پنجشنبه, ۱۳ مهر, ۱۴۰۲ / 5 October, 2023
مجله ویستا

هکرها تکنولوژی را سیاه می‌کنند


هکرها تکنولوژی را سیاه می‌کنند
وقتی قرار باشد با زمان پیش برویم، ناگزیریم به تغییر. تغییراتی كه هر چند كوچك و پیش پا افتاده به نظر برسند، در شرایط و موقعیت‌‌های خاص شاید تنها راه‌حل عملی باشند.چنین روندی همیشه باعث شده نوعی همزیستی مسالمت‌آمیز با مسائل نه چندان خوشایند به وجود بیاید.حل موضوع هك كردن و كنار آمد ن باهكرها هم جزو همین موارد است كه در سال‌‌های اخیر شركت‌های بزرگ و معتبر دنیا را به صرافت انداخته است.به هر حال موضوع امنیت سیستم‌ها و شبكه‌های كامپیوتری آنقدر با اهمیت هست كه این شركت‌ها را به تغییر مواضع خودشان در برابر هكرها وادارد.
بازار سیاه یك تهدید جدی‌
حالا دیگر هكرها تهدید جدی برای كاربران و شركت‌ها محسوب می‌شوند.در همین ماه گذشته بود كه هكر روسی معروف به <بیت> (Bit) اعلام كرد اطلاعات ارزشمندی برای فروش دارد. او توانسته بود نقصی را در شبكه Internet Explorer شركت مایكروسافت پیدا كند كه معتقد بود با استفاده از آن به راحتی می‌توان از این شبكه سوءاستفاده و بهره‌برداری كرد.در واقع <بیت> تصمیم داشت با استفاده از این موضوع نوعی بازار سیاه برای فروش اطلاعاتش راه بیندازد.به همین خاطر او در چت‌رومی كه اغلب بازدیدكنندگان آن نویسندگان برنامه‌های ویروسی بودند، اعلام كرد كه این اطلاعات را با قیمت ۳۰۰دلار می‌فروشد.مسلما این پیشنهاد با استقبال خوبی مواجه می‌شود همین موضوع هم دلیل كافی و مناسبی برای ادامه راه است.در چنین شرایطی شركت معتبر و بزرگی مانند مایكروسافت قطعا به هر وسیله‌ای سعی می‌كند جلوی این جریان را بگیرد.اما تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد كه راه‌حل‌هایی كه تا حالا برای این مساله به كار برده شده‌، چندان هم موثر و قابل اعتماد نبوده‌اند. بنابراین باید به دنبال راه‌حل جدید و البته متفاوت‌ با گذشته بود، چون این طور كه معلوم است <بیت> هنوز فرصت‌های زیادی دارد. یك تجارت پرسود برای هكرهایی كه عاشق كارشان هستند.>بیت> هم مثل هزاران هكر دیگر كه به ویندوز XP یا سیستم كاربردی<> symbian كه در اغلب تلفن‌های همراه دنیا به كار برده می‌شود، موقعیت‌های زیادی برای كار مورد علاقه‌اش دارد.
راه حل آخر، معامله‌
به عنوان راه حل آخر تعدادی از شركت‌هایی كه در زمینه امنیت سیستم‌های كامپیوتری فعالیت می‌كنند به این نتیجه رسیدند كه ضمن یك همزیستی كاملا مسالمت آمیز (!) با هكرها، بازاری كاملا مشروع و قانونی برای استفاده از هوش و اطلاعات آنها ایجاد كنند كه بر اساس آن اطلاعات هكرها با دلارهای این شركت‌ها مبادله می‌شوند. البته این بازار هم مثل بازار قطعات هنوز به وضعیت ثابتی نرسیده و بحث و جدل بر سر آن زیاد است. دلیل هم كاملا واضح است. وجود دلالان متفرقه در بازار، چیزی كه امروز در تمام دنیا رایج است. موضوعی كه قطعا به مزاج شركت‌ها خوشایند نبوده و دوباره بازار را به طرف سیاه شدن پیش می‌برد. بر اساس این راه حل كه هفته گذشته به عنواناز طرف شركت Tipping Point معرفی شد، برای تشویق و جذب اطلاعات هكرها حتی جوایز ۲۰هزار دلاری هم در نظر گرفته شده است. اما لی مایر مدیر فناوری و تكنولوژی این شركت به خاطر دلالان كمی ناامید است. او در این مورد می‌گوید: <اگر اطلاعات بدون دست به دست شدن بین هكرها و دلال‌ها به دست ما برسد، می‌توانیم به داشتن بازار خوب و سالم در آینده امیدوار باشیم. چون می‌دانم چنین اتفاقی به این زودی‌ها هم نمی‌افتد، بنابراین فقط باید برای آینده برنامه‌ریزی كرد<.
تكنولوژی تنها راه دفاع نیست‌
در حقیقت می‌توان گفت این مسائل پیشكش صنعت و تكنولوژی هستند كه مورد سوءاستفاده هكرها قرار گرفته‌اند. به همین علت تكنولوژی نمی‌تواند تنها راه دفاع و حمایت در برابر سیل ویروس‌های كامپیوتری و حمله هكرها باشد. بنابراین بعضی شركت‌ها تصمیم‌ گرفته‌اند تا روابط خودشان را در جامعه هكرها افزایش داده و قوی‌تر كنند. هدف این شركت‌ها تامین امنیت و كمك به هكرهای كلاه‌سفید برای دور كردن هكرهای كلاه‌سیاه و حتی غلبه بر هكرهای میانه‌رو است.دانیل جی‌لاركین، مدیر مركز مبارزه با جرایم اینترنتی اف‌بی‌آی در این رابطه می‌گوید: <این موضوع از چشم تیزبین كاربران دور نمی‌ماند. این كار می‌تواند تاثیر خوبی روی كم كردن اثرات حمله‌های هكرها به سیستم‌ها و شبكه‌های كامپیوتری باشد<. در واقع اهمیت روابط خوب با هكرها در كنفرانسی كه با حضور نمایندگان شركت Cisco و هكرهای كلاه‌سیاه برگزار شد، كاملا مشخص و از نزدیك حس شد، چون در این كنفرانس بین متخصصان این شركت و هكرها مشاجره‌ای در مورد فاش كردن كدهای رمز و آسیب‌های جدی آن در گرفت. حالا cisco از عواقب این اتفاق نگران است و به قدرت نیروهای پلیس بیشتر امیدوار است. این شركت معتقد است كه عكس‌العمل هكرها برابر آنها باید بازنگری شود. مثل این كه قدرت نفوذ هكرها بیشتر از حدی است كه تصور می‌شود. حتی بازار هم به خواست آنها می‌تواند تغییرات عجیب و غیرقابل پیش‌بینی كند. با این حال شركت‌ها سعی دارند قبل از واگشتن به گرد هكرها برسند.
منبع: Business week
منبع : پایگاه اطلاع رسانی تخصصی فن‌آوری اطلاعات


همچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت تجارت نیوزسایت رکناروزنامه آرمان ملیسایت زومیتسایت اعتماد آنلاینسایت دیدارنیوزسایت سلام نوسایت تاپ نازخبرگزاری فارس