شنبه, ۱۸ آذر, ۱۴۰۲ / 9 December, 2023
مجله ویستا

یک شب اتفاق افتاد - IT HAPPENED ONE NIGHT


یک شب اتفاق افتاد - IT HAPPENED ONE NIGHT
سال تولید : ۱۹۳۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : فرانک کاپرا
فیلمنامه‌نویس : رابرت ریسکین، بر مبنای داستان اتوبوس شبانه نوشته ساموئل‌ هاپکینز آدام
فیلمبردار : جوزف واکر
آهنگساز(موسیقی متن) : لوییس سیلورز
هنرپیشگان : کلارک گیبل، کلودت کلبر، والتر کانولی و وارد باند
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۰۴ دقیقه


ـ "الن" (کلبر)، دختر نازپرورده میلیونری به‌نام "الکساندر اندروز" (کانولی)، از ازدواج ناخواسته‌ای که پدرش برای او ترتیب داده می‌گریزد. به‌زودی خبرنگار کارکشته‌ای به‌نام "پیتر وارن" (گیبل) سر راه "الن" قرار می‌گیرد و این دو در سفر ـ فراری از میامی به نیویورک همراه می‌شوند. سرانجام نیز به یکدیگر دل می‌بندند.
ـ کمدی رمانتیکی بسیار جذاب، که با گذشت بیش از شش دهه، هنوز باطراوت به‌نظر می‌رسد. کاپرا در تجربه کارگردانی این فیلم، توانائی‌اش را در توصف طنزآمیز محیط اجتماعی آن سال‌های آمریکا به نمایش می‌گذارد و به‌گونه‌ای با ماجراها برخورد می‌کند که تماشاگر واقعیت تلخ دوران (بحران اقتصادی) را از یاد می‌برد. موفقیت فیلم، چه در استقبال تماشاگران و چه در ربودن پنج جایزه اصلی اسکار (که برای نخستین بار در تاریخ آکادمی اتفاق افتاد) باعث به شهرت رسیدن یک‌شبه دست‌اندرکاران آن (به‌خصوص کاپرا، گیبل و کلبر) شد. صحنه‌های مسابقه "اتو ـ استاپ" گیبل و کلبر و "دیوار جریکو" (آن شبی که "گیبل" برای حفظ شئونات سانسور یک پتو میان تخت خودش و تخت کلیر، آویزان می‌کند) به یادماندنی هستند. در سال ۱۹۴۵ به کارگردانی ویل جیسن بازسازی می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکخبرگزاری ایسناخبرگزاری برناسایت انتخابخبرگزاری صدا و سیماسایت اعتماد آنلاینسایت فرادیدسایت اقتصادنیوزسایت برترینهاسایت انرژی پرس