شنبه, ۹ مرداد, ۱۴۰۰ / 31 July, 2021
مجله ویستا

می توانم صدایتان را ببینم


مثلا هنگامی كه كارمند بانك برای شناسایی شما از شما سوال مشخص و از پیش تعیین شده ای می پرسد مانند روز تولد، شماره رمز و ... سارق اطلاعاتی می تواند با ضبط آن بعدا به جای شما از حساب شما برداشت كند و ...
او حتی می تواند با ایجاد ارتباط با دوستان و خانواده شما اطلاعاتی را كه فكر می كند برای شناسایی شما ممكن است پرسیده شود مانند نام همسر، تاریخ تولد و ... به دست آورد و از آنها استفاده كند. روش های شناسایی امروزی نمی توانند از وقوع چنین اتفاقی پیشگیری كنند. در مورد دستگاه های شناسایی بیومتریك مانند دستگاه تشخیص اثر انگشت، اسكنر صورت، اسكنرهای چشمی و تشخیص دهنده های كف دست هم باید گفت به علت هزینه بسیار بالا كمتر مورد استفاده قرار می گیرند.
شماره رمز و تاریخ تولد هم همانطور كه گفته شد نمی توانند كدهای مراقبتی خوبی از اطلاعات باشند. پس نیاز به یك سیستم پیشرفته تر و مطمئن تر شدیدا احساس می شود. به همین خاطر اخیرا چند شركت بزرگ مانند مایكروسافت، آی. بی .ام و هیولت باكارد، سامانه بسیار جدید و پیشرفته ای را اختراع كرد اند كه می تواند محافظ خوبی برای اطلاعات محرمانه باشد. این سامانه از طرح تلفن الهام گرفته شده است، به گونه ای كه می تواند فقط با یك تلفن همراه كار امكانات پیشرفته ای مانند دستگاه تشخیص اثر انگشت را انجام داد. به این سیستم «تایید صدا» گفته می شود. این سیستم آینده روشنی دارد، به گونه ای كه پیش بینی می شود فروش آن از ۹/۴۵ میلیون دلار در سال گذشته به ۶/۲۲۴ میلیون دلار در سال ۲۰۰۸ برسد. البته این پیش بینی كمی محافظه كارانه است! «الكس آكرو» یكی از محققان برجسته مایكروسافت در زمینه فن آوری صدا در این مورد می گوید: «امروزه بازار «تایید صدا» كوچكتر از بازار «شناسایی صدا» است، اما همه چیز می تواند تغییر كند ،چون تاكید بیشتری روی امنیت وجود دارد.»
بنا به گزارش اتحادیه بانكداران آمریكا، ۱۲ درصد بانك های آمریكا از طریق تلفن مورد دستبرد قرار می گیرند و با توجه به افزایش روز افزون استفاده از تلفن برای انجام امور بانكی، این وضع حتی می تواند بسیار بدتر هم بشود و اگر خرابكاری های شبكه ای و آنلاین را هم به آن اضافه كنیم، امنیت بانك ها شدیدا زیر سوال می رود، به همین خاطر سیستم تایید صدا یك راه حل حیاتی به نظر می رسد. استفاده از این سیستم بسیار راحت است و فقط كافی است یك سخت افزار اضافی در شبكه تلفن به كار گرفته شود. شیوه كار این دستگاه بدین گونه است كه یك حسگر مخصوص روی كارت اعتباری، صدای ضبط شده قبلی صاحب آن را به صورت دیجیتال در خود ذخیره می كند. وقتی كه شخصی یك كارت جدید دریافت می كند رمز شناسایی را نزدیك كارت به زبان می آورد و اگر این صدا با صدای ضبط شده قبلی بخواند، كارت فعال می شود. در حال حاضر صاحبان این فن آوری با شركت های معتبر الكترونیك دنیا بر سر استفاده از این فن آوری در دستگاه هایی مانند تلفن مذاكره می كنند. علاوه بر این بسیاری از شركت های مخابراتی بزرگ و بانك ها به دنبال طرحی می گردند كه هیچ تغییری روی تلفن (نصب سخت افزار و ... ) ایجاد نكند. در همین زمینه شركت مخابراتی كانادایی «تلوس» از نرم افزاری استفاده می كند كه سال گذشته توسط شركت ساخت نرم افزار «نوانس» عرضه شد. این نرم افزار هم شیوه كار مشابهی دارد. صدای كوتاهی از مشتریان ضبط می شود و دفعه بعد كه مشتری تماس بگیرد، نرم افزار موجود سرعت و برد صدای او را با نمونه ضبط شده تطبیق می دهد. این نرم افزار بسیار كم هزینه است و هر بار تماس با آنها در حدود ۱۰ تا ۱۵ سنت هزینه تلفن در بر خواهد داشت. در آی. بی.ام فعالیت های بسیار چشمگیری انجام می گیرد. اخیرا آنها نرم افزاری را طراحی و تولید كرده اند كه میزان خطای آن تقریبا به صفر رسیده است. با افزایش تولید اینچنین نرم افزارها و سخت افزارهایی قیمت آنها بسیار پایین آمده است و مثلا یك سیستم تشخیص اثر انگشت فقط چند دلار قیمت دارد. با افزایش خدمات بانكی از راه دور و در نتیجه مطرح شدن بحث امنیت، استفاده از این فن آوری ها در چند سال آینده به یك ضرورت تبدیل خواهد شد.
منبع : خبرگزاری فارس


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری تسنیمسایت فرادیدسایت دیدارنیوزروزنامه آفتاب یزدخبرگزاری ایسناسایت الفروزنامه شهروندسایت ورزش سهسایت مجله شبکهسایت زومیت