پنجشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۴۰۲ / 1 June, 2023
مجله ویستا

آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی صفحات WEB


آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی صفحات WEB
همانطور كه می‌دانید، برای طراحی صفحات Web از زبان HTML استفاده می‌شود. (HTML مخفف عبارت « Hyper Text Markup Language » و به معنی «زبان نشانه‌گذاری فرامتنی» است.) این زبان، همانند زبان‌های برنامه‌نویسی كه برای طراحی نرم‌افزار از آنها استفاده می‌شود، دارای دستورات و فرامینی است كه قراردادن انواع رسانه‌ها مانند تصویر، نوشتار، صدا و اتصالات (Links) را در صفحات Web امكان‌پذیر می‌كند.
یكی از تفاوت‌های زبان HTML با زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Basic و Pascal در این است كه دستورات آن به زبان ماشین ترجمه نمی‌شوند.
از آنجا كه كاربران اینترنت ممكن است از هر نوع رایانه‌ای با هر سیستم عاملی و هر پردازنده‌ای برای مشاهده‌ی صفحات Web استفاده كنند، دستورات HTML به صورت متن و كد مبدأ (Source Code) باقی می‌مانند تا وظیفه‌ی تفسیر آنها تحت هر رایانه‌ای به همان رایانه محول شود. (چون مثلاً برنامه‌های اجرایی (ترجمه‌ شده به زبان ماشین) تحت سیستم‌عامل Windows در سیستم عامل MacOS كه در رایانه‌های Apple Macintosh مورد استفاده قرار می‌گیرد، قابل اجرا نمی‌باشند.)
بنابراین از آنجا كه دستورات HTML به صورت متنی هستند و همین طور باقی خواهند ماند، برای طراحی صفحات Web با استفاده از آن، ویرایشگر Notepad تحت ویندوز و حتی برنامه‌ی Edit تحت DOS هم كفایت می‌كند! لكن طراحی صفحات Web با استفاده از چنین برنامه‌هایی كه اصولاً به این منظور ساخته نشده‌اند و فاقد امكانات مناسب هستند، كاری طولانی و خسته كننده است. از این رو نرم‌افزارهای مختلفی به بازار ارایه شده‌اند تا بتوانند نیاز طراحان صفحات (Web Designers) Web را برآورده سازند.
این نرم‌افزارها چنان امكانات گسترده‌ای به كاربران خود ارایه می‌دهند كه دیگر لزوم فراگیری زبان HTML برای طراحی صفحات Web، مانند قبل احساس نمی‌شود. این نرم‌افزارها از محیطی كاربر پسند (User Friendly) و به معنی« آنچه كه می‌بینید، عیناً دریافت خواهید كرد» برخوردار هستند و درحین طراحی صفحات Web، دستورات خشك HTML را از كاربر پنهان می‌كنند. همراه این نرم‌افزارها- اغلب- مرجعی از دستورات HTML هم وجود دارد.
▪ از میان این نرم‌افزارها به موارد زیر می‌توان اشاره كرد:
۱) Microsoft FrontPage :
FrontPage نرم‌افزار تخصصی طراحی صفحات Web از شركت Microsoft است و از آن به عنوان نرم‌افزار استاندارد برای طراحی صفحات Web یاد می‌شود. این نرم‌افزار علاوه بر امكانات ابتدایی HTML (تصویر، نوشتار، صدا، اتصالات و جداول) به شما امكان قرار دادن دكمه‌های ارسال فرم (Submit)، دكمه‌های جستجو و پست‌الكترونیك(E-Mail Link) و بسیاری موارد پیشرفته‌ی دیگر را نیز می‌دهد. گفته می‌شود كه Front Page بر حسب یك هوس نرم‌افزاری، گاهی اوقات Java Scriptها را پاك می‌كند!!
این نرم‌افزار كه اغلب مورد استفاده وب‌سازان حرفه‌ای قرار می‌گیرد، شامل مجموعه‌ای از تصاویر Gif كم حجم نیز هست. گفتنی است یك نسخه‌ی خانگی از آن بنام Frontpage Express همراه مرورگر اینترنتی Internet Explorer ۵ در Windows ۹۸ گنجانده شده است. آخرین نسخه‌ی Front Page شماره‌ی ۲۰۰۰ می‌باشد.
۲) Netscape Composer :
Composer از نرم‌افزارهای ساده و راحت برای طراحی صفحات Web به شمار می‌آید و برای شروع كار، انتخاب مناسبی می‌باشد. این نرم‌افزار امكانات ابتدایی HTML مانند تصاویر، نوشتار، اتصالات و جداول را برای مبتدیان فراهم كرده است. یكی از معایب آن این است كه «همیشه» با قرار دادن كلمه‌ی«  » درست بعد از پایان عبارت <BODY> (یكی از دستورات HTML) سبب می‌شود یك فضای خالی به عرض تقریباً یك سانتی‌متر در بالای صفحه‌ی Web شما به وجود بیاید و كدهای HTML را هم به صورت كاملاً غیر بهینه ایجاد می‌كند. مثلاً به جای <Font Face =“Arial” Color=“Red”> از عبارت <Font Face =“Arial”><Font Color=“Red”> استفاده می‌كند. این كار حجم سند HTML شما را افزایش داده و در نتیجه زمان بارگذاری (Load) آن توسط Modem افزایش می‌یابد. شما می‌توانید Composer را همراه مرورگر اینترنتی Netscape Navigator در بسته‌ی نرم‌افزاری Netscape Communicator پیدا كنید.
۳) Macromedia Dreamweaver :
Dreamweaver نرم‌افزار حرفه‌ای، ساده و راحت، محبوب، جمع و جور و همه فن‌حریف برای طراحی صفحات Web است كه علاوه بر امكانات ابتدایی HTML ، امكان قراردادن Rollover Image (تصاویری كه با حركت ماوس روی آنها تغییر شكل می‌دهند)، قاب‌ها(Frames) ، فرم‌ها و دكمه‌های ارسال آنها، تصاویر متحرك از نوع Flash، پرونده‌های HTML ساخته شده توسط نرم‌افزار Java Applet, Fireworksها،Java Scriptها و ActiveXها را به سادگی برای شما فراهم كرده است. Dreamweaver مطابق با شعار خود، Web را آنگونه كه می‌تواند باشد، برای شما می‌سازد. آخرین نسخه‌ی آن هم ۴ است كه شاید هنوز به بازار ایران نیامده باشد.
علاوه بر نرم‌افزارهای بالا، شما باید نرم‌افزاری برای ویرایش مستقیم دستورات HTML نیز داشته باشید. یكی از این نرم‌افزارها كه همراه خود مجموعه‌ای از Java Scriptها را گلچین كرده است۱st Page ۲۰۰۰ نام دارد كه می‌توانید آن را به رایگان از نشانی http://www.evrsoft.com دریافت كنید.


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهسایت رکناسایت همشهری‌آنلاینسایت آفتاب نیوزسایت مثلث آنلاینسایت باتوسایت اقتصاد 24سایت تابناکخبرگزاری مهرسایت فرارو