پنجشنبه, ۲۷ مرداد, ۱۴۰۱ / 18 August, 2022
مجله ویستا

تفسیری بر یک پیام تاریخی


تفسیری بر یک پیام تاریخی
مسؤولان امر باید مجاری و راهکارهای عملی جوشش و خیزش الاهی مؤمنان برای اجرای امر ولی فقیه را محیا کنند تا دشمن حربی بداند با چه کسانی طرف است.
۱) تحلیل کوتاه:
اسراییل نیروهای ذخیره خود را فراخوانده و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرده است این رژیم در صورت لزوم به غزه حمله زمینی می کند. شمار شهیدان غزه تا روز پنجم تهاجم وحشیانه غاصبان فلسطین ۴۰۰ نفر اعلام شده و تانک های این رژیم برای اولین بار به سوی غزه آتش گشودند و این یعنی جنگ تمام عیار در فلسطین.
رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند: "مومنان جهان به هر نحو ممکن موظف به دفاع از زنان و کودکان و مردم بی‌دفاع غزه‌اند." ایشان در سخنانی مدبرانه و قابل اتکا و همچنین معنی دار از لحاظ شرعی و به خصوص نظامی اضافه کرده اند: "هر کس در این دفاع‌ مشروع و مقدس کشته شود شهید است و امید آن خواهد داشت که در صف شهدای بدر و اُحد در محضر رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ محشور شود." این نیز یعنی اعلام آمادگی تمام عیار برای جنگ نظامی با کافران حربی اسراییلی.
ایشان برای اینکه در این خصوص بی نظمی و بی تدبیری صورت نگیرد وظیفه مسولان کشوری را اینگونه مشخص کرده اند: "مسئولان کشور را به ادای وظائف خود در این حادثه‌ غم‌انگیز فرا میخوانم".
رهبر معظم انقلاب حتی رسانه ها و روشنفکران جهان و به خصوص ایران را از فتوای حکیمانه خود مستثنی نساختند و مسولیت مجامع دیپلماتیک را هم اینگونه معین کرده اند: "سئوال من از رسانه‌ها و روشنفکران جهان اسلام و بویژه جهان عرب آن است که تا چه هنگام به مسئولیت رسانه و روشنفکری خود بی‌تفاوت خواهید ماند؟ آیا سازمانهای حقوق بشرِ رسوای غرب و شورای باصطلاح امنیت سازمان ملل بیش از این هم ممکن است رسوا شوند؟"
ایشان در جای دیگری از فتوای خود آورده اند: "سازمان کنفرانس اسلامی باید در این شرائط حساس به وظیفه تاریخی خود عمل کند و جبهه‌ یکپارچه‌به دور از ملاحظه‌کاری و انفعال، در برابر رژیم صهیونیستی تشکیل دهد. باید رژیم صهیونیستی به وسیله دولتهای مسلمان مجازات شود. سران آن رژیم غاصب باید به جرم این جنایت و نیز محاصره‌ طولانی مدّت، شخصاً محاکمه و مجازات شوند."
مقام معظم رهبری در نهایت وظیفه ملت ها و دولت های اسلامی را اینگونه تبیین می کنند: "ملّتهای مسلمان میتوانند با عزّم راسخ خود این مطالبات را تحقّق بخشند و وظیفه‌ سیاستمداران و علما و روشنفکران در این بُرهه بسی سنگین‌تر از دیگران است."
این موضع روشن و فتوای صریح و حکیمانه از رهبر ملت ایران دارای پیامی صریح تر و کوبنده تر برای دشمن صهیونیستی است که با تصور حمایت های همه جانبه امریکا و اروپا و حتی برخی کشورهای عربی کار را تمام شده می پندارد و کمر به قتل و عام ملت مسلمان فلسطین بسته است.
این فتوا و راهکار از لحظه صدور خواب را بر دولتمردان صهیونیست مشوش کرده است زیرا می دانند ملت ایران اسلامی با همین فتوا از رهبر کبیرشان امام خمینی (ره) در ۸ سال جنگ تحمیلی چه ها که نکردند و دشمن را به چه مذلتی که نکشاندند.
این فتوا و پیام که برای ملت ایران و همه ملل مسلمان صادر شده است حاوی هشدارهای جدی و ملموس برای همه دشمان به خصوص کافران حربی است و از غنای سیاسی و دیپلماتیک و همچنین استواری نظامی بسیار قوی برخوردار است.
۲) راهکار عملی
راهکار در برابر کافر حربی مشخص است و در برابر تیغ آخته دشمن صهیونیستی، جلسه و گفتگو و دیپلماسی جوابگو نیست و آنچه در قرآن و حدیث آمده موید آن است.
