سه شنبه, ۱ مرداد, ۱۳۹۸ / 23 July, 2019
مجله ویستا

زیبایی درکنار سلامت


زیبایی درکنار سلامت
آیا در حین استراحت با یك ماسك روی صورت‌تان، از چشمان‌تان اشك می‌آید؟ وقتی كرم به صورت‌تان می‌مالید، پوست‌تان می‌سوزد؟ پوست تنها یك كارت ویزیت نیست. تمامی علایم روی آن حاكی از وضعیت درونی شماست. فكر نمی‌كنید نسبت به وسایل آرایشی حساسیت دارید؟ آیا روی بسته آن ماده آرایشی نوشته شده است <بدون حساسیت> ولی پوست شما همچنان قرمز می‌شود؟ فراموش نكنید این كارشناسان نیستند كه برای شما تصمیم می‌گیرند. پوست‌تان است كه حرف آخر را می‌زند.
▪ آیا در ماده آرایشی مصرفی‌تان نیكل به كار رفته است؟
نیكل با پوست‌های حساس سازگاری ندارد. ۱۰ درصد زنان نسبت به این فلز آلرژی دارند و این در حالی است كه نیكل در بسیاری از مواد آرایشی نیز به كار رفته است. در صورتی كه شما نیز از جمله افرادی هستید كه به نیكل حساسیت دارند به توصیه‌های زیر عمل كنید:
ـ سعی كنید تا حد ممكن از وسایل آرایشی قهوه‌ای و بلوطی استفاده نكنید چون این مواد بیش از دیگر مواد حاوی نیكل‌اند.
ـ تمام ریمل‌ها حتی آنهایی كه روی‌شان قید شده <ضد‌حساسیت> حاوی مقدار فراوانی نیكل‌اند.
ـ در صورتی كه نسبت به نیكل حساسیت دارید و می‌خواهید از ریمل استفاده كنید، توصیه می‌شود ریمل را از ریشه مژه به سمت بالا نكشید. تنها نوك مژه‌ها را با ریمل حالت دهید.
ـ ریمل‌های مشكی حساسیت كمتری ایجاد می‌كنند چون درون آنها از اكسید آهن استفاده شده كه نسبت به دیگر ریمل‌ها با رنگ‌های متنوع، كمتر تحریك ایجاد می‌كنند و حساسیت‌زایی كمتری دارند.
ـ وقتی براق‌كننده ناخن می‌زنید، مواظب چشم‌ها‌ی‌تان باشید!
ـ وقتی متخصصان پوست با افرادی روبه‌رو می‌شوند كه پلك‌هایشان ورم كرده، اغلب به ناخن‌هایشان نگاه می‌اندازند تا ببینند آیا آنها براق‌كننده ناخن می‌زنند یا خیر! جالب است بدانید، براق‌كننده ناخن حاوی موادی است كه بسیار آلرژی‌زا است. ناخن‌ها قادر به تحمل این مواد هستند و تحریك نمی‌شوند ولی چشم‌ها چرا! تنها مالیدن چشم با انگشت باعث می‌شود این ماده فوق‌العاده آلرژی‌زا با چشم برخورد كند و باعث تحریك آن شود. در صورتی كه شما نیز چشمانی قرمز و ورم كرده دارید و در عین حال از جمله افرادی هستید كه براق‌كننده ناخن مصرف می‌كنند، توصیه می‌كنیم یا براق‌كننده ناخن را كنار بگذارید یا از برچسب‌هایی استفاده كنید كه جنس مرغوب و حساسیت‌زایی كمتری دارند.
▪ قبل از خرید هر كرم پودری اول آن را تست كنید
پوست‌تان قرمز می‌شود؟ مطمئنا از ماده خاصی روی آن استفاده كرده‌اید كه ملتهب شده است. گاهی اوقات كردم‌پودرها در این میان مقصران اصلی‌اند. به شما توصیه می‌كنیم قبل از خریدن هر نوع كرم‌پودری، ابتدا از فروشنده بخواهید یك اشانتیون به شما بدهد. كرم‌پودر را صبح یك روز تعطیل مصرف كنید. توجه داشته باشید قید شدن كلمه >bio< روی محصولات آرایشی به معنی ضد حساسیت بودن آنها نیست. با این حال موادی كه عطر كمتری در آنها به كار رفته نسبت به دیگر مواد پوست را كمتر تحریك می‌كنند.
▪ اگر لنز می‌زنید، مواظب باشید
درصورتی كه شما از جمله افرادی هستید كه لنز می‌زنید توصیه می‌كنیم كمتر از موادآرایشی مربوط به چشم استفاده كنید زیرا مواد ریز كرم‌ها و سایه‌های آرایشی به راحتی به زیر لنز نفوذ می‌كنند و موجب التهاب عدسی می‌شوند. لنزهای تماسی چشم به دو نوع تقسیم می‌شوند: لنزهای نرم و لنزهای سخت. لنزهای نرم را می‌توان یك شبانه‌روز (حداكثر) در چشم گذاشت و نیاز به مراقبت زیادی دارد اما آسیب كمتری به چشم وارد می‌كند. لنز سخت را می‌توان چند روز تا حداكثر یك هفته در چشم گذاشت اما باید بدانیم كه آسیب بیشتری به چشم وارد می‌كند. هنگامی كه از لنز استفاده می‌كنیم بهتر است از مواد آرایشی مخصوص چشم كمتر استفاده شود چون تماس مواد آرایشی، هم باعث آسیب لنز می‌شود و هم چشم را به عفونت‌ها حساس می‌كند.‌
منبع : روزنامه سلامت
همچنین مشاهده کنید

 وبگردی
 مرور روزنامه‌ها


 گزارش / تحلیل


 از میان خبرها


خبرگزاری تسنیمسایت نامه نیوزخبرگزاری یورونیوزسایت خبرآنلاینروزنامه ابتکار