چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

کلمانتاین عزیز من - My Darling Clementine


کلمانتاین عزیز من - My Darling Clementine
سال تولید : ۱۹۴۶
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : فاکس قرن بیستم
کارگردان : جان فورد.
فیلمنامه‌نویس : ساموئل انگل و وینستن میلر، برمبنای داستانی نوشته سام هلمن، از رمان وایات ارپ، مارشال مرزی نوشته استوارت ن. لیک.
فیلمبردار : جوزف مک‌دانلد
آهنگساز(موسیقی متن) : سیریل ماکریج.
هنرپیشگان : هنری فاندا، لیندا دارنل، ویکتور ماتیور، والتر برنان، تیم هولت، کتی دانز، وارد باند و جانآیرلند.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۹۷ دقیقه.


"وایان ارپ" (فاندا) کلانتر می‌شود تا با کمک "داک‌هالیدی" دائم‌الخمر (ماتیور) انتقام مرگ برادرش را بگیرد. در این میان نامزد "داک"، "کلمانتاین" (دانز) نیز به شهر می‌آید. اما "داک" عصبی و تندمزاج او را از خود می‌راند. همین باعث می‌شود تا میان "کلمانتاین" و "وایات" نوعی دل‌بستگی پنهانی به وجود آید. در پایان، "وایات" طی یک درگیری از بین می‌رود و "داک" نیز کشته می‌شود... و "کلمانتاین" شهر را ترک می‌کند.
٭ بهترین اقتباس از رمانی پرآوازه، نوشته لیک و یکی از بهترن وسترن‌های استاد با دست‌مایه انتقام و درون‌مایه مورد علاقه او، تضاد تمدن و بدویت که پرداخت شاعرانه (به‌خصوص در صحنه رقص) و عشق به زبان نیامده "وایات ارپ" و "کلمانتاین" آن‌را بسیار دیدنی و تأثیرگذار کرده است. "کلمانتاین" از معصوم‌ترین زنان وسترن‌های تاریخ سینماست و فاندا بهترین "وایات ارپ" تاریخ سینما. از بقیه "ارپ"ها: راندولف اسکات (در کلانتر غرب، آلن‌دوان ـ ۱۹۳۹)، برت لنکستر (در جدال در اوکی کورال، جان استرجس ـ ۱۹۵۷)، کورت راسل (در تومستون، جرج پان کاسماتوس ـ ۱۹۹۳) و کوین کاستنر (در وایات ارپ، لارنس کسدان ـ ۱۹۹۴) قابل ذکر هستند.


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصاد 24سایت باتوسایت انصاف نیوزسایت نورنیوزسایت پارسینهخبرگزاری ایسناسایت رکناسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایرناسایت دیپلماسی ایرانی