پنجشنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۹ / 12 November, 2020

آگهی رایگان
آماده سازی و بسته بندی غذا
دستگاه بسته بندی
طراحی و تولید انواع سویول جوینت
آگهی رایگان و ویژه سایت رایگان بفروش
مجله ویستا

باغ صخره ای


باغ صخره ای
قطعه نمایش گیاهان زینتی باغ گیاه شناسی ملی ایران از قدیمی ترین قسمتهای باغ می باشد . این قطعه با مساحت۶.۶ هکتار با اهداف زیر احداث گردید:
۱) وجود مجموعه ای از درختان و درختچه های منطقه مدیترانه برای انجام تحقیقات باغبانی و گیاهشناسی
۲) ایجاد زمینه آموزش برای بازدید کنندگان از باغ به منظور آشنایی با گیاهان زینتی خارجی و انجام آزمایشات سازگاری روی گیاهان و انتخاب و معرفی گیاهان زینتی مناسب برای ایجاد فضای سبز.
این منطقه به سه بخش باغ صخره ای , آبشار و نمایشی تقسیم شده است که در زمینی تپه ماهوری واقع شده و سعی بر آن بوده که چشم اندازی طبیعی را منعکس کند. آبشار موجود در آن به ارتفاع ۸متر جلوه خاصی به آن بخشیده است و به دریاچه مدیترانه به وسعت ۲۵۰۰ متر مربع ریخته می شود که به منظور کاشت و نگهداری گیاهان آبزی طراحی شده است.
سنگهای استفاده شده در باغ صخره ای از کوههای اطراف جمع آوری گردیده و پیاده روها از سنگ لاشه طبیعی می باشد. دره آبشار با قطعاتی از سنگهای طبیعی در ابعاد مختلف به نحوی بسیار زیبا طراحی شده است و گیاهان موجود در آن شامل انواعی از گیاهان فصلی ودرختچه های زینتی می باشد.
بخش نمایشی شامل ارقام متنوعی از گونه های درختی و درختچه ای می باشد که تعداد زیادی از آنها غیر بومی بوده و از نهالستان Hillier انگلستان وارد باغ شده اند. پیاده روهای این قسمت بواسطه پرچینهایی از شمشاد نعنایی تفکیک شده اند. سیستم آبیاری این قسمت بارانی است و در برخی نقاط به شکل دستی آبیاری می شود.
▪ از درختان و درختچه های این مجموعه می توان موارد زیر را نام برد:
Arbutus unedo , Fraxinus pensylvanica , Gleditsia japonica , Magnolia veitchii , Abies cepholonica , Juniperus procumbens , Ulmus elegantissima , Zauschneria microphylla , Catapa ovata , Berberis lologensis , Exocorda giralldi , Poncirus trifuliata , Cotoneaster salisifalia , Cedrus sargentia
سعی بر آن است که در سالهای آینده علاوه بر حفظ و نگهداری گیاهان این مجموعه منحصر بفرد بر غنای گونه ای آن نیز افزوده شود.
منبع : باغ گیاه شناسی ملی ایران


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری اسپوتنیکسایت اعتماد آنلاینروزنامه اعتمادسایت پارسینهسایت انصاف نیوزسایت دیدارنیوزروزنامه خراسانروزنامه توسعه ایرانیروزنامه رسالتسایت ورزش سه