یکشنبه, ۲۷ مرداد, ۱۳۹۸ / 18 August, 2019
مجله ویستا

آزمون و خطای برنامه نویسی با هزینه مردم !


آزمون و خطای برنامه نویسی با هزینه مردم !
نرم افزار پیام رسان همراه اول که با هدف برطرف کردن مشکل کاراکترهای فارسی در محیط پیامک طراحی شده و به مشترکان همراه اول این امکان را می دهد تا ۲۰۰ کاراکتر فارسی را در یک پیامک ارسال کنند،
کاربران خود را با مشکلات بسیاری مواجه کرده و به همین دلیل هم مورد استقبال چندانی قرار نگرفته است.
این برنامه نرم افزاری که محصول یک شرکت وابسته به مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف موسوم به پارس آسان افزار است، علاوه بر عدم برخورداری از ساده ترین امکانات یک نرم افزار کاربردی ، سازگاری پایینی با گوشی های موجود در بازار دارد که استفاده عمومی از آن را غیر ممکن کرده است.
با این وجود دکتر حمید ربیعی موسس و مدیر مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه شریف در باره اشکالات این نرم افزار گفته است: در هر ۱۸۵ بازدید، - فقط - یک گزارش اشکال وجود دارد بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که فقط نیم درصد از کاربران دچار مشکل شدند که از این تعداد ۶۱ درصد مشکلات گزارش شده، مربوط به نصب برنامه است .
اما به رغم آمارهای ارائه شده از سوی مدیر این مرکز و همچنین تبلیغات اپراتور اول مبنی بر این که با نصب این نرم افزار تمام مشکلات مشترکان برای ارسال پیامک فارسی به پایان رسیده است، مشترکان گلایه های بسیاری دارند و معتقدند که این برنامه نرم افزاری نه تنها مشکلی را حل نکرده ،بلکه به مشکلات آنها نیز افزوده است.
● آزمون و خطای برنامه نویسی به خرج مردم
یک مشترک همراه اول معتقد است که نرم افزار پیام رسان نمونه ای ناقص و بدوی از برنامه های کاربردی تلفن همراه است که از کارایی فوق العاده ضعیفی برخوردار است و بیشتر شبیه امتحان عملی دانشجویان است تا یک نرم افزار با کاربری جدی .
او می گوید: شرکت ارتباطات سیار برای پایان دادن به انتقادها و نارضایتی های مشترکان در خصوص مشکلات ارسال پیامک فارسی این برنامه نرم افزاری را ارائه کرده است و به نظر نمی رسد اهمیت چندانی برای مشکلات کاربران آن قائل باشد.
یک کارشناس نرم افزار نیز که خود کاربر برنامه پیام رسان است، با انتقاد از طراحی ضعیف و باگ های این نرم افزار می گوید: به نظر من این برنامه نرم افزاری یک محصول آزمایشگاهی بسیار ضعیف و ابتدایی است که مشترکان همراه اول با پرداخت هزینه پیامک فارسی تاوان آزمون و خطای طراحان آن را می پردازند.
مهندس محمد شمس که یک فارغ التحصیل رشته نرم افزار است، نرم افزار پیام رسان همراه اول را برنامه ای مملو از اشکالات می داند و از عدم سازگاری آن با سیستم استاندارد پیام کوتاه در گوشی های تلفن همراه به عنوان مهمترین ایراد آن نام می برد .
وی می گوید: این برنامه ، فضا و حافظه ای مستقل را در گوشی کاربر اشغال کرده و در عین حال ضریب اطمینان از ارسال و دریافت پیام را به شدت کاهش می دهد.
دارندگان این نرم افزار صرفا قادر به ارسال پیامک فارسی به گوشی هایی هستند که برنامه پیام رسان بر روی آنها نصب شده باشد .در غیر این صورت گیرنده پیام صرفا مجموعه ای از کاراکترهای ناخوانا را دریافت خواهد کرد که شبیه کد اسکی – کدهای برنامه نویسی - هستند.
مریم راهنما یک مشترک دیگر همراه اول می گوید: از روزی که این نرم افزار را نصب کرده ام موفق به ارسال یک پیامک هم نشده ام ، چرا که تایپ کردن کلمات در محیط ویرایشگر آن بسیار مشکل و وقت گیر است.
او دلیل دیگر بی علاقگی خود به کار کردن با پیام رسان را ، مشکل پاک کردن کاراکترهای اشتباه در گوشی های سری ۶۰ نوکیا عنوان می کند و می گوید: یکی از دوستانم که گوشی تاشو سری p سونی اریکسون دارد ، با چنین مشکلی مواجه نیست اما در عوض هنگام باز کردن صفحه گوشی برنامه بسته می شود و متن پیام ها نیز در حافظه Draft ذخیره نمی شود.
