سه شنبه, ۱۲ مرداد, ۱۴۰۰ / 3 August, 2021
مجله ویستا

ساعت زمان‌خوار


ساعت زمان‌خوار
● ساعت زمان‌خوار
مخترع معروف انگلیسی «جان‌تیلور» ساعتی عجیب و منحصر به فرد ساخته است که عقربه و عدد ندارد، این ساعت به «زمان‌خوار» شهرت یافته است.
به گزارش آنانوا، این ساعت عجیب توسط فیزیکدان معروف، پروفسور استفان هاوکینگ در دانشگاه کمبریج براساس طرحی از مخترع معروف، جان تیلور که به سال ۱۹۵۰ بازمی‌‌گردد ساخته و به نمایش گذاشته شده است.
این ساعت با کمک یک گروه هفت نفره از مهندسان ساخته شد. ساعت زمان‌خوار عقربه و یا رقم دیجیتالی مجهز ندارد، در مقابل با استفاده از تابش نور از میان ۶۰ شکاف که بر روی صفحه فولادی آن تعبیه شده، زمان را نشان می‌دهد، صفحه رویی این ساعت از طلای ۲۴ عیار است و برای قالب‌گیری و ساخت آن مدت ۵ سال وقت صرف شده است.به گفته مخترع ساعت زمان‌خوار، زمان صحیح در این ساعت تنها هر پنج دقیقه یک‌بار نمایش داده می‌شود و در بقیه زمان‌ها نورهای منتشر شده از میان شکاف‌های ساعت جنبه تزیینی دارد.
دانشگاه کمبریج رسما اعلام کرده طرح این ساعت گرانبها توسط طراح آن جان‌تیلور به این دانشگاه اهدا شده و یک میلیون پوند قیمت‌گذاری شده است.
● درخت مرموز
یک درخت مرموز و جالب توجه در هند قرار دارد که بر روی هر شاخه و هر بخش از تنه آن یک جانور کنده‌کاری شده است.به گزارش دهلی‌نیوز، این درخت دارای ساقه‌های کلفت و محکمی است که فقط در مناطق گرمسیری، می‌روید و از پوست آن در طناب‌سازی و پارچه‌بافی استفاده می‌کنند.گفتنی است که این درخت بزرگ‌ترین و قطور‌ترین تنه را در سراسر جهان داراست. این درخت در جنگل‌های انبوه و مرطوب و گرم در منطقه پرادش هند روییده شده و روی تنه و ساقه‌های ضخیم آن به دست فرد یا افرادی ناشناس، انواع جانوران اعم از میمون، تمساح و انواع پرنده‌ها کنده‌کاری شده است و جزو جاذبه‌های توریستی و عجایب این منطقه به شمار می‌رود.
● تشکر عجیب و غریب
یک مرد برای تشکر از زحمات پدر و مادرش به طرز منحصر به فردی از آنها قدردانی کرد.
به گزارش شین‌‌هوا، گلن فریتزار از اهالی لاسال ایالت فیلادلفیا برای تشکر از والدینش در مزرعه ذرت خود، در میان ساقه‌های ذرت تصویر پدر و مادرش را حک کرد و همراه یک نوشته از آنان تشکر کرد سپس او والدینش را سوار بر بالگرد کرد و بر فراز مزرعه برد تا آنان این تصویر سبز را مشاهده کنند. وقتی پدر و مادر وی از بالا این صحنه را مشاهده کردند از خوشحالی و حیرت زبان‌شان بند آمده بود و فقط گریه می‌‌کردند. این مزرعه در سال ۱۹۵۵ خریداری و در آن ذرت کاشته شد و امروز به عنوان یک تابلوی تقدیر از آن استفاده می‌شود.
● پخت بزرگ‌ترین هات‌‌داگ جهان
بزرگ‌ترین هات‌داگ جهان در مکزیک طبخ شد و به این ترتیب نام این کشور در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.به گزارش آسوشیتدپرس، طول این هات‌داگ ۲۳/۷۶ متر بوده و از هات‌داگ قبلی که تنها ۶۱ متر طول داشت و در ژاپن تهیه شده بود بلندتر است. این هات‌داگ توسط یک شرکت تولیدی محصولات گوشتی و چند آشپز از رستوران‌های مختلف در مکزیکوسیتی، تهیه شده است.
گفتنی است پس از پختن و اندازه‌گیری هات‌داگ و به ثبت رسیدن آن در کتاب رکوردهای گینس، این هات‌داگ به قطعات ۱۰ سانتی‌متری تقسیم شد و مردم مکزیکوسیتی آن را نوش‌جان کردند.
