یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

مصیبت جنگ - The Dogs Of War


مصیبت جنگ - The Dogs Of War
سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : لاری دِوای
کارگردان : جان اروین
فیلمنامه‌نویس : گاری دِوور و جرج مالکو، برمبنای رمانی نوشته فردریک فورسایت
فیلمبردار : جک کاردیف
آهنگساز(موسیقی متن) : جفری برگن.
هنرپیشگان : کریستوفر واکن، تام برنجر، کالین بلیکلی، هیو میلیس، پل فریمن، ژان فرانسوا استونن، جوبت ویلیامز، وینستن نتشونا و پدرو آرمنداریز جونیر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۸ دقیقه.


«اِندین» (میلیس)، نماینده یک شرکت عظیم، که قصد سرمایه‌گذاری در کشور کوچک و فقیر زانگارو در آفریقای غربی را دارد، برای دست‌یابی به اهداف شرکت، به سراغ «جیمی شانن» (واکن)، سرباز مزدور خسته و تازه از جنگ برگشته، می‌رود و از او می‌خواهد که به‌عنوان خبرنگار یک مجله علمی به کشور مزبور برود و اطلاعاتی کسب کند. «شانن» در کلارنس، پایتخت زانگاروی آشفته و درگیر جنگ داخلی، مورد سوءظن قرار می‌گیرد و پس از شکنجه و بازجوئی به آمریکا بازگردانده می‌شود. حالا «اندین» بار دیگر به سراغ «شانن» می‌رود و این‌بار طرح یک کودتا و ایجاد حکومتی دست‌نشانده را پیشنهاد می‌کند. «شانن» تیمی را گرد می‌آورد و پس از اجرای موفقیت‌آمیز کودتا، مردی را که قرار است رهبر دست‌نشانده باشد نیز از میان برمی‌دارد تا یکی از زندانیان سیاسی زانگارو، «دکتر اوکویه» (نتشونا) به‌عنوان رهبر جدید، حکومتی دمکراتیک را برقرار کند...
* هرچند که داستان فیلم تخیلی است و از رمان فورسایت اقتباس شده، این قابلیت را پیدا کرده که هم پای یک تریلر سیاسی پُرفروش موفقیت یابد؛ عمده جذابیت رمان فورسایت با کارگردانی ماهرانه اروین روی پرده منتقل شده و کاردیف توانسته است صحنه‌های «بالزاک‌وارِ» توصیف شده در رمان را به تصویر در آورد. در همین مسیر، پایبندی اروین در «واقع‌نمائی» ماجراها در تمامی مراحل روایت، از خرید اسلحه در لندن گرفته تا خط سیر پیچیده حمل آنها به آفریقای‌غربی و دقت در ذکر مقدار پول پرداخت شده در قبال آنها، هرگونه تردید در باور واقعی بودن را مرتفع می‌کند!


همچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت اکوایرانسایت الفسایت فراروسایت رویداد 24روزنامه تعادلخبرگزاری فارسخبرگزاری برناسایت فرادیدسایت مشرق