یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

وقتی که مردی زنی را دوست دارد - WHEN A MAN LOVES A WOMAN


وقتی که مردی زنی را دوست دارد - WHEN A MAN LOVES A WOMAN
سال تولید : ۱۹۹۴
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : جوردان کرنر و جان ایونت
کارگردان : لوئیس مندوکی
فیلمنامه‌نویس : رانلد باس و آل فرانکن
فیلمبردار : لایوش کولتای
آهنگساز(موسیقی متن) : سبیکنی‌یف پرایسنر
هنرپیشگان : اندی گارسیا، مگ رایان، الن برستین، تینا ماجورینو، مای ویتمن، لارن تام، فیلیپ سیمور هافمن و سوزانا تامپسن
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۵ دقیقه


ـ ̎مایکل گرین̎ (گارسیا) و ̎ آلیس̎ (رایان) زوجی بسیار خوشبخت با دو دختر کوچک، ̎جس̎ (ماجورینو) و ̎کیسی̎ (ویتمن) و خانه‌ای بزرگ و زندگی موفق هستند. اما آرام آرام مشکل جدیدی که ظاهراً سال‌ها پنهان بوده، ظاهر می‌شود. ̎ آلیس̎ الکلی است. موضوع ابتدا جدی به نظر نمی‌رسد اما روزی که ̎مایکل̎ برای پرواز رفته است، ̎ آلیس̎ دخترش را کتک می‌زند و سرانجام از حال می‌رود. او به کلینیک ترک اعتیاد می‌رود و ̎مایکل̎ زندگی سخت و تنهائی را با بچه‌ها در منزل به طوری که مرتب با ̎مایکل̎ مشاجره دارند. سرانجام ̎مایکل̎ تصمیم می‌گیرد که به شهر دنور برود و ̎ آلیس̎ و بچه‌ها را برای مدتی به حال خود بگذارد. ̎ آلیس̎ از او می‌خواهد که در مراسم جشن ماه ششم ترک اعتیادش شرکت کند، چون می‌خواهد سخنرانی کند. مرد نمی‌پذیرد. روز جشن و پس از سخنرانی ̎ آلیس̎، ̎مایکل̎ از او عذرخواهی می‌کند.
ـ این بیشتر فیلمی خانوادگی است، دربارهٔ خطراتی که بنیان خانواده و ارزش‌های خانوادگی را در سال‌های دههٔ ۱۹۹۰ تهدید می‌کند، تا فیلمی دربارهٔ مضار الکیسم، مثل نسخهٔ سال‌های ۱۹۶۰ آن، فیلم‌ معروف و زیبای روزهای شراب و گل سرخ (بلیک ادواردز، ۱۹۶۲) که آن هم دربارهٔ الکلی شدن زن خانواده است. و فیلم درخشان قبل‌تر، تعطیلی از دست رفته (بیلی وایلدر، ۱۹۴۵) که مستقیماً به مسئلهٔ اعتیاد و فرد می‌پردازد. پرداخت فیلم و نمابندی کارگردان تازه کار هالیوود (که این ظاهراً سومین فیلم او است) از یک فیلمنامهٔ به دقت پخته و پر از ظرافت (از باس، فیلمنامه‌نویس رین‌من، باری لوینسن، ۱۹۸۸) ماهرانه و شیرین و پر از ظرافت اجرائی است (با بازی درخشانی از رایان)، اما با موضوعی واقع‌گرا و تلخ و عبوس، پرداختی شیرین و شاد را به کار می‌برد و فیلم به یک درام خانوادگی دربارهٔ کوشش نسل جوان و متوسط امروز امریکا در حفظ و حراست از ارزش‌های (سینمائی و نه واقعی) خانواده در جامعهٔ (سینمائی و احتمالاً نه واقعی) امریکا بدل می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرسایت نامه نیوزروزنامه ابتکارسایر منابعسایت مجله شبکهروزنامه شهروندسایت اقتصادنیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت جمارانخبرگزاری تحلیل بازار