پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

ملت غذای سریع - FAST FOOD NATION


ملت غذای سریع - FAST FOOD NATION
سال تولید : ۲۰۰۶
کشور تولیدکننده : انگلستان و آمریکا
محصول : مالکوم مک‌لارن و جرمی تامس
کارگردان : ریچارد لینکلیتر
فیلمنامه‌نویس : اریک شلوسر و لینکلیتر، برمبنای کتابی نوشتهٔ شلوسر
فیلمبردار : لی دانیل
آهنگساز(موسیقی متن) : دوستان دین مارتینس
هنرپیشگان : ویلمر والدراما، کاتالینا ساندینو مورنو، گِرِگ کینیر، میچ بیکر، لوئیس گوسمان، پاتریشا آرکت و کریس کریستوفرسن
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه


̎میکی̎، محبوب‌ترین همبرگرفروشی آمریکاست و ̎بیگ‌ وان̎ پُرفروش‌ترین نوع همبرگری است که این فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در رأس جدولِ موفق‌ترین فروشگاه‌های غذاهای حاضری در آمریکا قرار داده است. اما یک روز مدیران شرکت عظیم ̎میکی̎ باخبر می‌شوند که تکه گوشت‌های یخ‌زده‌ای که به شدت هم خریدار داشته‌اند فاسد و آلوده شده‌اند؛ از این‌رو مدیر بازاریابی‌شان، ̎دَن هندرسن̎ (کینیر) را به مأموریت ویژه‌ای می‌فرستند تا کیفیت گوشت‌ها را کنترل کند و دریابد چه‌طور محصول آنان چنین لطمه‌ای خورده است. اما از اتاق هیئت‌مدیرهٔ شرکت در جنوب کالیفرنیا تا کشتارگاه‌هائی که در آن‌ها کارگران خارجی غیرمجاز مشغول به کار هستند، راهی طولانی در پیش است؛ و هرچه ̎هندرسن̎ بیشتر به مراکز تهیهٔ گوشت سر می‌کشد و راهش را به‌سوی رستوران‌های همه‌جا حیّ و حاضر ـ که به نمادی از فرهنگ مدرن تبدیل شده‌اند ـ باز می‌کند، بیشتر متوجه می‌شود که رفاه و آسایش وقتی کارش به راحتی خیالِ جاهلانه‌ای می‌کشد، تا چه اندازه ممکن است خطرناک باشد.
● فقط حساسیت‌های افشاگرانهٔ کتاب شلوسر (اثری غیرداستانی و پُرفروش، چاپ ۲۰۰۱) است که نخسهٔ سینمائی و تخیلی ملت غذای سریع را ـ با وجود ساختاری شل‌وول ـ سرپا نگه داشته است. فرشینهٔ زمختی که لینکلیتر با گره زدن زندگی مختلف آدم‌های درون و بیرون صنعت گوشت و غذای سریع آمریکا در این‌جا تدارک دیده، نازک و بی‌رنگ‌ورو از کار درآمده است. با آن‌که ترجیح می‌دادیم چاقویش برنده‌تر و تیزتر می‌بود، ولی به‌خاطر افشاگری‌هایش فیلمی قابل توجه است. ساختن اثری گیرا و تند و تیز برمبنای کتابی بسیار محبوب دربارهٔ صنعت غذای سریع آمریکا، چالش بسیار بزرگی بوده و نویسنده و لینکلیتر در مورد اهداف فیلم نیز تصمیمم‌های درستی گرفته‌اند. اما در پایان، تماشاگرانی که منتظرند با باری حسی یا دراماتیک از دنیای فیلم بیرون بیایند، سرخورده خواهند شد. به‌عنوان فیلمی بیدارکننده، ملت غذای سریع، درست به هدف زده ولی در نهایت، به طرز شگفت‌انگیزی، متین و مؤقر به نظر می‌رسد.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایلناسایت مجله شبکهسایت ساعدنیوزسایت اقتصادنیوزسایت انصاف نیوزسایت باتوروزنامه همشهریسایت اقتصاد 24سایت آفتاب نیوزسایت ورزش سه