پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

رفتارهای حاشیه‌ای آقای رئیس


رفتارهای حاشیه‌ای آقای رئیس
غلا‌معلی حدادعادل، رئیس مجلس هفتم در اقدامی سرزده چهارشنبه گذشته تصمیم گرفت مسیر منزل خود تا دفتر كارش در بهارستان را با مترو طی كند، این تصمیم آنی رئیس مجلس با هدف بررسی وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی و متروی تهران از سهمیه‌بندی بنزین صورت گرفت. در واقع حدادعادل با این حركت خواست بگوید كه اگر برای سهمیه‌بندی بنزین آن‌قدر پافشاری و اصرار كرد اكنون پی‌جوی وضعیت بعد از آن نیز هست.
خبر كوتاه، اما مثل همیشه حاشیه مهم‌تر از خبر بود، اگرچه عنوان شد تصمیم رئیس مجلس برای بازدید از مترو ناگهانی و یكباره بود، اما خبرنگاران حوزه مجلس در ایستگاه امام‌خمینی(ره) به انتظار رئیس ایستاده بودند و اگر حدادعادل از دیدن خبرنگاران مجلس اظهار شگفت‌زدگی كرد، خبرنگاران، تصویربرداران و صدابرداران صدا و سیما نیز از هماهنگی صورت‌گرفته برای حضورشان در ایستگاه مترو (خبرنگاران طی برنامه‌ای از قبل تعیین‌شده بدون خرید بلیت و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته وارد ایستگاه مترو شدند) شگفت‌زده بودند.همه ماجرا این نبود، حضور خبرنگاران در این مراسم باعث شد تا فقط <حركت مردمی> حدادعادل در بازدید از مترو پوشش خبری داده نشود، بلكه حاشیه‌ها بر متن غلبه كرد و اتفاقات دیگری از این بازدید مخابره شد.پیرمرد ۶۰ ساله‌ای، رئیس مجلس را در قطار می‌بیند، فرصت را غنیمت شمرده و لحظه‌ای برای درد و دل خود را به حدادعادل می‌رساند؛ از سنگینی بار زندگی و وضعیت بد اقتصادی گله می‌كند و به شهادت سخنانش، كفش‌های پاره خود را به رئیس مجلس نشان می‌دهد. پیرمرد پاسخی كه از حدادعادل می‌شنود جز این نبود <كفش‌هایتان را با چسب بچسبانید، درست می‌شود.> تاملی كوتاه در پاسخ حدادعادل تناقض رفتاری رئیس مجلس را در آنچه عمل و مطرح می‌كند نشان می‌دهد.
طبق پیش‌بینی،‌حدادعادل خود را برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آماده می‌كند، گرچه رئیس مجلس می‌گوید كه روز خود را با فكر كردن برای حضور در انتخابات شروع نمی‌كند و شب خود را با این فكر به پایان نمی‌برد، با این حال فعالیت‌های انتخاباتی آقای رئیس مجلس اعتراض سایت‌های خبری نزدیك به دولت و حامیان احمدی‌نژاد را برانگیخته است. شاید صریح‌ترین انتقادات از سوی فاطمه رجبی، همسر سخنگوی دولت، در واكنش به سفرهای استانی حدادعادل مطرح شد اما برنامه‌های فشرده‌ سخنرانی حدادعادل كه گاه در روز به چندین نوبت می‌رسد، نشست‌های مطبوعاتی وی و حضور در شبكه دو سیما برای ارائه گزارش عملكرد مجلس، انتقادات سایت‌های خبری نزدیك به دولت را به همراه داشت. جدای از این بحث كه حدادعادل فعالیت انتخاباتی خود را آغاز كرده و برای انتخابات‌های آینده (مجلس هشتم، ریاست‌جمهوری دهم) فعالیت می‌كند، موضوع قابل تامل، مشی اتخاذشده از سوی رئیس مجلس است، شیوه‌ای كه از سوی رئیس دولت نهم آزموده شد و پاسخ گرفت.اینچنین است كه رئیس مجلس شیوه رئیس دولت را برمی‌گزیند كه سفرهای استانی هرچند محدود می‌رود، در غذاخوری كارمندان مجلس حضور می‌یابد، با آنان ناهار می‌خورد، در اجتماعات مردم حاضر می‌شود، با مترو به محل كار خود می‌رود و... اما حدادعادل خود باور به نقش خویش ندارد كه یك <سیاستمدار پوپولیست نیست.>
در چنین شرایطی اگر به سفر استانی می‌رود حاضر نمی‌شود نامه‌های درخواستی مردم برای دریافت وام اشتغال، ازدواج، بیكاری و... را جمع كند و ستادی برای پاسخ به این نامه‌ها تشكیل دهد كه برعكس از دیگر مسوولا‌ن نیز برای ترویج فرهنگ نامه نوشتن مردم انتقاد و گله می‌كند، نمی‌‌تواند با دادن وعده‌های آنی و موافقت با خواسته مردم، آنها را شاد كند؛ دهستانی را از شهری به شهر دیگر ببخشد، فرمانداری ویژه در نظر بگیرد و... به همین دلیل با افزایش تعداد نمایندگان شهرهای كوچك در مجلس، علی‌رغم درخواست مردم (از تقاضاهای مردم در سفر رئیس مجلس به استان لرستان) مخالفت می‌كند، در غذاخوری كارمندان حضور می‌یابد، اما در كمال ناباوری كارمندان، كیفیت غذای آنان را بهتر از نمایندگان توصیف و گله آنان را نابجا می‌داند و در مترو در پاسخ به پیرمرد ۶۰‌ساله می‌گوید: كفش‌های پاره‌اش را با چسب بچسباند.
اینگونه است كه رئیس مجلس دچار تعارض شده است، از یك سو رفتار پوپولیستی اتخاذ می‌كند و از سوی دیگر از پس اجرای آن برنمی‌آید.برخی سیاستمداران می‌كوشند تا با شعارها و رفتار عوامانه، آرای مردم و همراهی آنان را جلب كنند، اما اگر زمینه پذیرش این رفتارها در بین مردم وجود نداشته باشد و جامعه به سطحی از بلوغ فكری برسد كه اسیر شعارهای توده‌گرا و عوامانه نشود، نمایش تلویزیونی زندگی ساده‌ یك كاندیدا، نان و پنیر خوردن و نداشتن ماشین و... برای كاندیداها جلب آرا نخواهد كرد و این كارنامه و عملكرد گذشته سیاستمداران است كه موجب رای‌آوری خواهد شد. اینچنین است كه حدادعادل یك سیاستمدار پوپولیست نیست.
اعظم ویسمه
منبع : روزنامه اعتماد ملی