شنبه, ۸ مهر, ۱۴۰۲ / 30 September, 2023
مجله ویستا

سوئیت کالیفرنیا - California Suite


سوئیت کالیفرنیا - California Suite
سال تولید : ۱۹۷۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ری استارک
کارگردان : هربرت راس
فیلمنامه‌نویس : نیل سایمن، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته خودش.
فیلمبردار : دیوید م. والش
آهنگساز(موسیقی متن) : کلود بولینگ
هنرپیشگان : آلن آلدا، مایکل کین، بیل کازبی، جین فاندا، والتر ماتا، الین می، ریچارد پرایر، مگی اسمیت، دانا پلاتو، دنیس گالیک و گلوریا گیفورد.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۳ دقیقه.


آدم‌های جورواجوری در هتل بورلی هیلزِ لس آنجلس اتاق می‌گیرند. «هانا وارن» (فاندا) از نیویورک آمده، چون دختر نوجوانش، «جنی» (پلاتو) - که حضانتش را بر عهده دارد - نزد همسر سابق «هانا»، «بیل» (آلدا) - که حالا در هالیوود فیلم‌نامه‌نویس است - پنااه گرفته است؛ «دایانا باری» (اسمیت)، بازیگر انگلیسی تآتر که نامزد دریافت جایزه اسکار شده، با همسرش، «سیدنی کاکران» (کین) برای شرکت در مراسم اسکار آمده؛ «دکتر ویلیس پاناما» (کازبی) و «دکتر چانسی کامپ» (پرایر) و همسران‌شان از شیکاگو آمده‌اند و آخرین روزهای تعطیلات پُرماجرای‌شان را می‌گذرانند؛ و «ماروین مایکلز» (ماتا)، زودتر از همسرش، «میلی» (می) و برای مراسم مذهبی مربوط به برادرزاده‌اش آمده است. «هانا» ابتدا با «بیل» خیلی تند برخورد می‌کند، اما سرانجام متوجه می‌شود که تنها راه از دست ندادن علاقه و احترام دخترش این است که فعلاً بگذارد او نزد پدرش بماند. «دایانا» جایزه اسکار را نمی‌برد، اما ناراحتی اصلی‌اش از کشف گرایش هم‌جنس دوستانه شوهرش است؛ این دو بالاخره آشتی می‌کنند. برادر «ماروین» تلاش می‌کند از چشم همسرش دور نگه دارد، اما «میلی» بالاخره می‌فهمد و او را می‌بخشد، ولی در عوض برای خرید مفصلی می‌رود. تضاد میان «ویلیس» و «چانسی» هم بالاخره بالا می‌گیرد و بازی تنیس صبحگاهی‌شان به جنگی تمام‌عیار بدل می‌شود و بالاخره هر دو زوج بازیکن، زخمی و باندپیچی شده به خانه می‌روند.
* سوئیت کالیفرنیا به‌رغم فیلم‌نامه سایمن که به چهار نمایش کوچک تقسیم می‌شود (که همگی موقعیت‌هائی مبتنی بر یک شوخی هستند) و کارگردانی راس که زحمت زیادی برای هماهنگ کردن این قسمت‌ها به صورت یک فیلم به خرج نمی‌دهد، فیلم جالب توجهی است. به‌عنوان نخستین فیلم‌نامه سایمن پس از آمدن به لس آنجلس، شوخی‌های دودلانه یک محصول هالیوودی را با دیدگاه صریحاً تحقیرآمیز روشن فکرِ «ساحل شرقی» درمی‌آمیزد.


همچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاسایت فراروروزنامه شهروندسایت انرژی پرسسایت فرازدیلیخبرگزاری مهرسایت تجارت نیوزروزنامه تعادلسایت بیتوتهسایت زومیت