● مزرعه‌دار خوش‌ذوق
یک مزرعه‌دار چینی با استفاده از روش بیوتکنولوژی توانسته کدوحلوایی‌هایی با اشکال مختلف در مزرعه‌اش پرورش دهد. به گزارش «شین‌هوا» این مزرعه‌دار خوش‌ذوق از اهالی شهر لانژوی در شمال‌غربی چین با به‌کارگیری از روش بیوتکنولوژی و تغییر ژنتیکی، کدو حلوایی‌هایی با اشکال مختلف در مزرعه‌اش کاشت و برداشت کرده است که در نگاه اول تصور می‌شود این کدوها میوه‌آرایی شده و با چاقو بر روی آنها برش خورده است اما این کدو‌ها محصول تغییر ژنتیک است. این کشاورز خوش‌ذوق و اهل علم با این کار یک محصول هنری ارائه کرده و روزانه صدها نفر برای دیدن این اشکال هنری به این مزرعه مراجعه می‌کنند و حاضر به پرداخت مبالغ زیادی برای خرید کدوحلوایی‌های شکل‌دار هستند. این کدوحلوایی‌ها به اشکال توپ فوتبال، والیبال و صورتک‌های معروف می‌باشند و امروز طرفداران زیادی در چین پیدا کرده‌اند.
● نصف کردن خانه پس از طلاق
یک زوج کامبوجی بعد از طلاق تصمیم گرفتند خانه چوبی خود را به دو نیم تقسیم کنند.به گزارش آسوشیتدپرس، موئیون ساریم ۴۲ ساله و همسرش وات ناوی ۳۵ ساله در روستایی در ۱۰۰ کیلومتری شرق «پنوم‌پن‌»، پایتخت کامبوج در خانه‌ای چوبی زندگی می‌کردند اما آنها پس از ۱۸ سال زندگی مشترک تصمیم به طلاق گرفتند و به همین خاطر خانه چوبی خود را با اره به دو نیم تقسیم کردند. البته مرد بعد از نصف کردن خانه، قطعات چوب را با خود به جای دیگری انتقال داد. زن دلیل طلاق خود را از شوهرش، حسودی وی اظهار کرد. مسئولان محلی و پلیس اظهار داشتند هنگام نصف کردن این خانه آنجا بوده‌اند و سعی در آشتی دادن این زوج داشتند اما همسر لجباز حاضر به سازش نبود و بالاخره اقدام به طلاق و نصف کردن خانه‌شان کردند.
● دختر هندی خون می گرید
یک دختر ۱۳ ساله هندی به جای اشک، خون گریه می‌کند و علاوه بر این، از تمامی منافذ بدنش خون می‌چکد. به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، «تونیکل دوی ودی» دختر نوجوان هندی است که بدون وجود هیچ خراش یا زخمی روی پوست بدنش، خونریزی دارد. هنگامی که گریه می‌کند، به جای اشک، خون از غدد اشکی چشمانش می‌چکد. علاوه بر این از گردن، بینی و کف پاهایش نیز خون ترشح می‌شود. این دختر ۱۳ ساله می‌گوید: این موضوع اولین بار باعث ترس من شد اما بعد به آن عادت کردم. خون، آلوده است و تمامی لباس‌های من همیشه کثیف هستند، در مدرسه هیچ‌کس به من نزدیک نمی‌شود تا با هم بازی کنیم.
من هیچ وقت نمی‌توانم گریه کنم و همیشه جلوی گریه خودم را می‌گیرم تا خون جاری نشود. بر اساس گزارشات و آزمایش‌های صورت گرفته روی این دختر، وی از سال ۲۰۰۷ میلادی دچار این بیماری عجیب شده است.ابتدا پزشکان گمان کردند، خون‌ها از زخمی ناشی می‌شود اما چند هفته بعد دریافتند که حتی خون از منافذ پوست سر وی هم می‌چکد. پزشکان هندی بر این عقیده‌اند که این دختر به بیماری کمبود پلاکت خون مبتلاست و به همین دلیل، بدنش قادر به تامین پلاکت به میزان کافی نبوده و از این روست که ناخواسته خون از منافذ بدنش خارج می‌شود. «تونیکل» ۱۳ ساله همراه با سه خواهر و والدینش در روستایی در هند زندگی می‌کنند.
● سکته پس از دیدن مار
یک پیرزن ۷۲ ساله آمریکایی هنگامی که دو مار نسبتا بزرگ را در خانه جدیدش دید، از ترس سکته کرد.
به گزارش آسوشیتدپرس، اورژانس ایالت مریلند ایالات متحده اعلام کرد: یک پیرزن ۷۲ ساله را که با کمک همسایه‌ها به بیمارستان منتقل کرده علت مرگش سکته قلبی بوده است.گفتنی است؛ ماموران آتش‌نشانی پس از بررسی آپارتمان، دو مار ۲۰ سانتی‌متری را در رختخواب این زن پیدا کردند.
▪ ۵۰ سال زندان در خانه
مقامات پلیس ایتالیا اعلام کردند: یک زن که به مدت ۵۰ سال در اسارت همسرش بود و اجازه خارج شدن از خانه را نداشت، از چنگ شوهرش رهایی یافت و شوهرش توسط پلیس دستگیر شد.
