جمعه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۲ / 1 December, 2023
مجله ویستا

ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در جهان


ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در جهان
در سال ۲۰۰۸ در مجموع بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان از اینترنت پرسرعت استفاده کرده اند و انتظار می رود این رقم با رشدی سریع در سال ۲۰۱۰ از مرز ۵۰۰ میلیون نفر بگذرد و اکنون ایران ۴۵۰ هزار مشترک اینترنت پر سرعت دارد.
پس از آغاز استفاده از اینترنت در اواسط دهه ۹۰ میلادی در کشورهای مختلف جهان، از اوایل هزاره جدید موج جدیدی برای افزایش کیفیت دسترسی به اینترنت در نقاط مختلف جهان به وجود آمد که ثمره آن ابداع فناوری های مختلف برای دسترسی سریع تر به اینترنت و استفاده بهتر از امکانات گوناگون و سرویس های متنوع الکترونیکی بود.
در حالی که مجموع کاربران اینترنت پرسرعت در ایران از طریق سرویس های بی سیم و ADSL از چند صد هزار نفر فراتر نمی رود، در اکثر کشورهای توسعه یافته تعداد کاربران سرویس های اینترنت پرسرعت چندین برابر تعداد کاربران سرویس های سنتی dial- up بوده و به دهها میلیون نفر می رسد. علت این امر کاهش هزینه استفاده از این سرویس ها و سهولت دسترسی به آنها در تمامی نقاط است.
● نیم میلیارد مشترک اینترنت پرسرعت تا سال ۲۰۱۰
بر طبق برآوردهای internetworldstats تا اواسط سال ۲۰۰۸ از کل جمعیت جهان اندکی کمتر از ۱.۵ میلیارد نفر (۱,۴۶۳,۶۳۲,۳۶۱) نفر از اینترنت استفاده کرده اند. این امر به معنای ضریب نفوذ ۲۱.۹ درصدی اینترنت در جهان امروز با بیش از ۶ میلیارد و ۶۷۶ میلیون نفر جمعیت است.
ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در کل دنیا هنوز بالا نیست . در سال ۲۰۰۸ در مجموع بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان از اینترنت پرسرعت استفاده کرده اند و انتظار می رود این رقم با رشدی سریع در سال ۲۰۱۰ از مرز ۵۰۰ میلیون نفر بگذرد.
در میان شیوه های گوناگون اتصال پرسرعت به اینترنت فناوری DSL کماکان محبوب ترین فناوری است. از کل کاربران این فناوری و مشتقات آن از جمله ADSL حدود ۲۰ درصد اهل کشور چین هستند. در میان قاره های مختلف جهان شهروندان کشورهای مختلف اروپای غربی بیش از مردم دیگر کشورها از اینترنت پرسرعت استفاده می کنند.
● محو تدریجی dial up در آمریکا
به عنوان نمونه در سال ۲۰۰۶ از مجموع کاربران اینترنت در ایالات متحده(خانگی و اداری) ۶۳ درصد از انواع سرویس های اینترنت پرسرعت و کمتر از ۳۴ درصد از سرویس های dial up استفاده می کردند. جالب آنکه بررسی های موسسه pewresearch نشان می دهد تعداد کاربران خانگی که از شیوه dial up برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند در سال ۲۰۰۸ به ۲۶ درصد کاهش یافته و در مقابل بیش از ۵۸ درصد خانوارهای آمریکایی به خدمات اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. بدون شک این کاهش سریع باعث محو تدریجی این شیوه ناکارآمد دسترسی به اینترنت در ایالات متحده ظرف چند سال آینده خواهد شد.
● رشد سریع اینترنت پرسرعت در هند
اقبال عمومی به سرویس های اینترنت پرسرعت تنها مختص کشورهای توسعه یافته نیست و در کشور در حال توسعه ای همچون هند نیز خدمات DSL، بی سیم و ... برای استفاده از مزایای اینترنت پرسرعت در حال گسترش است. تعداد کاربران اینترنت پرسرعت در هند رشد انفجارآمیزی دارد و از تنها یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در مارس سال ۲۰۰۶ به یک میلیون و ۹۲۰ هزار نفر در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسیده است. این رشد سریع در سال ۲۰۰۷ نیز ادامه یافت و این رقم از ۲ میلیون و۳۴۰ هزار نفر در مارس ۲۰۰۷ به ۲ میلیون و ۶۹۰ هزار نفر در اکتبر ۲۰۰۷ رسید. جدیدترین آمار منتشره تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت در هند را ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر نشان می دهد. تعداد کاربران اینترنت در کشور هند با بیش از یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت حدود ۶۰ میلیون نفر است.
