یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

فروشندگان دسک‌تاپ لینوکس جایگزین‌های ارزشمندی را به نمایش گذارده‌اند


فروشندگان دسک‌تاپ لینوکس جایگزین‌های ارزشمندی را به نمایش گذارده‌اند
Novell لینوکس SUSE Enterprise ۱۰ دسک‌تاپ خود را در ماه جولای ارائه کرد، Ubuntu یک نسخه جدید از توزیع مبتنی بر Debian خود را چند هفته پیش عرضه نمود و Red Hat نسخه Enterprise ۵.۰ خود را اوایل سال ارائه خواهد داد.
همه موارد مذکور به همراه الحاق‌های سازمانی -- کلاینت‌های ایمیل، مرورگرهای وب و برنامه‌های دفتری -- عرضه می‌شوند و با رابط‌های جذاب و سهل‌الاستفاده. نصب‌ها ساده شده‌اند، و تمامی sport networking به سیستم‌های back-end مرتبط گردیده‌اند. نتیجه یک دسک‌تاپ لینوکس مهیا برای محاسبه‌گری سازمانی (corporate computing) است.
و مایکروسافت آشکارا از این موضوع آگاه است چنان که شراکت تاریخی با Novell نشان می‌دهد. این شراکت متمرکز بر interoperability ویندوز/لینوکس (قابلیت کار با اجزاء درونی یکدیگر) هم برای سرور و هم برای دسک‌تاپ است.
توافق مذکور اعتبار را برای یک حرکت در بین فروشندگان لینوکس از یک نگرش تصاحب خصمانه به سوی یک رویکرد واقع‌بینانه‌تر عرضه یک جایگزین هوشمند مبتنی بر مورد کاربرد (use case) به ارمغان می‌آورد.
● واقعیت از خوش‌بینی بی حد و حصر پیشگیری می‌کند
به رغم موارد ذکر شده، هنوز راه دشواری در پیش است چرا که بر اساس اعلام IDC سیستم‌های عامل کلاینت لینوکس طی سه سال گذشته به صورت پیوسته حدود ۲ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از تحلیلگران IDC به نام Al Gillen می‌گوید، در واقع دستاوردهای این دوره زمانی آنقدر از لحاظ درصد کم بوده که می‌توان آن را نادیده گرفت. و پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهند که لینوکس تنها ۲.۸ درصد از سهم بازار را در اختیار خواهد داشت، اما Gillen می‌گوید این رقم می‌تواند با توجه به پیشرفت‌های لینوکس و احتمال نارضایتی مشتریان از مدل‌های صدور مجوز و فعال‌سازی اولیه محصول مایکروسافت تغییر کند.
Gillen می‌گوید، تغییر و تبدیل‌های دسک‌تاپ یک تجارت دشوار است. "مساله این است که ۷۵ تا ۸۵ درصد از کاربران بیش از حد به دسک‌تاپ ویندوز وفادار هستند و تغییر این نگرش دشوار و پر هزینه است." او می‌گوید دسک‌تاپ لینوکس احتمالا برای دوران پر طرفداری خود آماده است، "اما چالش موجود یافتن تبدیل‌ها است."
به هر حال آنها وجود دارند.در Backcountry.com، حدود ۷۰ درصد از ۲۰۰ دسک‌تاپ فروشنده آن‌لاین لینوکس هستند، شامل ماشین‌های چند کاربره که در انبار شرکت مستقرند.
در واقع، اگر یک کاربر خواهان یک دسک‌تاپ ویندوز باشد آنها عذر موجه‌تری دارند زیرا نسخه استاندارد لینوکس می‌باشد. آنهایی که معمولا به دنبال ویندوز هستند نیازمند پشتیبانی ماکروهای Excel می‌باشند.
Dave Jenkins، مدیر ارشد تکنولوژی، می‌گوید: "مردم مجبورند ویندوز را برای استفاده از آن تنظیم کنند و حتی پس از آن من آنها را اندکی مواجه با چالش می‌بینم." او لینوکس را به عنوان یک جایگزین ارزشمند برای ویندوز می‌داند.
این ایده از سوی فروشندگان عمده‌ای از قبیل IBM‌ و Sun که در حال حرکت به سوی دسک‌تاپ هستند ترغیب می‌شود. برای مثال IBM،‌ اوایل سال جاری یک کلاینت Notes برای دسک‌تاپ‌های لینوکس عرضه کرد.
و در حالی که هیچ شخص واقع‌بین و عمل‌گرایی در جامعه لینوکس از عبارت جایگزین دسک‌تاپ استفاده نخواهد کرد، جسارت در تلاش‌های توسعه Novell، Red Hat، Ubuntu و بسیاری از دسک‌تاپ‌های لینوکس تجاری دیگر از Xandros تا Linspire رو به افزایش است.
