پنجشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۴۰۲ / 1 June, 2023
مجله ویستا

ساخت CDهای Autorun


ساخت CDهای Autorun
بیشتر CDها یا DVDهای تجاری و تبلیغاتی به محض این‌‌كه در درایو قرار می‌گیرند، به سرعت خود را به كاربر معرفی می‌كنند، بدون آن‌كه كاربر به چیزی دست زده باشد. این نوع ارایه اطلاعات در این CDها یا DVDها هنگامی جذاب‌تر می‌شود كه با یك صفحه splash، یك انیمیشن Flash، یك موزیك مهیج و یا حتی یك فیلم كوتاه همراه شود. در این مقاله ما می‌خواهیم با معرفی یك نرم‌افزار، كاری كنیم تا شما بتوانید به راحتی از امكانات فوق در CDهایی كه می‌خواهید رایت كنید بهره ببرید.در حالت معمول اگر شما یك فایل انیمیشن یا یك موسیقی را روی CD رایت كنید و آن را درون درایو قرار دهید اتفاق خاصی نمی‌افتد. چون در سیستم‌عامل‌ها به طور معمول قابلیت autorun یا خودراه‌انداز وجود ندارد. (اگر چه در ویندوز XP راه‌های زیادی برای این‌كار وجود دارد).برای این‌كه ما یك autorun CD داشته باشیم، علاوه بر اطلاعات موردنظرمان باید فایل‌های دیگری نظیر فایل autorun.inf را نیز روی CD قرار دهیم. نوع این فایل txt ‌بوده و خودتان نیز می‌توانید آن را ایجاد كنید. اما آسان‌ترین راه، استفاده از برنامه‌ای است كه این‌كار را به راحتی برای شما انجام می‌دهد. یكی از برنامه‌هایی كه در این كار به شما كمك فراوانی می‌كند،برنامه‌ای است تحت عنوان ۰.۲ Autorun wizard v كه نسخه آزمایشی آن از روی نشانیhttp://www.rjlsoftware.com/software/utility/autorun/order.shtml قابل دریافت است. البته این برنامه صفحه splash (همان صفحه ظاهر شونده اولیه) خود را به Autorun CD شما می‌افزاید و همچنین هزینه خرید آن در حدود بیست دلار است.برای ساختن CD خودراه‌انداز قبل از هر كاری لازم است در آن قسمتی از هارددیسك كه اطلاعات موردنظر شما برای رایت CD وجود دارد، پوشه‌ای ایجاد كنید كه بعداً در برنامه Autorun wizard مورد استفاده قرار بگیرد سپس باید برنامه را اجرا كنید و تمام كارهایی كه CD شما از لحظه قرار گرفتن در درایو باید انجام دهد را در آن معرفی می‌كنید. سپس CD خودرا رایت كنید.
راهنمای گام به گام استفاده از برنامه Autorun Wizard
۱ - در جایی كه اطلاعات موردنظر شما برای رایت‌ روی CD وجود دارد پوشه‌ای ایجاد كنید و نام آن را CD Base یا هر نام دیگری كه در حافظه‌تان می‌ماند بگذارید و فایل Autorun.zip را در این پوشه باز كنید.
۲ - فایل Config.exe را اجرا كنید. با این كار wizard برنامه آغاز به كار می‌كند. به زبانه Base folder بروید و آدرس پوشه موردنظرتان را كه فایل‌های مربوط به Autorun باید در آنجا ساخته شوند را وارد كنید. بدون تعیین این آدرس نمی‌توانید وارد مراحل بعدی شوید.
۳ - زبانه بعدی Auto Lunch نام دارد. تمام اتفاقاتی كه قرار است وقتی CD را در درایو می‌گذاریم، بیفتند را در این‌جا به برنامه معرفی می‌كنیم. اتفاقاتی مثل باز شدن ویندوز اكسپلورر یا مثلاً اجرا شدن چند فایل و ... مثلاً فایل‌های موردنظرتان برای اجرا شدن را انتخاب كنید. در آخر روی Lunch file و بعد روی Configure كلیك كنید و آدرس فایل‌هایی را كه می‌خواهید استفاده شوند به برنامه بدهید.
۴ - روی Icon كلیك كنید. اگر آیكون خاصی را برای CD موردنظر دارید آدرس فایل ICO. را به برنامه بدهید. همچنین اگر صفحه splash را نیز می‌خواهید روی CD داشته باشید آدرس تصویر آن را به برنامه بدهید.
۵ - روی زبانه options شما می‌توانید یك برچسب (label) مشخص و البته یك فایل صوتی wav. را به CD خود ضمیمه كنید. روی زبانه Test روی كلید Test را كلیك كنید. اگر از نتیجه كار راضی هستید آن را save كنید وAutorun wizard را ببندید.
۶ - برنامه رایت CD را باز كنید و همه فایل‌های موجود در فولدر CD Base (یا هر نام دیگری كه انتخاب كرده بودید) را روی CD رایت كنید. در این فولدر به غیر از فایل‌های موردنظرتان، باید فایل‌های autorun.inf و autorun.dat و autorun.exe نیز وجود داشته باشند.

مترجم: میلاد امیریان‌فر
منبع : ماهنامه شبکه


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری فارسسایت عصرایرانسایت انصاف نیوزسایت نی نی بانسایت زومیتسایت تابناکسایت خبرآنلاینسایت اکوایرانروزنامه تعادلسایت جهان صنعت نیوز