دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

آیا یک روتر کدباز جایگزین روتر سیسکوی شما خواهد شد؟


آیا یک روتر کدباز جایگزین روتر سیسکوی شما خواهد شد؟
Vyatta یک شرکت کدباز است که در صدد دستیابی به XORP (پلاتفرم روتر کدباز بسط‌پذیر) و تبدیل آن به یک محصول ماندگار تجاری سازمانی است. Vyatta که به صورت vee-atta تلفظ می‌شود می‌خواهد با روترها کاری انجام دهد که Red Hat با لینوکس انجام داد و یا کاری که Asterisk در صدد انجام آن با VoIP است.
● Vyatta چه چیزی برای ارائه دارد؟
قبل از آن که در مورد امکان جایگزینی روترهای کدباز با روترهای سیسکوی شما بحث کنیم، بیایید ببینیم Vyatta چیست و این شرکت چه چیزی برای عرضه دارد. با استفاده از Vyatta شما می‌توانید یک PC یا سرور استاندارد اینتل را به یک روتر و فایروال تبدیل کنید. تمام کاری که باید انجام دهید دانلود نمودن تصویر CD زنده Vyatta از وب سایت شرکت و بوت شدن از آن است – هیچ نصب واقعی لازم نیست.
به نظر من، هر چیزی که شما بخواهید با یک روتر استاندارد سیسکو انجام دهید، اساسا می‌توانید با Vyatta انجام دهید، و نیازی نیست نگرانی از بابت مجوزهای (license) متنوع Cisco IOS داشته باشید. در اینجا لیستی از برخی از ویژگی‌های استاندارد آن را مشاهده می‌نمایید:
▪ بر روی هر پردازنده ۳۲ بیتی AMD یا اینتل اجرا می‌شود.
▪ سرعت‌های مختلف اترنت شامل Gig-E را پشتیبانی می‌نماید.
▪ کارت‌های T۱ و T۳
▪ روتهای ایستا، IPv۴، IPv۶، RIP، OSPF و BGP را پشتیبانی می‌کند.
▪ به عنوان یک رله و سرور DHCP عمل می‌نماید.
▪ اترنت، PPP، Frame-relay، HDLC، و ۸۰۲.۱q VLAN
▪ RADIUS، VPN سایت-به-سایت، NAT و فایروال Stateful
▪ VRRP و منابع تغذیه اضافی در سرور
▪ Syslog و SNMP۲c
▪ می‌تواند از Ethereal (حالا Wireshark) به منظور مشاهده پکت‌های در حال گذر از روتر استفاده کند.
▪ CLI، رابط مبتنی بر وب، Telnet، و SSHv۲
Community Edition – نسخه استاندارد Vyatta -- مجانی است. اما هیچ گونه پشتیبانی برای آن وجود ندارد، و اصلاحات باگ تنها هر شش ماه یک بار در دسترس عموم قرار می‌گیرد.
Vyatta همچنین Professional Edition (از ۴۹۷ دلار آغاز می‌شود) و Enterprise Edition (از ۶۴۷ دلار آغاز می‌شود) را ارائه می‌دهد که اگر به پشتیبانی نیاز دارید و اصلاح باگ از اولویت‌های بالای شماست گزینه‌های مورد نظر شما می‌باشند. شما می‌توانید از کارت‌های اترنت استاندارد PC/server (اطمینان یابید که پشتیبانی می‌شوند) استفاده کنید، و شما می‌توانید کارت‌های T۱/T۳ (یا کارت‌های اترنت) را از Vyatta خریداری نمایید.
البته، Vyatta همچنین دستگاه‌های روتر (یعنی سرورهایی که سیستم عامل Vyatta از قبل بر روی آنها نصب شده باشد) را به فروش می‌رساند. این دستگاه که قیمت آن از ۱۸۰۰ دلار شروع می‌شود شامل یک سرور Dell، پشتیبانی، و سیستم عامل روتر Vyatta می‌باشد. این بسیار کمتر از یک روتر سیسکوی جدید نظیر است.
