پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

هدف، قهرمانی در یورو ۲۰۰۸


هدف، قهرمانی در یورو ۲۰۰۸
چرخه فوتبال همچنان ادامه دارد تا در هر فصل بعضی از بازیکنان از تیم هایشان جدا و برخی دیگر در اندیشه سازگار شدن با شرایط تیم جدید خود باشند. ورود بازیکنان جدید به ترکیب تیم ها همواره با مشکلات خاصی برای آنها همراه بوده است. مشکلاتی همچون عدم آشنایی با سایر بازیکنان، اندیشه های سرمربی، جو ورزشگاه و... همیشه باعث شده است تا مهره های تازه وارد به ترکیب تیم ها نتوانند آن چنان که باید و شاید در هفته ها و ماه ها و حتی فصل های ابتدایی ورود خود خوش بدرخشند اما اریک آبیدال مدافع فرانسوی بارسلونا که در ابتدای فصل جاری از لیون، قهرمان ۵ سال گذشته لوشامپیونه به جمع آبی واناری پوشان پیوست برخلاف تصور بسیاری نه تنها نیمکت نشین نشد بلکه آنچنان توانست فرانک ریکارد را در مورد عملکرد خود متقاعد کند تا این سرمربی هلندی از او به عنوان یکی از مهره های ثابت تیم استفاده کند. درخشش آبیدال در خط دفاعی بارسلونا علاوه بر آنکه باعث شده است آبی واناری پوشان از لحاظ آمار گل های خورده بهترین وضعیت را در میان سایر تیم های لالیگا به خود اختصاص دهند، سبب شد تا طی چند ماه اخیر بسیاری از هواداران بارسا به تعریف و تمجید از عملکرد او بپردازند. او که روزی آرزوی پوشیدن پیراهن ستاره ها و اسطوره های بارسلونا را در سر می پروراند اکنون خوشحال و شادمان از نیل به هدف و آرزوی خود تنها به حفظ جایگاه و موقعیت فعلی در ترکیب تیم و تداوم روند رو به رشد خود می اندیشد. او همانند بسیاری از ستارگان نوکمپ در فصل گذشته به هیچ وجه دوست نداشت ریکارد از او تنها به عنوان یک نیمکت نشین یا یک بازیکن تعویضی استفاده کند.
● مستحکم ترین دفاع
خوان لاپورتا یکی از آن افرادی است که به قدرت و تأثیر آبیدال در استحکام خط دفاعی بارسلونا پی برده است از این رو وی قرارداد مهره فرانسوی ارزشمند تیم خود را به گونه ای تنظیم کرده است که هر باشگاهی نتواند به آسانی او را به خدمت بگیرد. تعیین مبلغ ۹۰ میلیون یورو به عنوان قیمت فروش آبیدال نشان می دهد که سران آبی واناری پوشان کاملاً از انتقال این مهره ارزشمند از لیون به کاتالان راضی بوده و به این راحتی ها او را واگذار نخواهند کرد. آبیدال با ۸ ماه درخشش در نوکمپ باعث شده سران بارسا نه تنها به فکر فروش بلکه تمدید قرارداد او برای فصول پیش رو باشند. در واقع گرچه شاگردان فرانک ریکارد به خاطر قدرت خط تهاجمی و قابلیت های بالای مهاجمان خود مشهور و زبانزد همگان هستند اما نباید از توانایی بالای خط دفاعی این تیم در رقابت های لالیگا به آسانی عبور کرد چرا که آبی واناری پوشان پس از ۲۶ هفته کماکان مستحکم ترین خط دفاعی اسپانیا را از آن خود کرده اند. بدون شک حضور مدافعی همچون اریک آبیدال با توانایی هایی همچون قدرت بدنی و تکنیک بالا و دید باز در سمت چپ مردان نوکمپ از عوامل اصلی اقتدار خط دفاعی بارسلونا محسوب می شود.