● تعهدات نقض شده؟
یکی از فاکتورهای تاثیرگذار می‌تواند تعهدات نقض شده Vista باشد، که ۳۰ نوامبر پس از پنج سال توسعه عرضه می‌گردد و تنها با برخی از ویژگی‌های وعده داده شده اولیه خود همراه خواهد بود.
Justin Steinman، مسئول بازاریابی محصول برای لینوکس در Novell می‌گوید: "Vista تصمیم خرید را دست خوش تحول نمود. مشتریان می‌گویند، اگر من ناچار باشم این کار را انجام دهم، سایر انتخاب‌های من چه خواهند بود. استراتژی ما خارج کردن مایکروسافت از میدان نیست؛ هدف ما ارائه جایگزین‌هایی برای مایکروسافت است."
و Nvell بر این عقیده است که یک جایگزین قدرتمند در SUSE Enterprise Linux ۱۰ دارد.
این دسک‌تاپ دارای یک مجموعه Office تحت عنوان پروژه Open Office است، و مرورگر Firefox، کلاینت پیغام‌رسانی فوری Gaim، موتور جستجوی دسک‌تاپ Beagle، کلاینت تقویم و ایمیل Evolution و مجازی‌سازی Xen که با Exchange Server مایکروسافت یکپارچه می‌شود را شامل می‌گردد.
نکته‌ای که احتمالا برای مسئولان اجرایی IT سازمانی اهمیت بیشتری دارد این است که SUSE ۱۰ با Active Directory مایکروسافت یکپارچه می‌شود و شامل یک زیرساخت مدیریت ساخته شده بر مبنای ZenWorks می‌باشد.
و داستان یکپارچگی پس از اعلام شراکت مایکروسافت و Novell شکل بهتری به خود گرفت که طی آن دو شرکت متعهد شدند بر روی interoperability میان Office مایکروسافت و Open Office (که با نرم‌افزار دسک‌تاپ Novell عرضه می‌گردد) تمرکز کنند. مایکروسافت همچنین قصد دارد با برخی پروژه‌های کدباز همکاری کند که این همکاری‌ها بر فرمت‌های فایل Office متمرکز می‌باشند.
David Whiles، مسئول IS‌ در Midland Memorial Hospital (تگزاس)، می‌گوید: "دسک‌تاپ‌های ما بیش از حد در دنیای مایکروسافت عمیق پیش رفته‌اند تا جایی که در نظر گرفتن یک پیاده‌سازی لینوکس برای ما دشوار شده است." Whiles، که به مدت ۱۰ سال با لینوکس کار کرده است، اخیرا یک برنامه Electronic Medical Records کدباز کلاستری توسعه داده است – یک تعهد ۷.۱ میلیون دلاری به لینوکس و کدباز. او همچنین سرورهای وب و ایمیل را بر روی لینوکس اجرا می‌کند.
بعضی از آگاهان بر این عقیده‌اند که سازمان‌های خارجی قبل از شرکت‌های ایالات متحده وفق پیدا خواهند کرد.
Dana Gardner، تحلیلگر ارشد Interarbor Solutions، می‌گوید: "بازارهایی از قبیل برزیل، روسیه، هند و چین مستعد به نظر می‌رسند زیرا شما می‌توانید بخش بیشتری از آن را در دولت یا در سازمان‌های خاص ببینید که به دستورات واکنش نشان می‌دهند. اقتصاد دسک‌تاپ لینوکس در ایالات متحده در عرصه بازارهای کوچک و متوسط توجیه‌پذیرتر است جایی که شما می‌توانید یک IT‌ مبتنی بر سرویس یا راهکار به کاربران ارائه نمایید."
● لینوکس مستعد و رشد یافته است
Gardner می‌گوید موقعیت‌های معین برای لینوکس به منظور تاخت و تاز مستعد هستند. "یک فرصت برای برنامه‌های کاربردی اینترنت تا پیشرو شوند همچنان که مردم از آنها در یک محیط کنترل شده با یک مرورگر بر روی یک دسک‌تاپ لینوکس که قابلیت‌های کامل شبکه را دارا است استفاده می‌کنند. مطمئنا دارای پتانسیل‌ها و صرفه‌جویی‌های اقتصادی بسیاری در مقایسه با یک Vista PC کامل است."