آنچه امروز بر سر مسلمانان غزه می آید، دیروز بر سر مسلمانان افغانستان و عراق و بوسنی نیز آمده است و فردا همین نقشه با تاکتیک های مختلف بر سر بقیه مسلمین در کشورهای اسلامی پیاده خواهد شد، مگر آنکه مسلمانان در کشورهای اسلامی دست از دین خود بردارند.
البته برخی حکام عرب و امت عربی مدت ها است درحال استحاله اسلام هستند و دست از دین رسول اکرم (ص) شسته اند.
امت اسلامی پیکره یک بدن واحد است که خدا و رسول (ص) در راس آن قرار دارند. تا چه زمانی باید بریده شدن اعضای این جسم تناور را دید حتی تا آنجا که آن را قطعه قطعه کنند و به سگان دهند اما دم بر نیاورد و اقدام عملی نکرد.
آیا مسلمین به اتحاد مسیحیان در اروپا غبطه نمی خورند حال آنکه دینشان تحریف شده است؟ کدام دین کامل تر و به خدا نزدیک تر است، اسلام یا مسیحیت؟ مسلمانان به خصوص حکام کشور های عربی آیه شریفه "ان الدین عند الله الاسلام" را نخوانده اند؟ چرا پیروان و سردمداران کشورهای عربی اینگونه از خدا رویگردان شده اند؟
آیا اتحادیه اروپا اجازه حمله هیچ کشوری را به اعضای خود می دهد؟ اتحادیه عرب چه؟ سازمان کنفرانس اسلامی چطور؟ آیا فلسطین کشور عربی - اسلامی و بیت المقدس قبله اول مسلمین نیست؟
غرب مسیحی برای دستیابی به اهداف مسالمت آمیز و غیر مسالمت آمیز خود ائتلاف می کند و در زمان عمل همه با هم به کشوری اسلامی حمله می کنند اما متاسفانه شاهد آنیم که کشورهای اسلامی بجای آنکه در برابر زیاده خواهی و زور گویی دشمنان ائتلاف کنند در برابر آنان سکوت کرده و بعضی از منافقین این امت در جهت نیل به اهداف تروریستی غربیان مسیحی همکاری می کنند.
اگر امروز مسیح (ع) روی زمین بود اجازه چنین اقداماتی را به پیروان خود می داد؟ پیروانی که یکشنبه به کلیسا می روند و فردای آن برای به اصطلاح تضمین امنیت ملت خود کودکان و زنان و مردان امت مسلمان را به خاک و خون می کشند؟. مسیح (ع) نیز مورد ظلم این قوم قرار گرفته است.
۳) فتوای جهاد و دفاع از امت اسلامی
این فتوا که رهبر معظم انقلاب فرموده اند: "مومنان جهان به هر نحو ممکن موظف به دفاع از زنان و کودکان و مردم بی‌دفاع غزه‌اند و هر کس در این دفاع‌ مشروع و مقدس کشته شود شهید است و امید آن خواهد داشت که در صف شهدای بدر و اُحد در محضر رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ محشور شود" ، به معنی اعلام جهاد و دفاع مقدس است و اسراییلیان صهیونیست که ایشان کافران حربی نامشان داده اند باید آماده خیزش امت مسلمان باشند.
مسولان امر باید مجاری و راهکار های عملی جوشش و خیزش الهی مومنان برای اجرای امر ولی فقیه را محیا کنند تا دشمن حربی مسلمین بداند با چه کسانی طرف است.
رسانه ها و قلم بدستان مسلمان باید جهاد را در این حوزه احیا کنند و روشنفکران، مدافعان و جهادگران را در این خصوص تغذیه فکری کنند.
مسوولیت سیاستمداران و کارگزاران دیپلماسی از هر زمان دیگری خطیر تر و سنگین تر است. روحیه جهادی و دفاع را باید در ادبیات این بخش گنجاند و البته با ظرافت های دیپلماتیک آن را در جهان اعمال کرد.
در این دفاع مقدس مومنان آماده فرمان بعدی رهبر خویش اند و گویی نوایی در دل عاشقان حسین(ع) زمزمه می کند: "ظهور نزدیک است" . انشاالله
محمد شیرازی‌زاده
منبع : اخبار انصار


همچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدخبرگزاری مهرخبرگزاری صدا و سیماسایت فراروسایت ساعدنیوزروزنامه آرمان ملیخبرگزاری ایسناسایت اکوایرانسایت عصرایرانروزنامه دنیای اقتصاد