دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

افسانه - Legend


افسانه - Legend
سال تولید : ۱۹۸۵
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : آرنن میلکان
کارگردان : ریدلی اسکات
فیلمنامه‌نویس : ویلیام یورتسبرگ
فیلمبردار : الکس تامسن
آهنگساز(موسیقی متن) : جری گُلداسمیت.
هنرپیشگان : تام کروز، میا سارا، تیم کوری، دیوید بننت، آلیس پلیتن، بیل بارتی، کورک هیوبرت، پیتر اوفارل، رابرت پیکاردو و کیران شاه.
نوع فیلم : رنگی، ۹۴ دقیقه.


«فرامانروای تاریکی» (کوری)، مظهر شیطان در دنیای زیرین، به شرورترین جن خود، «بلیکس» (پلیتن) فرمان می‌دهد تا شاخ‌های آخرین زوج تک‌شاخ‌ها را برایش بیاورد. با به دست آوردن شاخ‌ها، جنگل در زمستان ابدی فرو خواهد رفت. «لی‌لی» (سارا)، شاهزاده خانمی که قدرت جذب تک شاخ‌ها را دارد، اوقاتش را با «جک» (کروز)، پسری جنگل‌نشین، می‌گذراند. وقتی «لی‌لی» تک شاخ‌ها را جذب می‌کند، «بلیکس» سر می‌رسد، اسب نر را می‌کشد و شاخش را بر می‌دارد؛ اما مادیان فرار می‌کند. در اینجا زمستان آغاز می‌شود. «لی‌لی» می‌گوید فقط با کسی ازدواج خواهد کرد که بتواند انگشترش را از یک دریاچه یخ‌زده بیرون بیاورد. «جک» با کمک «هونتورن گامپ» (بننت) و جن‌هایش به دنبال شاخ اسب نر می‌روند. جن‌های «بلیکس» هم «لی‌لی» و مادیان تک‌شاخ را می‌گیرند و به دنیای زیرین می‌برند. «جک» و جن‌ها پیش از ورود به قلمرو تاریکی با ساحره‌ای به‌نام «مِگ ماکلبونز» (پیکاردو) روبه‌رو می‌شوند. او آنان را اسیر می‌کند. «فرمانروای تاریکی» سعی می‌کند با دادن هدیه و وعده و وعید «لی‌لی» را اغوا کند. اگر مادیان تک‌شاخ هم کشته شود، شب بی‌پایان همه‌جا را خواهد گرفت و «فرمانروای تاریکی» بر تمام جهان حکم خواهد راند. «جک» و جن‌ها موفق به فرار می‌شوند و زمانی سر می‌رسند که «فرمانروا» می‌خواهد «لی‌لی» را وادار به کشتن مادیان کند. «جک» در نبرد با «فرمانروا» به کمک شاخ‌سحرآمیز تک‌شاخ‌ها، او را از بین می‌برد. در اینجا تک‌شاخ نر زنده می‌شود و زمستان هم از بین می‌رود. «جک» موفق می‌شود انگشتر «لی‌لی» را پیدا کند و آن دو تا آخر عمر خوشبخت در کنار هم زندگی می‌کنند.
* افسانه پریانی که با معیارهای تولیدات عظیم هالیوودی به تصویر در آمده است. طرح داستانی مشتمل بر چکیده‌ای از مجموعه افسانه‌های پریان قدیمی است ولی ضعیف و کم رمق می‌نماید. اسکات بیش از حد بر جزئیات تأکید می‌کند، در نتیجه روند قصه کند و ملال‌آور می‌شود. گه گاه شباهت‌های اثر به دیو و دلبر (ژان کوکتو، 1946) یا دسته گرگ‌ها (نیل جوردان، 1984) صرفاً محدودیت دیدگاه کارگردان رانشان می‌دهد. کروز با موهای بلند و چهره‌ای پُر صلابت، نمایانگر قدرت طبیعت است.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تحلیل بازارروزنامه ایرانسایت اعتماد آنلاینسایت زومیتخبرگزاری تسنیمسایت تجارت نیوزسایت فراروسایت مشرقروزنامه شهروندسایت سلام نو