پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

VCDXrip ابزاری برای کپی دیسک‌های VCD


VCDXrip ابزاری برای کپی دیسک‌های VCD
بــه عنوان یـــک کاربـر گنو/لینوکس حتما با مشکل کپی کردن فایل های dat در VCDها مواجه شده‌اید. راه‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد٬ مثلا استفاده از CDFS که مقاله ای نیز در مورد آن در سایت تکنوتاکس موجود است. راه حل دیگر استفاده از ابزار vcdxrip است. توجه داشته باشید که بر خلاف CDFS ابزار vcdxrip تنها برای کار با VCD نوشته شده است بنابراین توانایی استخراج فایل های صوتی از یک AudioCD را ندارد.
● vcdxrip چیست؟
vcdxrip جزء برنامه‌های موجود در بسته vcdimager است. نرم افزارهای موجود در بسته vcdimager برای ساختن VCD و SVCD کاربرد دارند و برای اینکه بتوانید با برنامه های گرافیکی مانند K۳B ٬ VCD یا SVCD های خـــود را ایـجـاد کنید٬ به این بسته احتیاج دارید. vcdimager در تمام توزیع‌ها وجود دارد بنابراین نیازی به کامپایل ندارد و فقط باید آن را از CD های توزیع خود نصب کنید. بعد از نصب تعدادی برنامه به سیستم اضافه می شوند که عبارتند از:
cdxa۲mpeg vcd-info vcdimager vcdxbuild vcdxgen vcdxminfo vcdxrip
در میان ابزارهای فوق vcdxrip وظیفه استخراج فایل های mpeg از یک VCD یا SVCD را به عهده دارد.
● استفاده از vcdxrip
استفاده از vcdxrip بسیار ساده است. ابتدا یک ترمینال باز کنید و یک دایــرکتوری ســاختــه و داخل آن شـــوید. یا به هر دایرکتوری که می خواهید فایل های mpeg در آن کپی شوند وارد شوید. به عنوان مثال:
▪ mkdir mympeg
▪ cd mympeg
حــالا VCD مورد نظــر را در درایو قرار دهید و آن را mount کنید. در صورتی که از محیط گنوم استفاده می کنید و از سری هسته های ۲.۶ و udev استفاده می کنید و بسته hal را نصب کرده باشید٬ CD به صورت خودکار mount خواهد شد.
▪ mount /dev/cdrom یا mount /mnt/cdrom یا mount /cdrom یا mount /media/cdrom یا ...
البته ممکن است نام درایو در سیستم شما cdrom۰ ٬ cdrom۱ یا غیره باشد. بعـد از اینکه از mount شدن VCD مطمئن شدید نوبت به استخراج فایل های mpeg می رسد:
▪ vcdxrip
در صورتی که دستور فوق عمل نکرد از دستور زیر استفاده کنید:
▪ vcdxrip --cdrom-device یا vcdxrip -C
در صورتی که باز هم موفق نشدید٬ مسیر درایوی را که VCD در آن قرار دارد وارد کنید:
▪ vcdxrip -C=/dev/cdrom
▪ vcdxrip -C=/dev/dvd
حالا برنامه شروع به استخراج فایل های mpeg می کند.
● ابزار VCDxrip در حال استخراج mpeg از یک VCD
در صورتی که می خواهید یک یا تعدادی از track ها را استخراج کنید از دستور زیر استفاده کنید:
▪ vcdxrip --track ۵
این دستور track پنجم را کپی خواهد کرد و در صورتی که دستور فوق عمـــل نکـــرد٬ از روشی کــه قبلا توضیح داده شد استفاده کنید.به طور مثال:
▪ vcdxrip --track ۵ -C
ــ نکته:
به همــراه فایل های mpeg تعدادی فایل با فرمت های rtf ٬ fnt ٬ app و cfg نیز استخراج می‌شوند کــه بـرای جلو گیری از استخراج آنها از گزینه nofiles استفاده کنید:
▪ vcdxrip --nofiles -C
▪ vcdxrip --track ۵ --nofiles -C
از دیگر قابلیت هایvcdxrip استخراج فایـلهای mpeg از image یک VCD است. فرمــت‌های قابـــل استـفاده شامل فایل های Bin/Cue که توسط برنامه cdrdao یــا برخی برنامه های دیگر استفاده می‌شوند و فایل‌هـای Nrg کــه توسط برنامه Nero متعلق به شرکت Ahead استفاده می شود٬ می‌باشد:
▪ vcdxrip --bin-file myvcd.bin یا vcdxrip -b myvcd.bin
▪ vcdxrip --nrg-file myvcd.nrg یا vcdxrip -N myvcd.nrg
بهتر است تا آنجایی کــه امکان دارد از فایل‌هــای Nrg استفاده نکنــید چــون تمامی کدهای مربوط به این فرمت از طریق مهندسی معکوس بدست آمده است بنابراین احتمال بروز خطا در فایل های خروجی وجود دارد.
سیاوش صفی siavash.safi@gmail.com
PDF Version
[۱] http://www.vcdimager.org
منبع : نشریه لینوکس ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانسایت نامه نیوزسایت انرژی پرسسایت بیتوتهروزنامه تعادلسایت نورنیوزروزنامه ابتکارسایت الفخبرگزاری ایسناسایت دنده 6