● فراتر از یک باشگاه
این بازیکن فرانسوی که پس از ورود به جمع آبی و اناری پوشان و پر کردن جای بزرگانی مانند جیووانی ون برونکهورست در ترکیب ثابت فرانک ریکارد، عاشق و شیفته بارسلون و مردم این شهر شده است درباره ابراز علاقه هواداران کاتالانی به تیم محبوب خود بارسلونا گفت: «از حمایت و عشق فراوان هواداران می توان متوجه شد که بارسلونا چیزی فراتر از یک باشگاه است. تنها زمانی که به بارسلون و نوکمپ بیایید مفهوم این حرف را درک خواهید کرد زیرا هواداران بارسا همانند بازیکنان، کادر فنی و سایر اعضای این باشگاه از جان و دل برای به موفقیت رساندن تیم محبوب خود تلاش می کنند. از زمان ورود من به بارسلون متوجه شده ام که تنها فکر و ذهن مردم یک چیز است و آن موفقیت و قهرمانی بارسلونا می باشد. بارسلونا را انتخاب کردم زیرا از ابتدای جوانی ام همواره این باشگاه و بازیکنان آن را تحسین می کردم و ستارگان آن قهرمان های رؤیایی من بودند. برای رسیدن به تیم رؤیاهای خود تا آنجا که می توانستم تمرین و تلاش کردم و به امید پیوستن به جمع ستارگان بارسا روز به روز عملکردم را ارتقا بخشیدم. به هر حال از اینکه اکنون در این باشگاه هستم بسیار خوشحالم اما معتقدم این وظیفه من است که ثابت کنم استحقاق و لیاقت حضور در نوکمپ را دارم.
● تیم سال از نگاه یوفا
بنا به عقیده بسیاری از هواداران فوتبال در سراسر قاره سبز اریک آبیدال به خوبی توانسته است خود را در مسیر موفقیت قرار داده و ارزش های خود را برای حضور در تیمی قدرتمند مانند بارسلونا به نمایش بگذارد. طی ماه گذشته طبق نظرسنجی که از کاربران سایت اتحادیه فوتبال اروپا، (یوفا) به عمل آمد آبیدال به عنوان برترین دفاع چپ اروپا در سال ۲۰۰۷ انتخاب شد و توانست بالاتر از بازیکنانی مانند فیلیپ لام مدافع بایرن مونیخ قرار بگیرد اما خود آبیدال در مورد این نظرسنجی اظهار داشت: «این اظهارنظر واقعاً اغراق آمیز است. درست است که سال ۲۰۰۷ یکی از بهترین فصول دوران بازیگری ام رقم خورده اما نمی خواهم در این مرحله متوقف شوم. به عنوان یک بازیکن تنها هدفم رسیدن به اوج و آمادگی صددرصد بوده است. امیدوارم بتوانم عملکردی که در سال ۲۰۰۷ ارائه دادم را تداوم دهم.
● احیای رونالدینیو
آبیدال مهره ای است که درهر جا و در هر مکان به موفقیت تیم و همتیمی های خود کمک می کند. شاید بارزترین دلیل برای اثبات این مدعا افتخارآفرینی او در فصل گذشته به همراه سفیدپوشان ژرلان برای فتح ششمین قهرمانی متوالی لیون می باشد. وی در حال حاضر به همراه مردان آبی واناری پوش کاتالان نیز به دنبال کسب افتخار و قهرمانی در ۳ جام معتبر یعنی لالیگا، لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی اسپانیا می باشد. بروز علائم ضعف در عملکرد رئال مادرید و نمایش پر فراز و نشیب بازیکنان آن باعث ایجاد روزنه های امید برای ریکارد و شاگردانش در رسیدن به صدر جدول لالیگا و فتح عنوان قهرمانی آن شده است اما آبیدال معتقد است بازگشت مجدد رونالدینیو به اوج به طور چشمگیری قدرت بارسلونا را افزایش خواهد داد. در سوی دیگر حضور مقتدرانه در لیگ قهرمانان اروپا و شکست ۳ بر ۲ سلتیک در ورزشگاه خانگی شان در مرحله یک هشتم نهایی این رقابت ها حکایت از وضعیت مناسب مردان کاتالان در عرصه رقابت های خارجی نیز دارد. آبیدال در خصوص رونالدینیو و حضور مؤثر او در ترکیب بارسلونا گفت: «هنگامی که رونالدینیو در اوج باشد تمام بازیکنان تیم در بهترین شرایط قرار خواهند گرفت و بارسا غیر قابل کنترل می شود.»
