یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

اوباما و مساله‌ی تعهد ایالات متحده به اسراییل


اوباما و مساله‌ی تعهد ایالات متحده به اسراییل
آمریکا روابط طولانی و بسیار نزدیکی با اسرائیل دارد. تعهدات آمریکا به موجودیت و امنیت اسرائیل برای این رژیم یک امر مهم و ضروری محسوب می شود. با این حال این تعهد به بهای زندگی فلسطینیانی که از حقوق داشتن کشور و امنیت برخوردارند، تمام شده است.
دولت بوش همانند جنگ ۳۳ روزه لبنان در حملات به غزه نیز به هم پیمانی شیطانی خود با اسرائیل در جنگی که اکثر تلفات آن غیرنظامیان هستند،دست زده است. اسرائیل به سادگی نتوانسته با مبارزان حماس به جنگ بپردازد و تاسیسات زیر بنایی آنها را ازبین ببرد اما به آسانی به غزه حمله می کند و تاسیسات زیر بنایی این منطقه را ویران می کند. ارتش اسرائیل تاکنون باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ تن – اکثرا زنان و کودکان – و زخمی شدن ۵۰۰۰ تن دیگر شده است.
در این راستا آمریکا از موضع اسرائیل در متهم کردن حماس حمایت کرده است. این در حالی است که آمریکا پیشتر نیز از موضع اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه در لبنان به شدت حمایت کرده بود.
به رغم درخواست‌ها از سوی مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل، اتحادیه اروپا و رهبران مذهبی جهان برای ایجاد آتش‌بس فوری در غزه، اسرائیل با حمایتهای دولت بوش نه تنها به حملات خود در غزه ادامه می‌دهد بلکه حتی حملات هوایی و زمینی خود را تشدید کرده است.
به گفته آوی شلیم یک استاد اسرائیلی دانشگاه آکسفورد در رشته روابط بین الملل اسرائیل در حال حاضر یک رژیم شرور محسوب می شود چون یک رژیم شرور بارها قوانین بین اللمللی را نقض می کند، تسلیحات کشتارجمعی در اختیار دارد و تروریسم را اشاعه می دهد.
هدف واقعی اسرائیل موجودیت و زندگی صلح‌آمیز در کنار فلسطینی ها نیست بلکه تسلط نظامی بر آنها می‌باشد.
کاردینال رناتو مارتینو، رئیس شورای اسقف‌های اعظم برای عدالت و صلح که بارها از حملات اسرائیل به غزه انتقاد کرده می‌گوید: شاهد کشتار در سرزمین مقدسی هستیم که اکثریت قریب به اتفاق تلفات آن هیچ ارتباطی به در گیری های اصلی میان دو طرف درگیر ندارند. بیایید به شرایط غزه نگاه کنیم؛ غزه بیشتر به یک اردوگاه کار اجباری شباهت دارد.
جلوگیری از حضور خبرنگاران باعث شده تا تراژدی رخ داده شده در غزه در جهان کم اهمیت جلوه داده شود. این در حالی است که این تراژدی به لطف فعالیت‌های رسانه‌های مسلمان به عینه مشخص است.
موجودیت و امنیت اسرائیل دیگر تضمین شده نیست و وجهه این رژیم در سراسر جهان به شدت مخدوش شده است.
به دنبال حملات به غزه، مقاومت حماس اعتبار و شهرت این جنبش را در دنیای عرب و اسلام افزایش داده است.
در این راستا احساسات ضد آمریکایی- غربی در جهان اسلام نیز گسترش یافته است. بنابراین باراک اوباما، رئیس جمهور جدید آمریکا باید هرچه زودتر خود را از میراث بوش در قبال اسرائیل دور کند و مسیر جدیدی را درروابط خود با دنیای عرب و اسلام ایجاد کند.
دولت اوباما باید طی پیامی آشکار اعلام کند که آمریکا حق تعیین سرنوشت، حاکمیت قانون و حقوق بشر را برای همه به طور یکسان می داند.
در روندی که به یک صلح پایدار و طولانی منتهی می شود لازم است آمریکا در مسیر جدیدی حرکت کند که اقدامات غیر مشروع از جمله خشونت در آن مسیر رد شود. آمریکا دیگر نباید از اشغال غیر قانونی اراضی فلسطین یا حمایت کند و یا چشمانش را به روی اشغال‌گری های اسرائیل ببندد.
واشنگتن دیگر نباید به اسرائیل تسلیحات پیشرفته بدهد. تسلیحاتی که نه تنها به طور غیر قانونی علیه غیرنظامیان استفاده می شود بلکه اسرائیل با آن تسلیحات خواهان از بین بردن جنبش(حماس) منتخب مردم در غزه است.
جان. ال. اسپوزیتو، گلف‌نیوز
جان. ال. اسپوزیتو استاد امور مذاهب و بین‌الملل دانشگاه جورج تاون است.
منبع : سایت الف