شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

داستان مردی که از رئال مادرید به بارسلونا رفت


داستان مردی که از رئال مادرید به بارسلونا رفت
در تاریخ بارسلونا مهاجمان زیادی بودند كه نام خود را جاودانه ساختند نظیر هانس كرانكل، گری لینه كر، یوهان كرایف، روماریو، رونالدو و ریوالدو كه البته در بین آنها نام سزار رودریگوئز با ۱۹۴ گل زده در بین سال های ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۵ پر رنگ تر است و حالا نوبت بازیكن سیه چهرده ای از كامرون است كه مدام دروازه رقبای بارسا را باز می كند و شادی را تقدیم هواداران این تیم می كند.
«ساموئل اتوئو» متولد دهم مارس سال ۱۹۸۱ میلادی در «انكون» كامرون است. او مانند تمام آفریقایی های دیگر در فقر و تنگدستی رشد یافت اما با پا نهادن به قاره سبز، تحولی عظیم در زندگی خود ایجاد نمود. ساموئل در آكادمی فوتبال رئال مادرید ثبت نام كرد و در آنجا رشد یافت. در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه او با ۱۷ سال سن جوانترین بازیكن لقب داشت. كامرون در این جام موفقیت خاصی را كسب نكرد.
بعد از این عرصه، او به همراه تیم كامرون در فینال رقابت های المپیك ۲۰۰۰ سیدنی به مصاف اسپانیا رفت و بادرخشش خود موجب قهرمانی كامرون شد. (در آن زمان بازیكنانی چون كاسیاس، پویول، گابری و ژاوی در تیم اسپانیا توپ می زدند.)درخشش او در این جام نظر مسؤولان رئال رابیش از پیش جلب كرد اما از آنجا كه در تركیب رئال در چند سال اخیر بازیكنانی چون آنلكا، رائول، رونالدو، پورتیو و سولدادو بیشتر مورد اعتماد مربیان رئال قرار داشتند، بنابراین اتوئو نمی توانست برای رئال در لالیگا بازی های زیادی انجام دهد و به طور قرضی به مایوركا رفت و چند سال دراین تیم توپ زد و در آنجا تبدیل به یك بت شد.
درخشش خیره كننده اش در مایوركا بخصوص در فصل ۲۰۰۴- ۲۰۰۳ كه ۱۷ گل برای این تیم زد، باز هم با بی اعتنایی مسؤولان و كادر فنی رئال مواجه شد و این در حالی بود كه اتوئو در همین فصل در سانتیاگو با ۲ گلی كه زد عامل شكست رئال مادرید مقابل مایوركایی ها بود. اوج اعتراض اتوئو در این دیدار نمایان شد و او پس از هر ۲ گل خود به نشانه اعتراض به سمت هواداران رئال و البته شخص پرز می رفت و با دست اشاره می كرد كه: «فقط می توانی حرف بزنی» زیرا پرز مدام به او وعده و وعید هایی مربوط به قرار گرفتن اتوئو در تركیب اصلی رئال می داد اما در عمل هیچ تلاشی نمی كرد.
با گذشت زمان و تداوم این بی علاقگی، بین مادریدی ها و اتوئوكدورتی به وجود آمد. (او در كل زمان حضورش در رئال ۳ بازی در لالیگا، ۳ بازی در اروپا و ۵ بازی در جام حذفی داشت كه ۵ گل در جام حذفی برای رئال زده است. در زمان حضورش در مایوركا ۱۳۲ بازی در لالیگا انجام داد و ۵۴ گل زده، ۹ بازی و ۵ گل در جام یوفا و ۶ بازی و ۲ گل در لیگ قهرمانان از دیگر آمارش در مایوركا است.)در همین زمان فكر یك خرید جادویی به سر لاپورتا خطور كرد.
او و مشاورانش مدت ها اتوئو را تحت نظر گرفتند و با موافقت ضمنی ریكارد تلاش وسیعی برای جذب وی آغاز شد. در آن برهه از زمان رونالدینیو، ساویولا و لوییز گارسیا در خط حمله بارسا خوب ظاهر می شدند اما با ورود اتوئو باید یكی از آنها كه مشخصاً ساویولا بود، نوكمپ را ترك می گفت و این برای بسیاری از هواداران بارسلونا كه علاقه وافری نسبت به خرگوش آرژانتینی بارسلونا داشتند دردناك به نظر می رسید اما چیزی كه مشخص بود اعتقاد راسخ لاپورتا به انتخابش بود. درایت و صبر او كه بین ۳۰ تا ۴۰ روز به طول انجامید سر انجام به ثمر نشست و ساموئل اتوئو به عنوان اولین كامرونی تاریخ بارسلونا به این تیم محبوب و مردمی پیوست.