برخی مشترکان از عدم امکان دریافت گزارش دلیوری این برنامه گلایه دارند و برخی دیگر نیز می گویند: عدم دسترسی به دفترچه تلفن گوشی برای ارسال پیام ، یکی از مشکلات جدی این برنامه است .
یکی دیگر از ایرادات جدی و مساله ساز این برنامه این است که فقط به سیم کارت های همراه اول سرویس می دهد و مشترکان برای ارسال پیام به سیم کارت های ایرانسل یا تالیا ، با این پیام خطا مواجه می شوند که " ارسال پیام فشرده فقط به مشترکان همراه اول میسر است". به عبارت ساده تر ارسال پیام فشرده فقط در محدوده شبکه همراه اول میسر است و مشترکان این اپراتور باید برای جلوگیری از افزایش هزینه های خود از ارسال پیامک به مشترکان ایرانسل و تالیا خودداری کنند.
در عین حال بخش تنظیمات این برنامه نشان می دهد که این سیستم فقط با سه برند نوکیا ، سونی اریکسون و سامسونگ سازگاری دارد و برندهای دیگر برای آن تعریف نشده اند که این مورد موجب محروم شدن تعداد زیادی از مشترکان از امکان ارسال پیامک های فشرده می شود.
یک کارشناس بازار با تاکید بر این کاستی می گوید: اگر استفاده از برنامه پیام رسان فراگیر شود، بی تردید قیمت برندهای مختلف گوشی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و توازن بازار را بر هم خواهد ریخت.
حمیدرضا زارع می افزاید: علت این موضوع مشخص نیست که چرا فقط سه برند گوشی را برای برنامه پیام رسان تعریف کرده اند ، اما آنچه که مسلم است؛ این تبعیض درمورد برندهای دیگر باعث بروز مشکلات جدی در بازار این محصولات می شود و بر روند طبیعی تقاضای برندها در بازار تاثیر می گذارد.
یک مشترک تلفن همراه در این باره می گوید: در واقع کسانی که از مارک های گوشی دیگر استفاده می کنند ، از این سرویس محروم شده و باید هزینه بیشتری بپردازند که عین بی عدالتی است.
● پیامدهای احتمالی
استفاده از این برنامه نرم افزاری برای تمام مشترکان ممکن نیست و ارسال پیام با این برنامه نیز متضمن ارسال یک پیامک فشرده نخواهد بود. حال با توجه به دو نرخی شدن پیامک و همچنین یکسان نبودن امکان ارسال پیامک فشرده که بستگی مستقیم با نصب این برنامه بر روی گوشی گیرنده پیام دارد، محاسبه صورتحساب مشترکان همراه اول را با ابهامات زیادی مواجه کرده است .
برخی صاحب نظران با اشاره به ضعف سیستم بیلینگ اپراتور اول که پیش از این نیز با خطای محاسباتی ، مشکلات زیادی را برای مشترکان فراهم کرده بود، از این پس صورتحساب مشترکان همراه اول با ایرادات و اشتباهات بسیاری همراه خواهد شد .
یکی دیگر از پیامدهای ارائه این برنامه نرم افزاری ناقص و عدم سازگاری آن با شبکه های دیگر و برخی برندهای گوشی باعث می شود تا مشترکان از این امکان که قادر به ارسال و دریافت پیامک به شکل عادی باشند، محروم خواهند شد و این موجب بروز نارضایتی بیشتری از اپراتور اول و در نتیجه کاهش تقاضا و سهم بازار همراه اول می شود.
با این وجود به نظر نمی رسد کارشناسان تبعات و مشکلات این سیستم به همین جا ختم شود و باید منتظر گذشت زمان و بروز مشکلات ثانویه بیشتری ماند که بی تردید ، در درازمدت نمایان خواهند شد.
با این وجود ،به اعتقاد ضرورت بازنگری در این برنامه نرم افزاری و همچنین تعرفه های پیامک برای اپراتور اول انکارناپذیر است و بی توجهی به آن می تواند عملکرد و صحت مدیریت فعلی این شرکت را زیر علامت سئوال خواهد برد.
حمید محمدی
منبع : پایگاه اطلاع رسانی ITanalyze
همچنین مشاهده کنید


 مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل وبگردی
 از میان خبرها
سایر منابعسایت زومیتروزنامه شهروندخبرگزاری مهرروزنامه همدلی