یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

نشانی از ذن - A Touch Of Zen


نشانی از ذن - A Touch Of Zen
سال تولید : ۱۹۶۹
کشور تولیدکننده : تایوان
محصول : شا جونگ ـ فنگ
کارگردان : کینگ هو (هو چین ـ چوآن)، برمبنای داستانی کوتاه دختر بزرگوار نوشته پو سونگ ـ لین از مجموعه داستان‌هائی غریباز یک آتلیه چینی.
فیلمنامه‌نویس : کینگ هو (هو چین ـ چوآن)، برمبنای داستانی کوتاه دختر بزرگوار نوشته پو سونگ ـ لین از مجموعه داستان‌هائی غریباز یک آتلیه چینی.
فیلمبردار : هوآ هوئی ـ ئینگ و چو یه ـ هسینگ
آهنگساز(موسیقی متن) : ووتا ـ چیانگ.
هنرپیشگان : شی چون، هسو فنگ، پای ئینگ، تین پنگ، روی چیائو و هسوئه هان.
نوع فیلم : رنگی، ۱۷۵ دقیقه.


چین شمالی، دوران حاکمیت خاندان مینگ. "کوشنگ ـ چای" (چون)، دانشمند جوان و صورتگر که همراه مادرش زندگی می‌کند، هنوز موفق نشده به کار دیوانی دست پیدا کند. او روزی کنجکاو صداهائی می‌شود که از قلعه متروکه روبه‌روی خانه‌اش به گوش می‌رسد. اما جست‌وجوی شبانگاهی به هیچ‌ نتیچه‌ای نمی‌رسد روز بعد مادرش کشف می‌کند که بانوئی جوان، "یانگ هوئی ـ چن" (فنگ)، همراه مادر بیمارش مقیم قلعه شده است. "یانگ" پیشنهاد ازدواج "کو" را رد می‌کند اما در نهایت شبی را با او می‌گذراند. صبح همان شب، تازه‌واردی به‌نام "او ـ یانگ نین" (پنگ) که از مشتری‌های "کو" نیز هست، به "یانگ" پیشنهاد ازدواج "کو" را رد می‌کند اما در نهایت شبی را با او می‌گذراند. صبح همان شب، تازه‌واردی به‌نام "او ـ یانگ نین" (پنگ) که از مشتری‌های "کو" نیز هست، به "یانگ" حمله می‌کند. پس از دفع این شر، "یانگ" تعریفمی‌کند که تنها بازمانده خانواده‌ای است که دارودسته مأموران خفیه سلطنتی قتل عام کرده‌اند (دشمنی دارودسته از آن‌جاست که پدر "یانگ" طی دادخواستی به امپراتور اعمال‌شان را مورد انتقاد قرار داده است). حالا "کو" و "یانگ" دست اتحاد می‌دهند تا به دارودسته مبارزه کنند. آنان ترتیبی می‌دهند که همه تصور کنند قلعه مأمن "یانگ" به تسخیر ارواح درآمده است...
٭ از بهترین فیلم‌های هنرهای رزمی سینمای هنگ‌کنگ (که در واقع در دهه ۱۹۷۰ با آثار بروس لی جهان‌گیر شد). هو به نوعی روشن‌فکرترین فیلم‌ساز کشورش به‌شمار می‌آمد و به‌دلیل پرورش شخصیت‌هائی ساده اما کار آزموده اغلب با آنتونی مان مقایسه می‌شد (به‌خصوص همین نشانی از ذن در ارتباط با ال سید، ۱۹۶۱، مورد بررسی قرا می‌گرفت). امروز صحنه‌های شمشیربازی فیلم که به تمامی به رقص نزدیک می‌شوند و از خشونت عاری می‌نمایند، به یادماندنی هستند. هو، بدون گزافه گوئی، در نمایش "عملی" فلسفه ذن به موفقیت عجیبی دست پیدا می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت سلام نوسایت انتخابسایت چیدانهسایت زومیتوبگردیسایت اصلاحات نیوزسایت جمارانسایت مثلث آنلاینسایت نامه نیوزخبرگزاری ایسنا