یکشنبه, ۱۳ آذر, ۱۴۰۱ / 4 December, 2022
مجله ویستا

رژیم یویو ، شما را چاق تر می کند


رژیم یویو ، شما را چاق تر می کند
افرادی كه با كاهش دریافت انرژی و غذا، وزن خود را كاهش داده و بعد از مدتی رژیم غذایی را رها می كنند ، نه تنها لاغر نمی شوند بلكه نسبت به قبل از رژیم، چاق تر هم می شوند. این نوع رژیم گرفتن را رژیم یویو (YoYo) می نامند. رژیم یویو رژیمی است كه فرد مدتی رژیم گرفته، سپس آن را رها كرده و مجدداً رژیم می گیرد و این رویه همچنان تكرار می شود.
فرد سالم حاضر نیست، در حالت گرسنگی ، سفره غذا را ترك كند یا به رختخواب برود.
یك تحقیق نشان داده است ، كسانیكه همیشه در حال رژیم هستند( یعنی رژیم یویو ) بیشترازبقیه، درمعرض ابتلا به حملات قلبی، فشار خون بالا و دیابت هستند. سایرتحقیقات نیز این مطلب را تأیید می كند .
هرگاه وزن بدن شما، به سرعت زیاد شود، كبد مقدارزیادی چربی می سازد كه این چربی اضافی با مسدود وسفت كردن رگ های بدن، احتمال حملات قلبی و فشار خون بالا را افزایش می دهد.كاهش سریع وزن هم، تشكیل سنگ های صفراوی را افزایش می دهد.
كبد، فرآورده های ناشی از متابولسیم را از جریان خون گرفته ، آن ها را به صفرا تبدیل و در كیسه صفرا ذخیره می كند.
صفرا دارای كلسترول است كه باعث تشكیل سنگ های صفراوی می شود. اسیدهای صفراوی با محلول كردن كلسترول، مانع از تشكیل این سنگ ها می شوند. این اسیدها از غذایی كه می خوریم، تشكیل می شوند. كاهش دریافت غذا، ازتشكیل اسیدهای صفراوی توسط كبد جلوگیری كرده و باعث می شود كلسترول به سنگ تبدیل شود.
تحقیق دیگری نشان داد رژیم یویو ، سرطان رحم ، سینه و پروستات را گسترش می دهد . در این تحقیق، یك پزشك به مدت ۳ روز پیاپی، سه هورمون مشابه استروژن، به موش ها تزریق كرد.
بتاهگزاكلروسیلكوهگزان شكلی ازاستروژن است كه در بافت چربی ذخیره می شود. DDT، نیز یك حشره كش استروژنی است كه در بافت چربی جمع می شود. بتا HCH شكل دیگری از استروژن است كه در یكنوع حشره كش بنام Lindane وجود دارد.
هر سه استروژن بالایی، باعث رشد لایه های داخلی رحم می شوند. بیشتر این استروژن ها به صورت چربی در بدن ذخیره می شوند. وقتی حیوان گرسنه است، چربی های بدن تجزیه شده و استروژن به داخل خون رها می شود.در این هنگام DDT در بافت چربی باقی می ماند ولی تركیب حشره كش Lindane از بافت چربی به داخل جریان خون آزاد شده و باعث بزرگ شدن رحم می شوند.
بنابراین می توان دریافت كه گرسنگی بیش از حد و نخوردن غذا، سطح استروژن خون را افزایش داده و می تواند سرطان سینه و رحمی را كه فرد به آن مبتلا بوده، در تمام بدن گسترش دهد.همچنین DDT كه استفاده ار آن در حال حاضر ممنوع است و حشره كش Lindane كه كاربرد دارد، احتمال ابتلا به سرطان سینه و رحم را در زنان افزایش می دهد.
كارشناس تغذیه تبیان
منبع : تبیان


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرروزنامه آرمان ملیخبرگزاری ایرناسایت مشرقروزنامه دنیای اقتصادسایت تابناکسایر منابعسایت عصرایرانسایت فرادیدسایت الف