دوشنبه, ۱۰ مهر, ۱۴۰۲ / 2 October, 2023
مجله ویستا

پلکان مارپیچ - The Spiral Staircase


پلکان مارپیچ - The Spiral Staircase
سال تولید : ۱۹۴۵
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : دور شاری
کارگردان : رابرت سیودماک
فیلمنامه‌نویس : مل داینلی، برمبنای رمانی نوشته لینا وایت.
فیلمبردار : نیکاراس موزوراکا
آهنگساز(موسیقی متن) : روی وب.
هنرپیشگان : دونروتی مک‌گوایر، جرج برنت، اتل باریمور، السا لنچستر، جیمز بل، روندا فلمینگ، الن کوربی و گوردون آلیور.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۸۳ دقیقه.


آغاز قرن بیستم، یک عمارت گوتیک و قدیمی. "هلن" (مک‌گوایر)، پیشخدمت بیوه علیل، "خانم وارن" (باریمور)، در اثر حادثه‌ای بحرانی در دوران کودکی، لال شده است. "خانم وارن" دو پسر دارد: "استیو" (آلیور) که هوسباز و نافرمان است، و "پروفسور وارن" (برنت) متشخص و موقر که "هلن" به او دل‌باخته است. قاتلی در این منطقه سه دختر معلول را می‌کشد و "هلن" در نهایت شگفتی، کشف می‌کند که او کسی جز "پروفسور وارن" نیست.
٭ فیلمی مثال‌زدنی و پرتنش که تمام عناصر فضاسازی و نورپردازی را به خدمت القای حالت بدگمانی و اضطراب فراگیر داستان در می‌آورد و خاطره فیلم‌های اکسپرسیونیستی آلمانی را در فیلمی هالیوودی زنده می‌کند. شاخصی برای فیلم‌های ترسناک این دوره کمپانی ر.ک.ا. پر از برخوردهای مشکوک، رفتارهای غیرطبیعی، و شخصیت‌های نامطمئن با بازی‌های عالی همه ( به‌ویژه مک‌گوایر در نقش دختری لال که ترس آمیخته با عجز را به‌طرز درخشانی تجسم می‌بخشد). در سال ۱۹۷۵به کارگردانی پیتر کالینسن بازسازی می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت نی نی بانسایت نورنیوزسایت اکوایرانخبرگزاری ایسناسایت ورزش سهروزنامه دنیای اقتصادسایت فراروروزنامه ابتکارسایت همشهری‌آنلاینسایت الف