دوشنبه, ۲۸ مرداد, ۱۳۹۸ / 19 August, 2019
مجله ویستا

اریوپس


اریوپس
اریوپس دوزیست اولیه ای بود كه در دوره پرمین در مردابها می زیست. این گوشتخوار، بدنی نیرومند با دنده هایی بسیار عریض، ستون فقراتی قوی، چهارپای کوتاه و قوی، دمی کوتاه و جمجمه ای عریض و تعداد زیادی دندان تیز در آرواره هایی قوی داشت. دندانهای این جانور دارای مینا بوده و الگویی چین خورده داشتند. طول اریوپس حدود ۵ فوت(۵/۱متر) بود و در زمان خودش، یکی از بزرگترین جانوران خشکی به شمار می رفت.
عكسی از اریوپس كه توسط جیم پاکت در موزه طبیعت و علم دنور گرفته شده است.
● تغذیه:
اریوپس، در خشكی و آب، شكارچی درنده ای بود. این جانور اغلب ماهیها، خزندگان كوچك و دوزیستان را می خورده است.
● شکارچیان:
اریوپس، یکی از بزرگترین جانوران خشکی زمان خود بود اما دیمترودونهای چالاک تر، در خشکی آنها را شکار می کردند. کوسه های اولیه ارتاکانتوس هم در آب آنها را شکار می کردند.
● تحرك:
اریوپس، در خشکی آهسته حرکت می کرده است اما احتمالا در آب سریعتر بوده است. بعضی از دانشمندان عقیده دارندکه اریوپس قادر به دویدن نبوده است.
● زیستگاه:
اریوپس، ساکن مردابها بود. مانند همه دوزیستان، اریوپس هم مجبور بود نزدیک آب زندگی کند زیرا تخمهای دوزیستان پوسته ندارند و باید در آب(یا در مناطق بسیار مرطوب)گذاشته شوند اگرنه خشک شده و از بین خواهند رفت. به علاوه به هنگام بلوغ، آبشش را از دست می داد.
● زمان زیست:
اریوپس، در دوره پرمین(حدود ۲۷۰میلیون سال قبل)،قبل از پیدایش دایناسورها می زیست.
● طبقه بندی:
اریوپس، نوعی دوزیست لابیرینتودونتید و نوعی تمنوسپوندیل بود.
● فسیلها:
فسیلهای اریوپس در تگزاس ایالات متحده در آمریکای شمالی کشف شده اند. اریوپس، در سال ۱۸۸۷ توسط کوپه نامگذاری شد. اریوپس به معنای چشم کره ای است.
منبع : پایگاه داده‌های علوم زمین کشور
همچنین مشاهده کنید مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل وبگردی
 از میان خبرها
روزنامه ایرانسایت ارانیکوسایت آفتاب نیوزخبرگزاری مهرروزنامه آفتاب یزد