● عقب ماندگی ایران در مقایسه با امارات، بحرین، قطر، اردن و کویت
در مجموع ۲۱.۳ درصد از کل مردم خاورمیانه از اینترنت استفاده می کنند. بنابراین ضریب نفوذ اینترنت در این کشورها هنوز در سطح پایینی است. نبود زیرساخت های مناسب و مشکلات دسترسی، قیمت های نسبتا بالا، عدم ایجاد محتوای اینترنتی و سرویس دهی به کاربران، مشکلات امنیتی و عدم فرهنگ سازی از جمله مهم ترین دلایل محدود بودن کاربران اینترنت پرسرعت در خاورمیانه محسوب می شود.
در ادامه آمار استفاده از اینترنت پرسرعت در برخی از این کشورها را با استفاده از آمار internetworldstats.com مرور می کنیم. این بررسی و مقایسه آمار آن نشان خواهد داد که با توجه به جمعیت برخی کشورهای همسایه ایران مانند اردن، کویت، امارات، قطر و بحرین، تعداد کاربران اینترنت پرسرعت درکشورمان وضعیت مطلوبی ندارد.
از مجموع ۱۹۷.۰۹۰.۴۴۳ نفر جمعیت خاورمیانه در اواسط سال ۲۰۰۸ رقمی برابر با ۴۱.۹۳۹.۲۰۰ نفر تا ۳۱ مارس سال ۲۰۰۸ (فروردین ۸۷) کاربر اینترنت بوده اند. بنابراین ضریب نفوذ اینترنت در خاورمیانه مطابق آنچه در بالا ذکر شد تنها ۲۱.۳ درصد است.
▪ ایران: از جمعیت ۷۰ میلیون نفری ایران ۲۳ میلیون نفر از اینترنت هستند. در ایران ۴۵۰ هزار خط اینترنت پرسرعت وجود دارد.
▪ بحرین: از جمعیت ۷۱۸ هزار نفری بحرین ۲۵۰ هزار نفر از اینترنت استفاده کرده و ۳۸.۶۰۰ خط اینترنت پرسرعت موجود است.
▪ اردن: این کشور حدود ۶ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از یک میلیون نفر از شهروندان آن از اینترنت استفاده می کنند. ۴۸ هزار خط اینترنت پرسرعت در اردن موجود است.
▪ کویت: از جمعیت ۲.۵ میلیون نفری کویت ۹۰۰ هزار نفر از اینترنت بهره می برند و ۲۵ هزار خط اینترنت پرسرعت در این کشور موجود است.
▪ قطر: قطر در مجموع ۹۲۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۳۵۱ هزار نفر از آنان کاربر اینترنت بوده و ۴۶.۸۰۰ خط اینترنت پرسرعت در قطر وجود دارد.
▪ عربستان سعودی: در کشور ۲۸ میلیون نفری عربستان ۶.۲۰۰.۰۰۰ کاربر اینترنت و ۲۱۸.۲۰۰ خط اینترنت پرسرعت موجود است.
▪ سوریه: سوریه با ۱۹.۷ میلیون نفر جمعیت دارای ۲.۱۳۲.۰۰۰ نفر کاربر اینترنت است و ۵۶۰۰ خط اینترنت پرسرعت در آن موجود است.
▪ امارات: امارات با جمعیت ۴.۶ میلیون نفری خود دارای ۲.۳ میلیون کاربر اینترنت و ۲۴۰.۶۰۰ خط اینترنت پرسرعت است.
▪ عراق: از جمعیت ۲۸ میلیون نفری عراق ۵۴ هزار نفر کاربر اینترنت هستند و در مورد تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت آماری در دست نیست.
▪ لبنان: این کشور ۳.۹ میلیون نفری دارای ۹۵۰ هزار نفر کاربر اینترنت و ۱۷۰ هزار نفر خط اینترنت پرسرعت است.
▪ عمان: از مجموعه ۳.۳ میلیون نفر جمعیت عمان ۳۰۰ هزار نفر از اینترنت بوده و ۱۵.۲۰۰ خط اینترنت پرسرعت نیز وجود دارد.
▪ فلسطین (کرانه غربی و نوار غزه): از مجموع ۲.۶ میلیون نفر جمعیت فلسطین ۳۵۵.۵۰۰ نفر کاربر اینترنت بوده و ۲۵.۸۰۰ خط اینترنت پرسرعت نیز در این کشور موجود است.
▪ یمن: در کشور ۲۳ میلیون نفری یمن تنها ۳۲۰ هزار نفر از اینترنت استفاده می کنند و آماری از کاربران اینترنت پرسرعت در این کشور وجود ندارد.
منبع : مدیا نیوز


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانسایت نامه نیوزسایت دیجیاتوسایت تابناکروزنامه ابتکارسایت تاپ نازسایت دیپلماسی ایرانیسایت تجارت نیوزخبرگزاری تسنیمسایت اکوایران