند. اگر شما هم دچار افسردگی هستید ، ممکن است بعضی از این علائم را تقریبا هرروز ، همه مدت روز بمدت دو هفته یا بیشتر تجربه کنید.
- احساس غم واندوه یا گریه زیاد
- از دست دادن علاقمندی به اموری که قبلا از آن لذت می بردید.
- احساس گناه ، ناامیدی یا پوچی
- فکر در باره مرگ یا خودکشی
- خواب زیاد یا عدم توانائی برای به خواب رفتن و یا در خواب ماندن
- از دست دادن اشتها و کاهش وزن ( یا خوردن بیش از حد و افزایش وزن)
- احساس خستگی مفرط یا رخوت
- مشکل در عطف توجه به امور و تصمیم گیری
- دچار شدن به دردهائی که با درمان بهبود نمی یابند

عوامل ایجاد افسردگی
بنظر می رسد افسردگی با یک عدم تعادل شیمیائی در مغز مرتبط باشد که برقراری ارتباط با یکدیگر را برای سلول ها دشوار می سازد.
وقایع استرس زا در زندگی ، همچون مرگ عزیزان ، جدائی یا جابجائی (مانند ترک خانه برای رفتن به کالج) ممکن است منجر به افسردگی شوند. مصرف داروهای خاص ، مواد مخدر یا الکل و یا بیماری های دیگر نیز می توانند باعث افسردگی شوند.
در زنانی که دچار سندرم پیش از قاعدگی (PMS) هستند احتمال افسرده شدن بیشتر است. افسردگی بیشتر یک هفته پیش از دوران قاعگی و در چند هفته پس از زایمان در زنان شایع است. در برخی از زنان قرص های ضد بارداری ممکن است نشانه های افسردگی را ایجاد کند.

نحوه درمان
افسردگی را می توان با مشاوره ، دارو و یا به کمک هردو روش درمان کرد. مراقبت مناسب ، ورزش منظم و خوردن غذاهای سالم نیز حائز اهمیت است. در صورت شدید نبودن افسردگی ممکن است مشاوره به تنهائی موثر واقع شود.
باید ها و نباید ها بهنگام افسردگی
- خود را از دیگران جدا نکنید با افراد مورد علاقه و دوستان ، راهنمای مذهبی ، و پزشک خاوادگی تان در ارتباط باشید.
- در این دوران از اخذ تصمیمات مهم زندگی (مثلا در باره جدائی یا طلاق) خودداری کنید.شاید نتوانید درست فکر کنید بنابراین تصمیمات درستی نخواهید گرفت.
- بخاطر افسردگی ، خودتان را سرزنش نکنید.شما مسبب آن نیستید.
- از اینکه هم اکنون احساس خوبی ندارید ناامید نشوید. صبور باشید.
- تسلیم نشوید.
- هرروز ورزش کنید تا انرژی بیشتری کسب نموده و احساس بهتری داشته باشید.
- رژیم غذائی متعادل و سالم داشته باشید و سعی کنید به اندازه کافی بخوابید.
- طبق دستور پزشک برای مشاوره مراجعه کنید و یا داروهای توصیه شده را مصرف نمائید.در صورت عدم مصرف صحیح و به موقع ، داروها تاثیری نخواهند داشت.
- اهداف کوچکی را برای خود تعیین کنید چراکه ممکن است انرژی کمتری داشته باشید.
- خود راتشویق کنید.
- هر چه می توانید در مورد افسردگی و درمان آن کسب اطلاع کنید.
- در صورت خطور افکار خودکشی به مغزتان فورا پزشک کعالج و یا مرکز بهداشت محلی را مطلع سازید. آیا داروهای ضد افسردگی برای همه زنان مفیدند؟ اگر خانمی تصمیم به بارداری دارد ، پیش از آن باید پزشک خوددر مورد داروهای ضد افسردگی مورد مصرفش مشورت کند. اگر تصادفا باردار شدد در حالیکه اینگونه داروها رامصرف می کند لازم است فورا پزشک را مطلع سازد. تقریبا همه داروها ازراه شیر به نوزاد منتقل می شود بنابراین اگر کودکتان رابا شیر خود تغذیه می کنید باز هم پزشک را از مصرف داروی ضد آنتی دپرسانت آگاه کنید. در اکثر موارد مصرف همزمان قرص های ضد بارداری یا هورمون درمانی با داروهای آنتی دپرسانت ممنوعیتی ندارد. مصرف هورمون ها حتی شاید به بهبود احساس برخی زنان افسرده کمک کند اما اگر قرص های کنترل بارداری در شما ایجاد افسردگی می کند این مسئله را نیز با پزشکتان درمیان بگذارید.

اثرات جانبی
مانند اکثر داروها ، آنتی دپرسانت ها نیز می توانند اثرات جانبی ایجاد کنند اما همه افرادی که این داروها را مصرف می کنند به اثرات جانبی دچار نمی شوند.اثرات جانبی به نوع داروی انتخابی توسط پزشک بستگی دارد. برخی از این داروها باعث خشکی دهان ، یبوست ، دید تار ، احساس خلاء ، مشکلات مثانه ، خستگی ، خواب آلودگی ، سرگیجه ، لرزش دست ، تپش قلب یا افزایش وزن می شوند. اگر یکی از اثرات جانبی دارو موجب آزار بیمار می شود لازم است با پزشک در این مورد صحبت کند.

نحوه درک تاثیر دارو
با تاثیر دارو فرد بهتر به خواب می رود.اشتها و انرژی بیشتری خواهد داشت. در باره آینده نیز احساس بهتری می کند. کمتر غمگین می شود و تصمیم گیری برایش آسانتر می شود. باید صبور باشد. در عرض یک هفته پس از شروع مصرف دارو متوجه روند بهبود خواهد شد اما احتمالا تا حدود 8-6 هفته همه اثرات را نمی بیند.

مدت مصرف دارو
این امر بستگی به میزان افسردگی فرد دارد. اگر اولین بار باشد که دچار افسردگی می شود احتمالا پزشک به مدت شش ماه دارو ثجویز می کند.
اگر دومین مرتبه است که دچار این حالت شده حدودا یک سال دارو توصیه می شود اما در صورتی که سومین یا چهارمین تجربه افسردگی باشد شاید برای چند سال باید دارو مصرف شود تا افسردگی مجددا بازنگردد.
منبع : روزنامه جوان


همچنین مشاهده کنید

روزنامه آفتاب یزدسایت اقتصادنیوزخبرگزاری مهرسایت ساعدنیوزسایت برترینهاروزنامه شهروندسایت نمناکسایت تابناکسایت انصاف نیوزسایت رویداد 24