● یورو ۲۰۰۸
هم تیم بودن با رونالدینیو و سایر ستارگان بزرگ و نام آشنا در بارسلونا نه تنها باعث تحت تأثیر قرار گرفتن عملکرد آبیدال نشده است بلکه او با ارائه عملکردی تحسین برانگیز باعث شد تا رافائل مارکز، همتیمی سابقش در موناکو فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به بازیکنی نیمکت نشین در جمع مردان کاتالان مبدل شود. آشنایی آبیدال با سبک و شیوه همتیمی های هموطنش در بارسلونا، یعنی تیه ری آنری و لیلیان تورام سهم فراوانی در موفقیت این مدافع فرانسوی در ترکیب آبی واناری پوشان داشته است. او که به همراه آنری و تورام از رسیدن به عنوان قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۶ بازماند اکنون به افتخارآفرینی در رقابت های یورو ۲۰۰۸ در تابستان پیش رو به همراه خروس های آبی می اندیشد. آبیدال در مورد حضور تیم ملی فرانسه در رقابت های یورو ۲۰۰۸ اظهار داشت: «به مرحله نهایی یورو ۲۰۰۸ راه نیافته ایم که صرفاً در آن حضور داشته باشیم بلکه با هدف فتح این رقابت ها وارد سوئیس و اتریش خواهیم شد. اشتباهات گذشته درس های زیادی به ما آموخته است و این تجربه را در اختیار ما قرار خواهد داد تا بار دیگر آنها را تکرار نکنیم.»
● رقابتی برای قهرمانی
در حالی که خروس های آبی برای فتح یورو ۲۰۰۸ و جبران ناکامی جام جهانی ۲۰۰۶ مسیر دشوار با موانعی بزرگ همچون ایتالیا، رومانی و هلند در گروه C روبه رو است، آبیدال و همتیمی هایش باید با اجرای نبردی تمام عیار و صعود از مرحله گروهی از حیثیت و آبروی فوتبال فرانسه حفاظت کنند. آبیدال در ادامه افزود: «فرانسه با گروه و قرعه خوبی روبه رو شده است و ما می دانیم که کار بسیار سختی برای قهرمانی در اروپا پیش رو داریم قهرمانی در یورو ۲۰۰۸ مستلزم قرار داشتن در اوج است. به طور حتم همگروه شدن این ۴ تیم بر جذابیت و هیجان های رقابت های جام ملت های اروپا خواهد افزود.» این طرز تفکر آبیدال باعث شده تا او گزینه نخست ریموند دومه نش سرمربی تیم ملی فرانسه، برای قرار گرفتن در سمت چپ خط دفاع فرانسه و ارجح بر بازیکنانی همچون پاتریس او را و گائل کلیچی باشد. درخشش «اورا» در منچستریونایتد و کلیچی در آرسنال سبب نشده است ریموند دومه نش قدرت و خلاقیت آبیدال را فراموش کند و از او به عنوان بازیکنی ذخیره در ترکیب خروس های آبی استفاده کند. آبیدال در پایان در مورد تیم ملی کشورش افزود: «بسیار خوش شانس هستیم که بازیکنان بزرگی در ترکیب تیم ملی فرانسه حضور دارند. حضور آنها نقطه قوتی برای تیم خواهد بود اما مهمترین هدف برای تیم ملی فرانسه رسیدن به عنوان قهرمانی در یورو ۲۰۰۸ می باشد.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی