جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

سانست - Sunset


سانست - Sunset
سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : تونی آدامز
کارگردان : بلیک ادواردز، برمبنای داستانی نوشته راد آماتو
فیلمنامه‌نویس : بلیک ادواردز، برمبنای داستانی نوشته راد آماتو
فیلمبردار : آنتونی ب. ریچموند
آهنگساز(موسیقی متن) : هنری منسینی
هنرپیشگان : بروس ویلیس، جیمز گارنر، مالکوم مک‌داول، ماری‌یل همینگوی، کاتلین کوئینلن، جنیفر ادواردز، پاتریشا هاج، ریچارد برادفورد، م. امت والش، جو دالساندرو و درموت مولرونی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۷ دقیقه.


هالیوود، سال 1929. «آلفی آلپرین» (مک‌داول) که زمانی، با نام «هوبر»، از کمدین‌های نامدار سینمای صامت بوده، اکنون سرپرست قدرتمند کمپانی فیلم‌سازی «آلپرین» است. او با «تام میکس»، ستاره معروف، برای بازی در فیلمی به‌نام «مرد قانون» در نقش «وایات ارپ» قرارداد می‌بندد. خود «ارپ» (گارنر) به‌عنوان مشاور با سازندگان فیلم همکاری دارد. «کریستینا» (هاج)، همسر «آلپرین» که قبلاً با «ارپ» رابطه داشته، از او می‌خواهد تا به پسر الکلی‌اش، «مایکل» (مولرونی)، کمک کند. او ظاهراً در تفریحگاه «کندی استور» دختری را مضروب کرده و حالا صاحب تفریحگاه، «کندی»، قصد اخاذی از «کریستینا» را دارد. «ارپ» و «میکس» به تفریحگاه می‌روند که پاتوق عده‌ای، از جمله «ویکتوریا» (ادواردز)، خواهر دیگر آزاد «آلپرین» و رفیق خلافکارش، «داچ» (دالساندرو) است. «میکس» و «ارپ» در آنجا با «چریل کینگ» (همینگوی) آشنا می‌شوند. سپس «کندی» را می‌یابند که به ضرب چاقو کشته شده است. «مایکل» نیز که در صحنه حضور داشته، خودش را قاتل می‌پندارد. «میکس» و «ارپ» مخفیانه او را به آپارتمان «نانسی» (کوئینلن)، محبوبه «میکس»، می‌برند. آن دو به «ویکتوریا» و «داچ» مظنون می‌شوند و در می‌یابند که «داچ» همراه با «آلپرین» (مالک واقعی «کندی استور») و «بلک‌وورت» (برادفورد)، سروان پلیس، گروهی تبهکار تشکیل داده‌اند. در اینجا معلوم می‌شود که «کندی» شاهد قتل همسر اول «آلپرین» به دست او بوده و به همین خاطر به قتل رسیده است. «ارپ» از «کریستینا» می‌شنود که پدر واقعی «مایکل» خود او است. سپس همزمان با برگزاری نخستین دوره مراسم اسکار با «آلپرین» رودررو می‌شود. «ویکتوریا» به قتل «کندی» اقرار می‌کند. حین درگیری، «ویکتوریا»، «داج» و «بلک‌وورت» کشته می‌شوند و «میکس»، «آلپرین» را تعقیب می‌کند. در آخرین لحظه، «ارپ» سر می‌رسد و به «آلپرین» شلیک می‌کند.
* مشکل اصلی فیلم در این است که معمای قتل، هر چند باید توسط «ارپ» و «میکس» حل شود، اما جذابیت و تعلیق لازم را ندارد. رفاقت هفت‌تیرکِش اسطوره‌ای واقعی با هفت‌تیرکشِ اسطوره‌ای سینمائی جالب از کار درآمده و یادآور یکی از علایق قدیمی ادواردز یعنی زوج لورل و هاردی با نوع کمدی ساختار شکنانه آنان است. اشاره‌های بینا - فیلمی اثر (مثل یک صحنه بازسازی از جدال در اوکی کورالِ جان استرجس، 1957، با حضور «ارپ» قابل توجهند، ولی بافت کمدی فاقد ابتکار و خلاقیت لازم است. مک‌داول در نقش «آلپرینِ» قاتل و دیگر آزار قابل قبول است، در حالی که در نقش «هوبر» (با هیئتی چاپلین‌وار) پذیرفتی نیست. متقابلاً گارنر در ایفای نقش «ارپ» نوعی تسلط ذاتی نشان می‌دهد که متأثر از بازی‌اش در نقش‌های مشابه است.


همچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهسایت رکناسایت پارسینه پلاسسایت عصرایرانسایت الفخبرگزاری مهرسایت دیپلماسی ایرانیسایت باتوسایت پارسینهسایت تجارت نیوز