جمعه, ۱۲ خرداد, ۱۴۰۲ / 2 June, 2023
مجله ویستا

جنگ دکمه‌ها - La Guerre Des Boutoms


جنگ دکمه‌ها - La Guerre Des Boutoms
سال تولید : ۱۹۶۲
کشور تولیدکننده : فرانسه
محصول : لئون کاره
کارگردان : ایو روبر
فیلمنامه‌نویس : فرانسوا بوایه و روبر، برمبنای رمانی نوشته لوئی پوگر.
فیلمبردار : آندره باک.
آهنگساز(موسیقی متن) : خوزه برگمانس.
هنرپیشگان : آندره ترتون، میشل ایزلا، مارتن لارتیگه، ژان ریشار و ایوت اتیوان.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۹۵ دقیقه.


درگیری لفظی پسربچه‌های دهکده‌های "لونژورن" و "ولران"، به چنگ بدل می‌شود. دکمه‌ها، بند شلوارها و بند کفش‌های اسرای این جنگ کنده می‌شود، تا این‌که "لبراک" (ترتون)، رئیس بچه‌های "لونژورن" برهنه به میدان جنگ می‌رود و پیروزی غیر منتظره‌ای به دست می‌آورد. طرح بعدی "لبراک" این است که نخ و سوزن و دکمه بخرند و خواهر یکی از بچه‌ها، ضایعات جنگ را جبران کند. بچه‌های "لونژورن" برای پنهان کردن این‌ خریدها و غنایم جنگی‌شان، کلبه‌ای در جنگل می‌سازند؛ اما در جشن افتتاح کلبه، نیروی دشمن حمله می‌کند و کلبه با خاک یکسان می‌شود. خائنی که جای کلبه را لو داده تنبیه می‌شود و پدر ومادر او، و تمام دهکده، "لبراک" را سرزنش می‌کنند و او هم به جنگل پناه می‌برد. در این‌جا بین بزرگ‌ترهای دو دهکده هم برخوردی پیش می‌آید، با این همه سرانجام مشکل حل می‌شود. "لبراک" را به دارالتأدیب می‌فرستند، در حالی که ماجرا تمام نمی‌شود، چون "آزتک" (ایزلا)، رئیس بچه‌های "والران" هم به آن‌جا فرستاده شده است.
٭ این فیلم از مد افتاده در زمان خودش، دست‌خوش تضاد میان فرم شیک و بی‌روح با محتوان ظاهراً بی‌پروایش است. مثلاً پرداخت صحنه بی‌پرده بچه‌ها، طفره‌آمیز، و کاربرد کلمه‌های رکیک هم نچسب است. روبر که آشکارا به تصویرپردازی علاقه دارد، بازی‌های خوبی از بچه‌ها می‌گیرد و فیلم، هزینه اندک تولیدش را چندان نشان نمی‌دهد.


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهسایت انتخابسایت دیپلماسی ایرانیسایت دیجیاتوسایت تاپ نازسایت لنداسپاخبرگزاری تحلیل بازارسایت عصرایرانسایت ساعدنیوزسایت باتو