پنجشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۴۰۲ / 1 June, 2023
مجله ویستا

رابینسن کروزو - ROBINSON CRUSOE


سال تولید : ۱۹۹۶
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : نی‌یری کاراگو
کارگردان : راد هاردی و جرج میلر
فیلمنامه‌نویس : کریستوفر کانان، دیوید استیونز و تریسی کینان وین، بر مبنای رمانی نوشتهٔ دانیل دافو
فیلمبردار : دیوید کانل و آیان مک‌میلان
آهنگساز(موسیقی متن) : جنی ماسکت
هنرپیشگان : پی‌یرس برازنان، ویلیام تاکاکو، ایان هارت، پالی واکر، جیمز فرین، بن رابرتسن و لیست آنتونی
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۵ دقیقه


̎رابینسن کروزو̎ (برازنان) ماجراجوئی است که می‌خواهد در سرزمین‌های دورافتاده به شهرت و ثروت دست یابد؛ اما توفانی شدید، کشتی او را در دل اقیانوس متلاشی می‌کند و او سرگردان و تنها در جزیره‌ای دورافتاده و ناآشنا گیر می‌افتدد. او که حالا باید روی پای خود بایستد، به‌دنبال راه چاره‌ای برای زنده ماندن بر روی آن جزیره می‌گردد؛ تا این‌که با ̎جمعه̎ (تاکاکو)، مردی بومی که در آنجا زندگی می‌کند، آشنا می‌شود. ̎کروزو̎ در بدو امر از اینکه دوستی پیدا کرده به هیجان می‌آید ولی پس از آنکه پی می‌برد افراد دیگری در آن جزیره زندگی می‌کنند، قدرت و جاه‌طلبی عقل از سرش زائل می‌کند و حالا اصرار دارد که باید تنها حاکم و فرمانروای تمامی موجودات زندهٔ آن جزیره باشد.
● به‌نظر نمی‌رسد این اقتباس از رمان نامدار دافو، هیچ دلیل دیگری جزء وسوسهٔ شخصی برازنان برای تجربهٔ یک ماراتن ۱۰۵ دقیقه‌ای روی پرده داشته باشد. بازیگری که عمدهٔ نقش‌هایش را شخصیت‌هائی شیک‌پوش و غالباً ثروتمند تشکیل می‌دهند، در این فیلم تجربه‌ای را از سر می‌گذراند که البته حاصل چندان مطلوبی ندارد و فیلم نسبت به همهٔ اقتباس‌های مشابه، نه تنها امتیازی کسب نمی‌کند که کاملاً کسالت‌آور است. یک اقتباس کاملاً بی‌دلیل.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تحلیل بازارسایت دیدبان ایرانسایت رکناروزنامه ابتکارسایت خبرآنلاینسایت سلام نوسایت لنداسپاسایت آفتاب نیوزسایت اقتصادنیوزسایت مجله شبکه