چهارشنبه, ۲ فروردین, ۱۴۰۲ / 22 March, 2023
مجله ویستا


نامزدهای اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد


نامزدهای اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد
شرح حال نامزدهای جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد در مراسم اسکار سال ۲۰۰۸ که روز ۲۴ فوریه در سینمای کداک در لس آنجلس برگزار شد.
● جورج کلونی (George Clooney)
جورج کلونی بازیگر ۴۶ ساله، برای فیلم "مایکل کلیتون" نامزد شده است. کلونی در این فیلم در نقش وکیلی بازی می کند که بعد از قبول پرونده بزرگی مربوط به فساد مالی، موقعیتش در جایگاه خطرناکی قرار می گیرد.
او درباره فیلم می گوید، "فردای روزی که فیلمبرداری فیلم مایکل کلیتون تمام شد، من در راه سفر به دارفور بودم. حسی درونی مرا مجبور می کرد تا به جای دوری بروم و کاری متفاوت انجام بدهم."
جورج کلونی به عنوان نماینده سازمان ملل برای یاری به منطقه بحران زده دارفور تلاش می کند.
جورج تیموتی کلونی متولد سال ۱۹۶۱ در کنتاکی، فرزند نیک کلونی، خبرنگار با سابقه تلویزیون است. کلونی با بازی در سریال "اتاق اورژانس" بین سالهای (۹۹ - ۱۹۹۴) به شهرت رسید. او همچنین نویسندگی و کارگردانی را در فیلم "شب بخیر و موفق باشید" نیز تجربه کرد.
بازی در فیلم "سیریانا" در سال ۲۰۰۶ برای کلونی، اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به ارمغان آورد.
● دانیل دی-لوئیس (Daniel Day-Lewis)
این سومین باری است که دانیل دی لوئیس هنرپیشه بریتانیایی نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.
در فیلم "خونی ریخته خواهد شد"، دی لوئیس مشقات و تلاشهای معدنچی خرده پایی را به تصویر می کشد که خود را تبدیل به سرمایه داری با نفوذ و مالک چاه نفت می کند.
دی لوئیس درباره این فیلم می گوید، "احتیاج شدیدی را که برای بازی در این نقش درون خود حس می کردم، نمی توانم توصیف کنم."
دانیل مایکل بلیک دی -لوییس متولد ۱۹۵۷ در لندن، فرزند سسیل دی لوئیس، شاعر و نویسنده ایرلندی است. او شهرتش را با بازی در نمایش های متعددی به دست آورد. وی همچنین برنده شدن سه جایزه بفتا و یک جایزه گولدن گلوب را نیز در کارنامه هنری خود دارد.
بازی در فیلم "پای چپ من" در سال ۱۹۸۹ جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن دی لوییس کرد.
دی لوییس به کم و گزیده کاری شهرت دارد به طوریکه در مدت ۱۰ سال فقط در ۳ فیلم ظاهر شد. او همچنین قبل از بازی هر نقشی مدتها در موردش تحقیق می کند.
از تجربه های دیگری که دی لوییس را از سینما به مدت پنج سال دور کرد، تجربه ساختن کفش در ایتالیا از سال ۱۹۹۷ بود.
● جانی دپ (Johnny Depp)
برای جانی دپ، بازی در فیلم موزیکال "سوئینی تاد" که نامزدی بهترین بازیگر مرد را نیز به همراه داشت، تجربه ای متفاوت بود.
او در این فیلم نقش سوئینی تاد، آرایشگر معروف فلیت استریت در لندن را بازی می کند که در اقدامی انتقامجویانه تمامی مشتریان خود را به قتل می رساند.
دپ درباره فیلم می گوید، "تیم (برتون، کارگردان فیلم) اصلا نمی دانست که آیا من می توانم آواز بخوانم یا نه، راستش خودم هم نمی دانستم از عهده این کار بر می آیم."
همکاری تیم برتون و جانی دپ از سال ۱۹۹۰ با فیلم ادوارد دست قیچی شروع شد. بعد از این فیلم، دپ در ۵ فیلم دیگر که تیم برتون کارگردانی کرده بود، به ایفای نقش پرداخت که آخرین آنها سوئینی تاد است.
