دوشنبه, ۱۳ آذر, ۱۴۰۲ / 4 December, 2023
مجله ویستا

برج اسد - Le Signe Du Lion


برج اسد - Le Signe Du Lion
سال تولید : ۱۹۵۸
کشور تولیدکننده : فرانسه
محصول : رولان نونن
کارگردان : اریک رومر
فیلمنامه‌نویس : اریک رومر
فیلمبردار : نیکلا هایه.
آهنگساز(موسیقی متن) : لوئی ساگوئر.
هنرپیشگان : ژس هان، وان دود، میشل ژیرادون، ژان لو پولن و استفان اودران.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۹۰ دقیقه.


پاریس. "پی‌یر وسلرن" (هان)، آهنگساز فقیری که از موسیقی‌اش درآمدی ندارد، تلگرافی دریافت می‌کند که عمه پیرش مرده و پول زیادی برایش به ارث گذاشته است. او بلافاصله از دوست روزنامه‌نگارش، "ژان فرانسوا سانتویل" (دود) پولی قرض می‌گیرد و به‌راه می‌افتد، اما معلوم می‌شود که عمه‌اش همه ارثیه را برای یکی از عموزاده‌های دور "پی‌یر" گذاشته است. "پی‌یر" که پشیزی ندارد و به "ژان فرانسوا" هم که برای تهیه خبر به خارج از فرانسه سفر کرده، دسترسی ندارد، و به "ژان فرانسوا" هم که برای تهیه خبر به خارج از فرانسه سفر کرده، دسترسی ندارد، مجبور می‌شود آپارتمانش را تخلیه کند. کمی پول قرض می‌کند، چند تا کتاب می‌فروشد، ولی وسط تابستان که همه برای تعطیلات از پاریس رفته‌اند، دیگر نمی‌تواند پولی به دست بیاورد. از آن‌جا که حتی به فکرش هم نمی‌رسد که دنبال کار بگردد، از هتل بیرونش می‌کنند و از شدت فلاکت ولگرد خیابانی می‌شود. در همین بین "ژنرال فرانسوا" که به پاریس بازگشته، همراه دوستش، "دومینیک" (ژیرادون) دربه‌در به دنبالش می‌گردد و او را بیرون کافه‌ای در حال گدائی پیدا می‌کند و به او خبر می‌دهد که عموزاده‌اش در تصادف اتوموبیل کشته شده و سرانجام به ارثش خواهد رسید.
٭ فیلم متعلق به دوران اوج رونق و هیجان "موج‌نو"ی سینما فرانسه است. تصویر تمام و کمال مردی که "شهر" او را به زانو در آورده است. فرآیند عاجز و خوارشدن "پی‌یر" تهی‌دست درخشان تصویر می‌شود. سقوط او روندی تدریجی و سنجیده دارد و امتناع رومر از دراماتیزه کردن آن، تأثیرش را بیشتر می‌کند. هان در این نقش عالی است اما کلیدی‌ترین امتیاز فیلم، فیلم‌برداری عالی و دقیق هایه است که حال و هوای پاریس خالی از جمعیت ماه‌های تابستان را به چنگ می‌آورد و محله سن‌ژرمن دوپره و ساکنانش را با علاقه تمام به تماشا می‌گذارد.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوروزنامه همشهریوبگردیخبرگزاری تسنیمخبرگزاری مهرسایت فرادیدخبرگزاری برناسایت دیدارنیوزسایت تابناکسایت فرازدیلی