مقامات پلیس شهر تورین ایتالیا اعلام کردند: یک زن را که توسط شوهرش به مدت ۵۰ سال در خانه‌ حبس شده بود، آزاد کردند.این زن به پزشکان بیمارستان گفت: شوهر حسودم مرا از زمان ازدواج‌مان در سال ۱۹۵۸ میلادی، در خانه مسکونی‌مان حبس کرده بود این زوج که نام‌شان فاش نشده، هر دو ۷۰ ساله هستند.
● ترک سیگار با ضرب و شتم
پلیس مالزی اعلام کرد: یک زوج میانسال به علت سیگار کشیدن، توسط خانواده‌هایشان به قتل رسیدند.
پلیس کوآلالامپور گزارش داد: خانواده‌های یک زوج سیگاری که می‌خواستند آنها را ترک دهند، آنها را تا حد مرگ کتک زده و کشتند.در این میان، دختر ۱۵ ساله یکی از خویشاوندان نیز در این درگیری خویشاوندی دچار ضربه مغزی شد که هم اکنون در بیمارستان است.کوچین‌وا ، سخنگوی پلیس گفت: حادثه زمانی رخ داد که شوهر ۴۷ ساله و همسر ۴۱ ساله‌اش در دیدار با خانواده‌هایشان، از آنها برای ترک سیگار کمک خواستند اما آنها با ضرب و شتم از سوی خویشان خود پذیرایی و کشته شدند.پلیس اعلام کرد که چنین حادثه‌ای تاکنون در مالزی اتفاق نیفتاده است.
● تولیدمثل پیرترین لاک‌پشت جهان
کهنسال‌ترین لاک‌پشت جهان به منظور حفظ نسل خود، تولیدمثل می‌کند.لاک‌پشت ماده ۸۰ ساله قرار است با یک لاک‌پشت ۱۰۰ ساله به تولیدمثل پرداخته و نسل لاک‌پشت‌های عظیم‌الجثه سواحل اقیانوس آرام و آسیا را نجات دهند.
سال گذشته این دو لاک‌پشت پیر در باغ‌وحش شوزو در چین تخمگذاری کردند اما هیچ یک از تخم‌ها به بچه لاک‌پشت تبدیل نشد.این لاک‌پشت‌ها از نوع لاک‌پشت‌های پشت نرم عظیم‌الجثه به نام «یانگتز» هستند که تعدادی از آنها تنها در آسیا به ویژه چین و ویتنام یافت می‌شوند.
● دیدن ۵۷ فیلم در ۱۲۳ ساعت!
یک مرد از تورنتوی کانادا و یک زن از آلمان با دیدن ۵۷ فیلم در ۱۲۳ ساعت رکورددار تماشای فیلم شدند و نام خود را به عنوان زن ومرد عاشق تماشای فیلم در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رساندند.
● عبور از رودخانه
«مای می‌‌تی‌تی» از اهالی چین از معروفترین قهرمانان بندباز جهان است که توانست، طول رودخانه‌ «هان» در سئول را که پنج متر است، تنها در عرض ۱۱ دقیقه طی کرده و برنده مسابقه بین‌المللی بندبازی از روی رودخانه شود.او در رقابت با ۲۶ حریف از ۱۴ کشور جهان، توانست این کار را انجام دهد و جایزه ۲۰ هزار دلاری را از آن خود کند. او ۲۰ سال سن دارد.
● گربه سوزن‌بان
یک گربه در یکی از ایستگاه‌های قطار ژاپن به عنوان سوزن‌بان فعالیت می‌‌کند. «تاما» گربه ۹ ساله‌ای است که از سال ۲۰۰۷ در ایستگاه قطار بین شهری کیشیگاوا مشغول سوزن‌بانی است. این گربه آنقدر مشهور است که روزانه هزاران نفر برای دیدن او به ایستگاه می‌‌آیند.«تاما» با لباس مخصوص سوزن‌بانی و کلاه و قلاده بر روی سکوی مورد نظر می‌‌ایستد و آمد و رفت مسافران را نظاره می‌‌کند. این ایستگاه از زمانی که گربه در آنجا مشغول به کار است، ۱۱ میلیون دلار سوددهی داشته است!
● دزدی از پلیس
مقامات ویتنامی اعلام کردند که یک دزد با حمله به یکی از ایستگاه‌های پلیس منطقه‌ای در این کشور، با زور اسلحه و تهدید دست به سرقت زد. به نقل از رویترز، روزنامه محلی ویتنامی، از جانب بازرس منطقه ساحل جنوب مرکزی ویتنام گزارش داد، یک مرد مسلح، به زور اسلحه وارد یک ایستگاه ایست بازرسی پلیس شده و چند دستگاه تلفن همراه و پول نقد از این اداره پلیس را به سرقت برده.
منبع : خانواده سبز


همچنین مشاهده کنید
سایت فراروروزنامه تعادلروزنامه شهروندسایت الفروزنامه ابتکارروزنامه دنیای اقتصادسایت عصرایرانخبرگزاری صدا و سیماسایر منابعسایت زومیت