سه شنبه, ۲۱ آذر, ۱۴۰۲ / 12 December, 2023
مجله ویستا

جنگ مورفی - Murphy's War


جنگ مورفی - Murphy's War
سال تولید : ۱۹۷۱
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : مایکل دیلی
کارگردان : پیتر یتس
فیلمنامه‌نویس : استرلینگ سیلی‌فانت، برمبنای رمانی نوشته ماکس کاتو.
فیلمبردار : داگلاس اسلوکوم
آهنگساز(موسیقی متن) : جان باری
هنرپیشگان : پیتر اوتول، سیان فیلیپس، فیلیپ نوآره، هورست یانسون و جان هالام.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه.


در اواخر جنگ جهانی دوم، یک کشتی بازرگانی انگلیسی به وسیله زیردریائی آلمانی‌ها غرق می‌شود و تمام افراد کشتی به‌جز مکانیک کشتی، «مورفی» (اوتول)، با بیرحمی در آب به قتل می‌رسند. او در دفتر هیأت مذهبی کوییکرها در ساحل اورینوکو پناه می‌گیرد که پیردختری به‌نام «دکتر هیدن» (فیلیپس) آن را اداره می‌کند. بازمانده دیگر، «ستوان الیس» (هالام)، خلبان هواپیمای آب‌نشین را بومی‌ها پیددا می‌کنند. او که به هنگام غرق کشتی در حال انجام مأموریت پروازی بوده، با آن که به شدت مجروح شده، هواپیما را به سختی فرود آورده و حالا به «مورفی» دستور آوردن آن را می‌دهد. «مورفی» با کمک «لوئی برزان» (نوآره)، یک مهندس نفت فرانسوی، هواپیما را پیدا می‌کند. اما در غیب او، فرمانده زیردریائی (یانسون) به وجود بازمانده کشتی پی می‌برد، به محل می‌آید و «الیس» را می‌کشد. در این جا «مورفی» هواپیما را تعمیر می‌کند، پرواز را می‌آموزد، آن را با بمب‌های دست‌ساز مسلح می‌کند و برخلاف نظر «دکتر هیدن» به زیردریائی حمله می‌کند. اما زیردریائی که صدمه‌ای ندیده، به تلافی دهکده را با خاک یکسان می‌کند. «دکتر هیدن» به «مورفی» می‌گوید که اعلامیه آتش‌بس امضا شده ولی «مورفی» گوش نمی‌دهد و دست تنها با استفاده از اژدر عمل نکرده‌ای که زیر دریائی حمله می‌کند و هم خودش و هم زیردریائی نابود می‌شود.
* تقریباً همه فیلم در ونزوئلا فیلم‌برداری شده اما این جا از چشم‌اندازها استفاده کافی نشده است. کافی است آن را با قایق افریکن کویین جان هیوستن (1952) مقایسه کنیم تا دریابیم که فیلم یتس با وجود تعدد شخصیت‌ها، از چه سکون و بی‌روحی برخوردار است. صحنه‌های پرواز فیلم تماشائی‌اند و اوتول مثل همیشه در ایفای نقش خود سنگ تمام گذاشته است.


همچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدخبرگزاری صدا و سیماسایت چی بپوشمخبرگزاری تسنیمسایت ساعدنیوزروزنامه توسعه ایرانیروزنامه ایرانسایت خبرآنلاینخبرگزاری ایرناسایت انتخاب