یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

پلیس بورلی هیلز - Beverly Hills Cop


پلیس بورلی هیلز - Beverly Hills Cop
سال تولید : ۱۹۸۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : دان سیمپسن و جری بروکهایمر
کارگردان : مارتین برست
فیلمنامه‌نویس : دانیل پتری جونیر، برمبنای داستانی نوشته خودش و دانیلو باخ.
فیلمبردار : بروس سورتیس.
آهنگساز(موسیقی متن) : هارولد فالترمه‌یر.
هنرپیشگان : ادی مورفی، جاج راینهولد، جان اشتن، لیزا ایلباکر، رانی کاکس، استیون برکوف، جیمز روسو، استیون الیوت و گیلبرت ر. هیل.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۵ دقیقه.


«کارآگاه اکسل فولی» (مورفی) شب، هنگام برگشتن به خانه، با «میکی تاندینو» (روسو)، رفیق قدیمی‌اش روبه‌رو می‌شود که حالا از طریق «جنی» (ایلباکر) دوست مشترک‌شان در یک گالری نقاشی در لس آنجلس کار می‌کند. «میلی» مقداری اوراق گمرکی همراه دارد و احتمالاً به خاطر همان‌ها، ساعاتی بعد مورد حمله دو ناشناس قرار می‌گیرد و کشته می‌شود. «اکسل» به بورلی هیلز می‌رود و به «وکتور میتلند» (برکوف)، دلال آثار هنری که مدیر همان گالری است، به‌عنوان عامل قتل «میکی» شک می‌کند و در می‌یابد که «میتلند»، همراه با آثار هنری، مواد مخدر وارد می‌کند و با دست بردن در اوراق رسمی، جنس‌ها را از گمرک رد می‌کند. «اکسل» در باشگاه شبانه «میتلند» با او در می‌افتد ولی «هوبارد» (الیوت) یکی از رؤسای پلیس او را از شهر بیرون می‌برد. بعدتر «اکسل» به کمک «گروهبان تاگارت» (اشتن) و «کارآگاه رُزوود» (راینهولد) به ویلای «میتلند» («جنی» را در آنجا گروگان گرفته‌اند) حمله می‌برد و «میتلند» را از پای درمی‌آورد.
* سومین فیلم کمدین سیاه‌پوست آمریکائی و یکی از موفق‌ترین و پُرفروش‌ترین کمدی‌های تاریخ سینما که این موفقیت را مدیون حضور او و ترانه‌های آن است. ابتدا قرار بود استالون نقش «اکسل» را ایفا کند، اما مورفی و برست این داستان پلیسی فوق‌العاده خشن را به اثری متفاوت و انباشته از لحظه‌های کمدی تبدیل کردند. هرچند که این آمیزه کمدی - اکشن چیزی بیش از یک بهانه برای نمایش استعدادهای ستاره مشهور آن نیست، با این حال موفقیت بیش از حدش باعث شد تا دو دنباله بر فیلم (با همکاری مورفی و راینهولد) ساخته شود: پلیس بورلی هیلز 2 (تونی اسکات، 1987) و پلیس بورلی هیلز 3 (جان لندیس، 1994).


همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلخبرگزاری برناسایت باتوروزنامه همشهریسایت چیدانهخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری مهرسایت جمارانخبرگزاری ایسناسایر منابع