دوشنبه, ۵ اسفند, ۱۳۹۸ / 24 February, 2020

مجله ویستا


۸ قدم برای بازگشت به کار


۸ قدم برای بازگشت به کار
بعد از اخراج یا کنار گذاشته شدن از یک شغل چطور آن را دوباره بدست می‌آورید. با فشارهای روحی، اجتماعی و مالی که با از دست دادن شغل وارد می‌شود، چه می‌کنید. احساسات بی‌شمار کسی که شغلش را از دست می‌دهد مانند احساسات افراد بعد از مرگ کسی است . در رابطه با بازگشت به کار (کتابهای Broadway ۲۰۰۴) برادکی ریچاردسون به این احساسات که در این موقعیت سخت پیش می‌آید اشاره می‌کند و ۸ نکته برای بیرون آمدن از این شرایط که استخدام شما خاتمه یافته است معرفی می کند.
۱) قدم اول : کسی راپیدا کنید که بتوانید به او تکیه کنید
مکث کنید و نفس عمیق بکشید، سعی کنید آرام باشید و آنچه که اتفاق افتاده را مرور کنید و اینکه از حالا به بعد چه می‌خواهید بکنید. همه چیز را از نظر بگذرانید. طبیعی است که ناراحت و عصبی باشید و عکس العمل نشان دهید اما وسواس و اضطراب نداشته باشید. موضوع را برای کسانی که به شما خیلی نزدیک هستند بگویید فوراً نتیجه‌گیری نکنید و همیشه سعی کنید با گفتگوی بیشتر موضوع را تجزیه و تحلیل کنید. شبکه ارتباطی سالم خود را مرور و ایجاد کنید . بودجه خود را برنامه‌ریزی کنید و به آن پای بند بمانید. ترجیحات و مخارج خود را مشخص کنید و از قرض و وام‌گرفتن اجتناب کنید.
۲) قدم دوم : ببینید چه اتفاقی افتاده است
قبل از هر اقدامی، ببینید چه خطایی صورت گرفته است. شما نمی‌خواهید که اشتباه خود را دوباره تکرار کنید و دوباره به این وضعیت برسید . از خودتان سوال کنید که آیا آنچه به سرشما آمده خارج از کنترل شما بوده، مانند تعطیل شدن کار یا کساد‌کاری، یا آیا عملکرد شما نقشی در این تصمیم داشته است. نکاتی را که احتمالاً در اخراج شما موثر بوده است را معلوم کنید. ریچاردسون پیشنهاد می‌کند که یک نامه‌ای بنویسید و تمام احساس خود را در آن بیاورید و سپس آن را بسوزانید تا آسوده شوید.
۳) قدم سوم : ببینید از شما چه می‌خواهند
موقعیت شما تنها روی شما اثر نمی‌گذارد بلکه روی همه کسانی که در کنار شما هستند اثر می‌گذارد. از صحبت کردن در مورد آنچه اتفاق افتاده نترسید و با کسانی که به شما نزدیک هستند صحبت کنید . اگرچه روزگار به شما سخت می‌گذرد اما لازم است به فکر کسانی که شما را دوست دارند باشید و آنها را محترم بشمارید. کمال‌گرا باشید اما واقع بین. وقتی دارید آنچه را که اتفاق افتاده برای دیگران می‌گویید به حقیقت پای بند باشید و فراموش نکنید که زندگی ادامه دارد و چیزهای خوب هم اتفاق خواهد افتاد. کسانی را که دوست دارید تشویق کنید که خبرهای خوب را به شما هم بگویند.
۴) قدم چهارم : سازمان یا جایی را پیدا کنید که از شما حمایت می کند
انتظار نداشته باشید که دیگران فکر شما را بخوانند . آنها نمی‌توانند به شما کمک کنند مگراینکه شما از آنها بخواهید . همچنین فکر نکنید که دیگران آنچه را که شما انجام می‌دهید یا می‌خواهید انجام دهید می‌دانند. برای جستجوی فرصتهای شغلی و شبکه ارتباطی به گروه‌های حرفه‌ای و اجتماعی مراجعه کنید، ایمان داشته باشید و باور کنید که همه چیز بهتر می‌شود اما باید کاری کنیدکه این اتفاق بیافتد.
۵) قدم پنجم : ببینید چه چیزهایی برای شما مهم است
اخراج از کار یک چیز موقت و زودگذر است و وقتی شما به گذشته نگاه می‌کنید یک دوره کوتاهی از زمان خواهد بود. برای آنچه که دارید و آنچه در زندگی برای شما اتفاق افتاده است، شکرگزار باشید. قبل از هر اقدامی، فکر کنید در حال حاضر چه انگیزه‌ای شما را وادار و ترغیب می‌کند که تصمیم بگیرید. توجه داشته باشید که شما می‌توانید زندگی خود را به سمتی هدایت کنید که حقیقتاً برای شما اهمیت دارد.
۶) قدم ششم : ببینید حرکت بعدی شما چه باید باشد
اقدام بعدی شما به خودتان بستگی دارد. آن به عوامل شخصیتی و بیرونی مربوط می‌شود انگیزه یک حرکت شغلی معمولاً از یکی از نیازها نشأت می‌گیرد. حفظ وضعیت فعلی و تداوم آن، حفظ بقاء یا تغییر یک روش یا ابداع راه جدید. در حالی که داشتن یک درجه تحصیلی مفید است اما مطمئناً نداشتن آن دلیل نمی‌شود که به دنبال کار نروید.
شغل‌های جدیدی را در نظر بگیرید که نیاز به مهارتهای کنونی شما داشته باشند. با دوستان، خانواده و مشاوران شغلی مشورت کنید و نگذارید ترسهای غیرمنطقی شما را از پی‌گیری این تغییر شغل بازدارد.
۷) قدم هفتم : شغل جدید خودتان را پیدا کنید
از تمام منابع قابل دسترس استفاده کنید . به کلمات کلیدی شرح شغل‌ها نگاه کنید و سعی کنید از آنها برای نوشتن رزومه و نامه درخواست استخدام استفاده کنید. روی اصول تمرکز کنید و به نتایج پافشاری کنید. مصر باشید اما بیش از هفته‌ای یکبار مراجعه نکنید و بعد از چند بار رفتن هم تسلیم نشوید. مصاحبه‌گر خود را ترغیب کنید و سوالهایی از او بپرسید.
۸) قدم هشتم : ببینید قدم بعدی چیست و مسیر را پیدا کنید
بگذارید دیگران بدانند که شما به کجا تکیه داده‌اید و از کسانی که به شما مشاوره داده‌اند، حمایت کردند و به آنها مراجعه کرده‌اید تشکر کنید. کار کنید تا سریعتر نتایج را در شغل جدید بدست آورید. شما یک تازه وارد هستید و باید خودتان را به اثبات برسانید. جزئیات شغلی را که می‌خواهید در آن مهارت پیدا کنید خوب یاد بگیرید و برای موفقیت سخت کار کنید. درخواست کنید کارتان ارزیابی شود تا همچنان درمسیر باقی بمانید.
ترجمه : افسانه شکوری
منبع : مرکز توسعه کارآفرینی

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


 از میان خبرها
خبرگزاری ایلناروزنامه رسالتوبگردیروزنامه سازندگیسایت تابناکسایت فراروروزنامه جمهوری اسلامیروزنامه تعادلروزنامه فرهیختگانخبرگزاری تسنیم