لاپورتا با مبلغی هنگفت شیر طلایی كامرون را به ازای ۲۴ میلیون یورو در تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۰۴ به نوكمپ آورد . اتوئو در مورد پیوستنش به بارسلونا می گوید: «من از كودكی علاقه مند به رئال بودم و تا جایی كه می توانستم نسبت به آنها وفادار بودم اما آنها به من بی توجه بودند و این مسأله مرا آزار می داد. اگر چه در اواخر به من قول بازی را داده بودند امابه قول خودشان عمل نكردند. در عوض اما خوان لاپورتا خیلی به من لطف داشت.
او بارها برای دیدار من به كمپ تیم ملی كامرون و اردوی تیم در نقاط مختلف می آمد و این عمل او برایم بی نهایت ارزشمند بود و احساس كردم حالا كه وی به من اعتقاد و نیاز دارد، پاسخ مثبت خود را تقدیمش كنم.»بدین ترتیب او پیراهن شماره ۹ را بر تن كرد؛ پیراهنی كه بعد از رونالدو درخشش چندانی نداشت حتی در تن بازیكنی چون پاتریك كلایورت.
اما ورود اتوئو جان تازه ای به این پیراهن ارزشمند داد. او از اولین بازی اش برای بارسا در لالیگا شروع به گلزنی كرد و در زمین ریسینگ سانتاندر یك گل از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانید. در بازی با زاراگوسا و مایوركا در هر بازی ۲ گل زد و ... گلزنی های او در هر هفته برای بارسلونا امری عادی شده بود و همگان به توانایی های بالای او در گلزنی واقف شده بودند.
از زیباترین گل هایش می توان از گل اول در بازی با اوساسونا در هفته هشتم، گل دوم بارسا در دقیقه ۸۷ بازی مقابل لوانته در هفته هفدهم، گل اول در بازی با سانتاندر در هفته بیستم، گل اول در بازی با سویا در هفته بیست و یكم، گل سوم به زاراگوسا در هفته بیست و سوم، گل اول مقابل رئال مادرید در برنابئو و در هفته سی و یكم و گل اول بارسا در دیدار با آلباسته و در هفته سی و چهارم یاد كرد. هماهنگی او با رونالدینیو اعجاب آور بود، به نحوی كه خط آتش بارسلونا كابوس تیم های حریف شده بود. وجود او و رونالدینیو را نیمی از بارسلونا می دانستند و این خود ارزش بالای این كامرونی را بیان می كرد.
او در پایان این فصل ۲۴ گل در لالیگا زد اما نتوانست به عنوان «پی چی چی» نائل آید. در لیگ قهرمانان همین سال اتوئو درخشش خوبی داشت و گل های دیدنی او در بازی با میلان و چلسی در نوكمپ هنوز در اذهان به جای مانده است. در پایان این فصل او به همراه بارسلونا فاتح لالیگا شد و به عنوان مؤثرترین بازیكن لالیگا نیز مطرح شد.
به حق او یكی از اصلی ترین اركان بارسلونا در كسب چنین افتخار بزرگی بود. او برای دومین سال پیاپی مرد سال قاره آفریقا شد و بازهم آن را به ویترین افتخارات خود اضافه كرد. در تابستان گذشته صحبت های عدیده ای مبنی بر پیوستن او به چلسی به میان آمد اما لاپورتا مهر محكمی بر دهان شایعه پراكنان زد و قرارداد او را تا سال ۲۰۱۰ تمدید كرد و البته مبلغ حقوق دریافتی او دو برابر شد و این حق مسلم وی به نظر می رسید. بدین ترتیب اتوئو در تركیب اصلی بارسلونا در فصل جاری نیز به میدان رفت. بازی های مؤثر وگلزنی های پیاپی او ركورد جالب ۱۸ گل زده در ۱۹ بازی را ثبت كرد. مهمترین ناكامی اتوئو در طول دوران بازی اش ناكامی در حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان است و بر این اساس ساموئل اتوئو مهمترین غایب این جام بود.
او اكنون ۲۵ سال سن دارد و جوانی او می تواند برگ برنده وی در كسب عناوین و افتخاراتی بیش از این باشد.
از مهمترین ویژگی های او می توان به سرعت بالا، قدرت تصمیم گیری سریع، هوش و توانایی منحصربه فرد در گلزنی و فرصت طلبی او اشاره كرد. زوج هارمونیك او با رونالدینیو اكنون به مثلث طلایی این ۲ با لیونل مسی تبدیل شده و بدون شك بارسلونا قدرتمندترین خط حمله دنیا را دارد، لااقل آمار چنین چیزی را می رساند.
● مهمترین عناوین اتوئو بدین شرح است
قهرمانی المپیك در سال ۲۰۰۰ با كامرون، قهرمانی در جام ملت های سال ۲۰۰۲ ، قهرمان جام حذفی با مایوركا در سال ۲۰۰۳ ، نایب قهرمانی با كامرون در جام كنفدراسیون ها در سال ۲۰۰۳ با شكست مقابل فرانسه میزبان، مرد سال قاره آفریقا در همین سال(۲۰۰۳) ، مرد سال آفریقا در سال ۲۰۰۴ و قهرمانی به همراه بارسلونا در لالیگا ۲۰۰۶- ۲۰۰۵ .
منبع : روزنامه ابرار ورزشی