جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

آواز در باران - Singin' In The Rain


آواز در باران - Singin' In The Rain
سال تولید : ۱۹۵۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مترو ـ گلدوین ـ مایر
کارگردان : جین کلی و استنلی دانن.
فیلمنامه‌نویس : آدولف گرین و بتی کامدن، برمبنای ترانه آواز در باران.
فیلمبردار : هارولد راسن.
آهنگساز(موسیقی متن) : ناسیو هرب براون.
هنرپیشگان : کلی، دانلد اوکانر، دبی رنولدز، جین هیگن، میلارد میچل، ریتا موره‌نو، داگلاس فالی، سید چریس، مج‌‌بلیک و کینگ دانوون.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۳ دقیقه.


سال ۱۹۲۷. "دان لاک‌وود" (کلی) و "لینا لامونت" (هیگن)، یکی از محبوب‌ترین زوج‌های هالیوود هستند؛ هر چند که "لینا" به اشتباه تصور می‌کند که ماجراهای عاشقانه روی پرده‌شان، واقعیت هم دارد. "دان" و هم‌کار گمنام‌ترش، "کازمو براون" (اوکانر) راه سختی را برای رسیدن به موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند، وقتی فیلم "خواننده جاز"، دوران سینمای ناطق را شروع می‌کند و صدای خوب یکی از شرایط لازم بازیگری می‌شود، "دان" مشکلی ندارد، اما صدای زیر و ناراحت کننده "لینا" تمام تلاش‌های "دان" و "کازمو" را در نخستین فیلم موزیکال‌شان بر باد می‌دهد. باوجود این، وقتی از صدای "کیت سلدن" (رنولدز) ـ بازیگری "جدی" که به‌طور تصادفی با "دان" آشنا و دل‌باخته‌اش شده ـ به‌جای صدای "لینا" استفاده می‌کنند، فیلم نجات می‌یابد. به‌نظر می‌رسد که "کتی" باید تا ابد در سایه "لینا" بماند، با این همه سرانجام حق به حقدار می‌رسد و عشق پیروز می‌شود.
٭ محبوب‌ترین موزیکال تاری سینما که در سال ۱۹۸۲ در رده یکی از "ده فیلم منتخب" تاریخ سینما قرار گرفت و هنوز در هر شرایطی خنده بر لبان تماشاگرانش می‌آورد. ترانه‌ها و رقص‌های این فیلم، که اساساً ادای دینی به خود رسانه سینما به‌شمار می‌آید. از یاد نرفتنی است؛ به‌خصوص ترانه "آن‌ها را بخندان" اوکانر، ترانه اصلی "آواز در باران" کلی و صحنه مشهور رقص کلی و چریس که هجویه فیلم‌های گنگستری است. نکته طنز آمیز که آوازهای رنولدز (که در فیلم خوش صداست) در اصل توسط هیگن (که فیلم بد صداست) اجرا شده است.


همچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازسایت نورنیوزسایت رویداد 24خبرگزاری ایرناسایت فرازدیلیروزنامه دنیای اقتصادسایت بیتوتهخبرگزاری تسنیمسایت تابناکخبرگزاری ایلنا