● اولین برداشت‌ها
هنوز خیلی زود است که من بخواهم ویژگی‌ها و کارکرد کامل Vyatta را با یک روتر سیسکو مقایسه کنم، در اینجا تجربه‌های اولیه من با محصول Vyatta را مشاهده می‌نمایید. من فایل ۹۶ مگابایتی را از وب سایت Vyatta دانلود کرده‌ام.
این سایت یک دموی ویدیویی از کاربری نرم‌افزار ارائه می‌دهد، اما من فعلا آن را کنار می‌گذارم. بر اساس Vyatta Quick Evaluation Guide، من باید قادر به دریافت نرم‌افزار در حدود ۳۰ دقیقه باشم.
من از VMware Server برای ایجاد یک سیستم عامل میهمان مجازی لینوکس جدید بر روی سیستم ویندز XP خود استفاده کردم و Vyatta ISO را به عنوان CD بوت خودم تنظیم کردم. سیستم لینوکس به خوبی بوت و اجرا شد. من با استفاده از نام کاربری پیش‌فرض vyatta و رمز عبور vyatta وارد شدم. سپس، configure را تایپ کردم و یک آدرس IP را با استفاده از دستورات زیر بر روی رابط اترنت تنظیم نمودم:
set interfaces Ethernet eth۰ address ۱۰.۲۵۳.۲۱۰.۲۱۰ prefix ۱۶
set service http
commit
برای مشاهده دستور، exit را برای برگشتن به > prompt تایپ نمایید، و سپس show را تایپ کنید.
یکی از نکات مهمی که باید در مورد روتر Vyatta به خاطر داشته باشید این است که شما نمی‌توانید هیچ تغییری در روتر انجام دهید مگر با استفاده از دستور commit. (همانند روترهای سیسکو، شما می‌توانید از کلید Tab برای تکمیل خودکار دستور استفاده کنید، و می‌توانید برای دریافت کمک کاراکتر ? را تایپ کنید.
شما می‌توانید همچنین از میانبرهای خط دستوری سیسکو همچون Ctrl+W برای حذف کلمه قبلی یا Ctrl+A برای رفتن به ابتدای سطر استفاده کنید.) دو حالت وجود دارد: حالت Show معمولی (در > prompt) و حالت Configure (در # prompt).
برای بررسی رابط وب، من یک مرورگر را گشودم و آدرس IP که بر روی رابط اترنت تنظیم کرده بودم را وارد کردم. من با دیدن تعداد ابزارهای رابط وب و میزان کاربرپسندی آن غافلگیر شدم. آن نمودارهای کارآیی را بر روی صفحه نمایش می‌دهد – و حتی یک محاسبه‌گر زیرشبکه را در قسمت Tools قرار داده است. تصویر پ نمایی از وب سایت را نشان می‌دهد.
من با استفاده از VMware توانستم این روتر جدید را در کمتر از نیم ساعت برپا کنم – همان گونه که توسط راهنمای ارزیابی ادعا شده بود. در واقع، نیمی از این زمان مربوط به دانلود شدن فایل است. به علاوه، من بخشی از راهنما را برای فرا گرفتن login پیش‌فرض و ساختار و اساس رابط کاربر مطالعه کردم.
من فعلا کنار گذاشتن روترهای سیسکو و استفاده از Vyatta را توصیه نمی‌کنم، فقط این را بگویم که به نظر من گذراندن ۳۰ دقیقه برای آشنایی با چیزهایی که می‌تواند انجام دهد یک ایده هوشمندانه است.
منبع : علم الکترونیک و کامپیوتر


همچنین مشاهده کنید

وبگردیسایت زومیتروزنامه همشهریسایت فرادیدروزنامه ابتکارسایت نامه نیوزخبرگزاری ایسناسایت رویداد 24روزنامه تعادلروزنامه شرق