شنبه, ۱۱ آذر, ۱۴۰۲ / 2 December, 2023
مجله ویستا

ترک سیگار


ترک سیگار
وقتی از «جورج برنارد شاو» پرسیدند آیا ترک کردن سیگار مشکل است؟ او پاسخ داد خیر، من تاکنون ۱۴ بار این کار را انجام داده‌ام. از شوخی گذشته واقعیت هم همین است ترک سیگار بسیار آسان است.
● ۵ قدم به‌سوی ترک
۱) برای ترک سیگار ابتدا باید تصمیم بگیرید و سپس زمان خاصی را برای این کار انتخاب کنید.
۲) راه‌های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد. راه اول این است که از یک روز معین ترک سیگار را شروع کنید و دیگر اصلا سیگار نکشید و در این تصمیم خود محکم باشید. در این صورت یکباره سیگار را ترک خواهید کرد.
۳) اگر می‌خواهید سیگار را کم‌کم ترک کنید، برای این کار می‌توانید ابتدا میزان مصرف روزانه سیگار را کم کنید. سپس زمان همیشگی سیگار کشیدن را به تاخیر بیندازید. سیگارتان را وقتی نصفه شد خاموش کنید. در نهایت سیگار را کاملا کنار بگذارید.
۴) تجسم ذهنی ترک سیگار در ترک واقعی سیگار موثر است. یافته‌های جدید تحقیقاتی نشان می‌دهد که ‌برخی افراد سیگاری چنانچه ‌در عالم خیال سیگار را ترک کنند، این مساله به آنان در ترک واقعی آن کمک می‌کند.
۵) اگر پس از ترک سیگار، بار دیگر کشیدن سیگار را شروع کردید، دلسرد نشوید. در وقت مناسب دیگری مجددا ترک سیگار را شروع کنید.
● پس از ترک
▪ می‌دانید اگر شما سیگاری قهاری باشید پس از ترک سیگار چه وضعی خواهید داشت؟
▪ ۲۰ دقیقه بعد از ترک سیگار فشار خون و ضربان قلب شما به حالت عادی برمی‌گردد و خون‌رسانی به دست و پا بهبود پیدا می‌کند.
▪ ۸ ساعت بعد از ترک سیگار سطح اکسیژن خون به حد طبیعی برمی‌گردد و خطر ابتلا به حمله قلبی کاهش می‌یابد.
▪ یک روز بعد از ترک سیگار مونوکسیدکربن ناشی از سیگار از بدن دفع می‌شود و ریه‌ها کم‌کم خلط و چرک را از خود خارج می‌کنند. ۲ روز بعد از ترک سیگار، نیکوتین خونتان قابل اندازه‌گیری نیست. حس چشایی و بویایی رو به بهبود می‌گذارد. ۳ روز بعد از ترک سیگار علائم قطع مصرف اوج می‌گیرد؛ اما این علایم گذرا هستند.
▪ ۴ روز بعد از ترک سیگار، خلق بد و احساس بی‌قراری شروع می‌شود.
▪ ۵ روز بعد از ترک سیگار تنفس راحت‌تر و پوست‌ روشن‌تر می‌شود، چشم‌ها هم برق سابق را پیدا می‌کند و فرد احساس افزایش انرژی‌ پیدا می‌کند.
▪ یک هفته بعداز ترک سیگار الگوی خواب‌ به شکل عادی باز می‌گردد.
▪ ۲ هفته بعد از ترک سیگار عروق خونی در سراسر بدن،‌ بازتر و اوضاع گردش خون‌ بهتر می‌شود.
▪ ۳ تا ۹ ماه بعد از ترک سیگار مشکلات تنفسی، سرفه، تنگی نفس و خس‌خس سینه به میزان زیادی مرتفع شده است. کارآیی ریه‌ها بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش یافته است.
▪ ۵ سال بعد از ترک سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی به نسبت زمان کشیدن سیگار ۵۰ درصد کاهش یافته است.
▪ ۱۰ سال بعد از ترک سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی به اندازه فرد غیر سیگاری است.
منبع : روزنامه جام جم


همچنین مشاهده کنید

روزنامه همشهریسایت دنده 6خبرگزاری ایلناروزنامه توسعه ایرانیسایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری ایرناسایت زومیتخبرگزاری فارسسایت چیدانهسایت برترینها