شنبه, ۸ مهر, ۱۴۰۲ / 30 September, 2023
مجله ویستا

کلئوپاترا - Cleopatra


کلئوپاترا - Cleopatra
سال تولید : ۱۹۶۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : والتر وانگر
کارگردان : جوزف ل. منکه‌ویتس.
فیلمنامه‌نویس : رانلد مک‌دوگال، سیدنی باکمن و منکه‌ویتس، برمبنای کتاب زندگی و روزگار کلئوپاترا نوشته پلوتارک، سوتونیوس، آپیانوس و شارل ماری فرانزو.
فیلمبردار : لیون شامروی.
آهنگساز(موسیقی متن) : الکس نورث.
هنرپیشگان : الیزابت تیلر، ریچارد برتن، رکس هریسن، رادی مک‌داول، چزاره دانووا، هیوم کرانین، مارتین لنداو گره‌گوا اصلان.
نوع فیلم : رنگی، ۲۲۶ دقیقه.


۴۸ سال پیش از ملاد. "سازار" (هریسن) در طلب "پمپی"،وارد مصر می‌شود. "کلئوپاترا"ی بیست‌ساله (تیلر) که همراه برادرش "پتولمی" سطنت می‌کند، از تخت به پائین کشیده می‌شود و او را به قصر "سزار" در اسکندریه می‌برند. "سزار" که دل به "کلئوپاترا" بسته، قلمروی سلطنتی‌اش‌ را به او پس می‌دهد و "کلئوپاترا" را صاحب پسری به‌نام "سزاریون" می‌کند. اما سفر باشکوه "کلئوپاترا" به رم، با کشته شدن "سزار" ناتمام می‌ماند و "کلئوپاترا"، که نظر "مارک آنتونی" (برتن) را جلب کرده، به مصر باز می‌گردد. سه سال بعد، "آنتونی" دوباره "کلئوپاترا" را می‌بیند و به او دل می‌بازد. "آنتونی" که مجبور است دوباره در رم خودی بنمایاند، با خواهر رقیبش، "اوکتاویان" (مک‌داول)، ازدواج می‌کند. اما چون همسرش را دوست ندارد، دوباره پیش "کلئوپاترا" باز می‌گردد و بخش عظیمی از قلمروی شرقی امپراتوری رم را به او می‌بخشد. "اوکتاویان" تصمیم می‌گیرد در آکتیون به جنگ "آنتونی" برود. "کلئوپاترا" که تصور می‌کند "آنتونی" کشته شده، با ناوگانش عقب‌نشینی می‌کند و در آرامگاهی پنهان می‌شود. "آپولودوروس" (دانووا) به "آنتونی" می‌گوید که "کلئوپاترا" مرده؛ "آنتونی" خودش را با خنجر می‌زند و سرانجام در بازوان "کلئوپاترا" مرده؛ "کلئوپاترا" که می‌داند "اوکتاویان" او را به اسارت به رم خواهد برد. با نیش یک افغی خودکشی می‌کند.
٭ شکست تجاری بزرگ فاکس قرن بیستم که تا سال‌ها جلوی تولید فیلم‌های عظیم تاریخی را سد کرد! فیلم عریض و طویل منکه‌ویتس تمامی ندارد، اما به آن بدی هم که مخالفان معاصرش می‌گفتند، نیست منکه‌ویتس فیلم را از روبن مامولیان تحویل گرفت و تمام سعی‌اش را کرد تا کلام و گفت‌وگو بر عظمت و هزینه‌های صرف شده، چیره شود. لباس‌های تیلر سهم مهمی در سرسام‌آور شدن این هزینه‌ها داشته‌اند و خود تیلر در اوج، رمز و راز را کم دارد. میان بازیگران، هریسن نقش خود را بهتر از بقیه بازی می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاسایت فراروروزنامه شهروندسایت انرژی پرسسایت فرازدیلیخبرگزاری مهرسایت تجارت نیوزروزنامه تعادلسایت بیتوتهسایت زومیت