جان کریستوفر دپ در سال ۱۹۶۳ به دنیا آمد. فعالیت هنری را با نواختن گیتار در یک گروه راک شروع کرد. بعد از مدتی توسط نیکلاس کیج، هنرپیشه هالیوود وارد دنیای سینما شد.
اولین نقش اصلی او در فیلم ترسناک کابوس الم استریت بود، اما خود او بازی در فیلم جوخه ساخته الیور استون را اولین کار سینمایی قابل توجهش می داند.
جانی دپ نه تنها ظاهری جذاب دارد، بلکه بارها قدرت بازیگری اش مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است. او همچنین دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده، که تاکنون بخت با او یاری نکرده است.
● تامی لی جونز(Tommy Lee Jones)
تامی لی جونز، امسال با دو فیلم در اسکار حضور دارد، فیلمهای جایی برای پیرمردان نیست و در دره خدا.
با اینکه در هر دو فیلم بازی تحسین برانگیزی را ارائه داده است، اما نامزدی اش برای دریافت اسکار بخاطر بازی در فیلم در دره خداست.
تامی لی جونز در این فیلم نقش پدری را بازی می کند که خبر ناپدید شدن فرزندش را که تازه از خدمت در عراق برگشته، می شنود. او در پی مواجه شدن با بی تفاوتی مسئولان ارتش، خود جویای کشف حقیقت می شود. جونز درباره فیلم می گوید، "نقشی که من بازی کردم، شخصیتی است که به طور معمول قبولش ندارم. او آدمی است که تحت تآثیر اخبار متعصبانه به راحتی وارد جنگی دروغی می شود."
تامی لی جونز در سال ۱۹۴۶ در تگزاس به دنیا آمد. در دانشگاه هاروارد ادبیات خواند و در همانجا با ال گور، سیاستمدار و نامزد ریاست جمهوری آمریکا، دوست و هم اتاق شد.
بعد از مدتی به نیویورک رفت تا به آرزویش که بازیگری بود، جامه عمل بپوشاند. بعد از بازی در چند نمایش در برادوی، وارد علم سینما شد. نقشی کوچک در فیلم داستان یک عشق در سال ۱۹۷۰ اولین تجربه سینمایی او بود.
بازی در فیلم فراری در کنار هریسون فورد، اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در سال ۱۹۹۳ برای تامی لی جونز به ارمغان آورد.
● ویگو مورتنسن(Viggo Mortensen)
بازی خیره کننده ویگو مورتنسن در فیلم تعهدات شرقی بالاخره او را کاندیدای جایزه اسکار کرد.
مورتنسن در این فیلم در نقش مهاجر روسی ظاهر شده که برای خانواده گانگستری روس رانندگی می کند. با پیدا شدن پرستاری که در مورد مرگ دختری روس تحقیقات می کند، او دچار احساسات متناقض در مورد حرفه اش می شود.
او در مورد فیلم می گوید، "مردم فکر می کنند که با فیلم خیلی خشنی رو برو هستند، علتش به نظر من این است که صحنه های فیلم در ذهن حک می شود. به عقیده من فیلم کاملا واقعگرایانه است."
ویگو پیتر مورتنسن در سال ۱۹۵۸ از مادری آمریکایی و پدری فنلاندی در نیویورک متولد شد. دوران کودکی و نوجوانی اش در مهاجرت به کشورهای مختلفی از جمله ونزوئلا، آرژانتین و دانمارک گذشت.
اما علاقه به بازیگری او را به نیویورک کشاند. بعد از سالها بازیگری در تأتر، با نقش کوچکی در فیلم شاهد در کنار هریسون فورد، وارد دنیای سینما شد.
مورتنسن در فیلمهای بعدی، همیشه در نقش دوم ظاهر شد تا سال ۲۰۰۱ که بازی در نقش آراگون در تریلوژی ارباب حلقه ها برایش شهرتی افسانه ای آورد.
ویگو مورتنسن علاوه بر بازیگری، عکاسی و نقاشی می کند. او همچنین به زبانهای دانمارکی، اسپانیایی، نروژی تسلط کامل دارد.
منبع : سایت بی نقاب


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرروزنامه ایرانسایت پارسینهخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت فراروسایت بیتوتهسایت انتخابسایر منابعروزنامه ابتکارروزنامه دنیای اقتصاد