یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

بهترین نیات - THE BEST INTENTIONS


سال تولید : ۱۹۹۲
کشور تولیدکننده : سوئد
محصول : لارس بی‌یلکسکوگ
کارگردان : بیله اوگوست
فیلمنامه‌نویس : اینگمار برگمان
فیلمبردار : یورگن پرسون
آهنگساز(موسیقی متن) : استفان نیلسون
هنرپیشگان : ساموئل فرولر، پرنیلا اوگوست، ماکس فون سیدو، گیتا نوربی، مونا مالم و لنا اندره
نوع فیلم : رنگی، ۱۸۲ دقیقه


ـ اوپسلای سوئد، سال ۱۹۰۹، ̎هنریک برگمان̎ تنگ‌دست (فرولر) که برای کشیش شدن تحصیل می‌کند با خانوادهٔ ̎ آکربلوم̎ آشنا و دلباختهٔ دخترشان، ̎ آنا ̎ (پ. اوگوست) می‌شود. اما ̎ کارین̎ (نوربی)، مادر ̎ آنا ̎ به خاطر رابطه‌ای که ̎هنریک̎ با ̎فریدا ̎ی پیشخدمت کافه ( آندره) دارد، مانع این رابطه می‌شود. دو سال بعد ̎هنریک̎ به مقام کشیش منسوب می‌شود و با مرگ ̎یوهان̎ (فون سیدو)، پدر ̎ آنا ̎ و نرم شدن دل ̎کارین̎، ̎هنریک̎ و ̎ آنا ̎ با هم ازدواج می‌کنند و به محل مأموریت مذهبی ̎هنریک̎، در فورسیورا نقل مکان می‌کنند. آنجا ابتدا همه چیز به خوبی پیش می‌رود و آنان صاحب پسری می‌شوند ولی بعد ̎ آنا ̎ از شرایط ریاضت کشانهٔ زندگی‌شان به تنگ می‌آید و وقتی ̎هنریک̎ دعوت ملکه را برای خدمت در بیمارستان سلطنتی استکهلم رد می‌کند، بیشتر خشمگین می‌شود. شایعات مربوط به عزیمت آنان، اهالی را علیه‌شان بر می‌انگیزاند. ̎کارین̎ و پسرش به اوپسالا می‌روند و ̎هنریک̎ پس از مدتی انزوا به او می‌پیوندد. دومین پسرشان نیز در ژوبیهٔ ۱۹۱۸ متولد می‌شود.
ـ برگمان والدینش را بیست سال پس از مرگشان و حین تدارک سرگذشت‌نامهٔ خویش، فانوس خیال، دوباره کشف کرد. او گفته که امیدوار بوده کاوش زندگی پدر و مادرش در فیلمنامهٔ بهترین نیات، روشن‌گر خصوصیات او به صورت آمیزه‌ای از شخصیت آن دو باشد، ولی در واقع او صرفاً نقاب ظریف و ماهرانه‌ای به مجموعهٔ طولانی نقاب‌های باشکوهی که در سینما بر چهره زده، اضافه کرده است. این نه دقیقاً گزارشی مستند است و نه یک درام تاریخی، بلکه آمیزه‌ای است از احساسات و رنگ‌ها، پر از اشاره‌ها و لحظه‌های غافلگیرانه. لحظه‌های سرد و خشنی که در آن شخصیت‌های اصلی نفرت خود از یکدیگر را با صداقتی غیر منتظره ابراز می‌کنند. آشکارا متعلق به برگمان و لحظه‌هائی که نیازمند مهر بصری برگمان هستند، به وسیلهٔ اوگوست با احتیاط و خویشتن‌داری و بدون شور و احساس ساخته شده است و متأسفانه در کار پرسون فیلمبردار از آن نورهای تند و خیره کنندهٔ تابستانی فیلم‌های برگمانی نشانی نیست. از این فیلم که نسخهٔ شش ساعته نیز برای تلویزیون سوئد تهیه شده است.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه همشهریسایت نامه نیوزروزنامه شرقروزنامه شهروندسایت خبرآنلاینسایت رویداد 24سایت دیدارنیوزسایت اعتماد آنلاینسایت اقتصادنیوزخبرگزاری تسنیم