این رویکردی است که Jenkins از آن در Backcountry.com استفاده می‌کند، جایی که دسک‌تاپ لینوکس پلات‌فرم یک سیستم ERP کدباز مبتنی بر مروگر به نام Interchange است. اما Jenkins می‌افزاید فاکتورهای دیگری هم وجود دارد، از قبیل بلوغ Open Office و یک رابط دسک‌تاپ لینوکس که دیگر ظاهر کارتونی ندارد.
او می‌گوید در مقایسه با ویندوز دسک‌تاپ‌های لینوکس Red Hat و Ubuntu وی دارای ویروس‌های کمتر و مجوزهای کمتری برای نگهداری می‌باشند.
و فروشندگان دسک‌تاپ لینوکس مشغول بهبود بخشیدن به محصولات خود بر یک مبنای قاعده‌مند هستند. Red Hat قول داده که هر ۲۴ ماه یک نسخه جدید عرضه کند.
نسخه بعدی، Red Hat Enterprise Linux ۵.۰، اوایل سال آینده قابل دسترس خواهد بود و پشتیبانی ذخیره‌سازی شبکه iSCSI، یکپارچگی کارت هوشمند، کلاستربندی و یک سیستم فایل کلاستر و پشتیبانی InfiniBand را در بر خواهد گرفت. سایر افزودنی‌های مهم شامل ارتقا به Security Enhanced Linux و زیرساخت Red Hat Network support خواهد بود، و معرفی لینوکس stateless، که داده را به منظور کمک به بازیابی داده به یک سرور کپی می‌کند.
Gerry Riveros، مدیر بازاریابی محصول برای راهکارهای کلاینت در Red Hat،‌ می‌گوید: "دو مانع بزرگ برای دسک‌تاپ لینوکس، پشتیبانی Active Directory و Exchange بوده‌اند و این دو اکنون برطرف شده‌اند."
اما دغدغه دیگر پشتیبانی برنامه‌های کاربردی هم از لحاظ تعداد برنامه‌های در دسترس برای دسک‌تاپ و هم سازگاری با توزیع‌های مختلف لینوکس بوده است.
در حالی که فروشندگان عمده در حال کمک به مساله برنامه‌های کاربردی هستند، ‌یک پروژه پشت صحنه در حال پیشرفت است که ممکن است امیدهای تازه‌ای را برای تکامل دسک‌تاپ لینوکس به ارمغان بیاورد.
Portland Project، که در دسامبر ۲۰۰۵ در Open Source Development Labs (OSDLL) آغاز گردید، ماه پیش نخستین مورد از سری رابط‌ها و ابزارهای دسک‌تاپ لینوکس با هدف تسهیل در فرایند ایجاد برنامه‌های کاربردی در محیط‌های اصلی دسک‌تاپ لینوکس (GNOME و KDE) را عرضه کرد.
اساسا، توسعه دهندگان مجبور به توسعه یک نسخه از برنامه‌هایشان برای هر کدام نخواهند بود.
John Cherry، مدیر پروژه لینوکس دسک‌تاپ در OSDL، می‌گوید: "Portland به توسعه دهندگان انگیزه بیشتری برای انتقال برنامه‌هایشان به لینوکس خواهد داد." او می‌گوید Portland به فروشندگان مستقل نرم‌افزار در کاهش چرخه‌های تست به میزان حداقل نصف کمک خواهد کرد.
نخستین مجموعه از ابزارهای خط فرمان تضمین می‌کنند که آیتم‌های منو و آیکون‌ها به شکلی سازگار بر روی دسک‌تاپ نمایش داده شوند.
ابزارهای Portland در توزیع‌های تجاری بعدی مبدل‌های Red Hat، Novell، Linspire و Debian وجود خواهند داشت، در حالی که Xandros در حال حاضر آنها را در toolkit خود گنجانده است.
این رابط‌ها از سوی گوگل برای انتقال Google Earth به لینوکس مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
هنگامی که از Cherry می‌پرسیم اگر تمام اینها به دسک‌تاپ لینوکس افزوده شوند آیا به قلعه مایکروسافت ضربه‌ای وارد خواهد شد، او با خنده جواب می‌دهد: "ما به آن سو نمی‌رویم. من واقعا نمی‌دانم چگونه به این پرسش پاسخ دهم. همه چیزی که می‌توانم بگویم این است که دسک‌تاپ لینوکس اکنون دارای قابلیت‌های واقعا خوبی است."
نویسنده: John Fontana
Network World
مترجم: امین ایزدپناه
منبع : علم الکترونیک و کامپیوتر


همچنین مشاهده کنید

سایت چیدانهسایت پارسینهسایت رویداد 24خبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناسایت دیدبان ایرانسایت لنداسپاسایت ورزش سهسایت همشهری‌آنلاینروزنامه ابتکار