یکشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۴۰۱ / 14 August, 2022
مجله ویستا

رهبری فراجناحی است


رهبری فراجناحی است
محمدرضا باهنر چهره بانفوذ اصولگرایان در مراسم آغاز به کار دفتر قم جبهه پیروان خط امام و رهبری طی سخنانی تلاش کرد از اظهارات مقام معظم رهبری در جهت تثبیت و تحکیم مواضع فکری و جناحی بهره برداری کند.
او در چندین فراز از این سخنان با قرار دادن تنها اصولگرایان در صف خودی ها به توصیه رهبری که تاکید کرده بودند «خط و مرز بین نیروهای خودی و غیرخودی باید پررنگ باشد»، استناد کرده و بر نقش و نفوذ امریکا در قبل از پیروزی و حاکمیت یکدست اصولگرایان تاکید ورزیده است.اظهاراتی از این دست طی چند سال اخیر چه در زمان سر کار بودن اصلاح طلبان و چه پس از آن از سوی چهره های اصولگرا امر تازه ای نیست و می توان ادعا کرد که تقسیم بندی شهروندان ایرانی از جمله مهم ترین مباحثی است که ریشه در دیدگاه های اصولگرایان دارد.
البته از آنجا که قصد این نیست موضوع مورد اشاره در اینجا تحلیل شود، نقد آن را به فرصتی مناسب تر احاله می دهم. آنچه اما از سخنان باهنر ضروری می رسد که مورد نقد و بلکه اعتراض جناح مقابل و سایر گروه های سیاسی قرار گیرد گره زدن این سخنان با اظهارات مقام معظم رهبری است تا از این طریق افکار عمومی را تحت تاثیر این القائات قرار دهد که رهبری فقط به اصولگرایان تعلق دارد و بس،
طبیعی است که هر جریان فکری خود را برحق، برشمرد اما آیا انصاف است که با نادیده گرفتن نقش فراجناحی رهبری و اینکه ایشان به تمامی ایرانیان تعلق دارد، تلاش کند تا مواضع و دیدگاه های رهبری را عین سلیقه و گرایش خود به جامعه معرفی نماید؟ شگفت اینجاست این اظهارات توسط مقامی بیان می شود که در جایگاه نیابت اولی رئیس مجلس نشسته و بنا به اقتضای این موقعیت باید بیش از دیگران با قوانین نظام جمهوری اسلامی آشنا باشد.
مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی تمامی کسانی که این قانون را قبول داشته و در چارچوب آن در کشور فعالیت می کنند، حال از هر دین و مذهب و گروه و قبیله ای که باشند، محترم و خودی محسوب می شوند و آنان در سایه رهبری احساس امنیت و آرامش کرده و از تمامی حقوق شهروندی برخوردار باشند. بر همین اساس هم می توان به صراحت ادعا کرد این گونه سخن گفتن نه تنها خلاف قانون بلکه به نوعی کم توجهی به جایگاه و نقش پراهمیت رهبری در جامعه است.
منبع : روزنامه شرق


همچنین مشاهده کنید

سایت فراروروزنامه تعادلسایر منابعخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت نامه نیوزروزنامه آرمان ملیروزنامه دنیای اقتصادسایت انصاف نیوزخبرگزاری تسنیمروزنامه ایران