دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

ناهار عریان - NAKED LUNCH


ناهار عریان - NAKED LUNCH
سال تولید : ۱۹۹۱
کشور تولیدکننده : انگلستان و کانادا
محصول : جرمی تامس
کارگردان : دیوید کراننبرگ
فیلمنامه‌نویس : دیوید کراننبرگ، بر مبنای رمانی نوشتهٔ ویلیام بارو
فیلمبردار : پیتر سوسچیتسکی
آهنگساز(موسیقی متن) : هوارد شور
هنرپیشگان : پیتر ولر، جودی دیویس، ایان هولم، جولیان سندز، روی شایدر، مونیک مرکور، نیکلاس کامبل و مایکل زلنیکر
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه


ـ نیویورک، سال ۱۹۵۳، ̎بیل لی̎ (ولر) که مأمور ریشه‌کن کردن جانوران موذی که یک لابراتور است، متوجه می‌شود که ̎پودر̎ کم آورده و بعداً کاشف به عمل می‌آورد که همسرش، ̎جون̎ (دیویس) از ̎پودر̎ به عنوان مواد مخدر استفاده کرده است. ̎بیل̎ با این اعتقاد که امکان دارد این مواد در کار نویسندگی به او کمک کند، آن را روی خودش هم امتحان می‌کند. دو مأمور ضد مواد مخدر جلوی او را می‌گیرند و بعد برای آنکه تحقیرش کرده باشند، ̎بیل̎ را با مقداری زیادی پودر و یک سوسک عظیم به حال خود رها می‌کنند. ̎بیل̎ با وحشت و ترس پی می‌برد که این موجود عظیم حرف هم می‌زند و هم او است که به ̎بیل̎ می‌گوید ̎جون̎ در واقع یک موجود فرازمینی است که از اینترزون، بندری آزاد در شمال افریقا، می‌آید. یکی از همکاران ̎بیل̎ به او پیشنهاد می‌کند که سری به ̎دکتر بنوی̎ (شایدر) بزند که متخصص مواد مخدر است. دکتر پودر سیاهی در اختیار ̎بیل̎ می‌گذارد که به عنوان پادزهر، از گوشت یک هزارپای عظیم درست شده است. ̎بیل̎ نشئه از این مخدرها، به خانه بر می‌گردد و ̎جون̎ را می‌یابد. به پیشنهاد ̎بیل̎ قرار می‌شود او با همسرش یک بازی ویلیام تلی اجرا کنند؛ ̎جون̎ لیوانی روی سرش می‌گذارد و ̎بیل̎ به طرف گیلاس شلیک می‌کند ولی تصادفاً ̎جون̎ را می‌کشد.
ـ رمان سیاه، تلخ و غیر روایتی باروز از همان سال انتشارش در سال ۱۹۵۹ در زمرهٔ آثاری نمونه‌ای درآمد که طرفداران سینه چاکی دارند؛ کاری که نوعی معادل ادبی برای نقاشی‌های بوش به شمار می‌آید و البته به نظر قریب به اتفاق دوستدارانش غیرقابل برگرداندن به تصاویر متحرک. با اینکه گراننبرگ مناسب‌ترین فیلمساز برای کارگردانی ناهار عریان بود و هنوز هم هست! اما فیلم در سطح بسیار پائین‌تری از رمان قرار می‌گیرد. بازی ولر دیدنی است. تماشاگر عادی نمی‌تواند هیچ همدلی با شخصیت ̎بیل لی̎ داشته باشد، در عین حال نیز نمی‌‌تواند بازی ولر را تحسین نکند. فیلم قرار بود در طنجه فیلمبرداری شود و با آغاز جنگ خلیج‌فارس، گروه فیلمسازی به ناجار دنیای غیرطبیعی باروز را به تمامی در استودیو باز ساختند.


همچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری فارسسایت اقتصادنیوزروزنامه ایرانخبرگزاری صدا و سیماسایت مثلث آنلاینسایت جهان صنعت نیوزسایت اقتصاد 24سایت باتو