جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا


تبهکاران جذاب ترند


تبهکاران جذاب ترند
قهرمان بیچاره بدبخت، او سیاره و جان دخترها را نجات می دهد اما کجای این داستان جذاب و سرگرم کننده است؟ عشق و وظیفه در مقابل احساساتی که شیطنت ها و شرارت های شخصیت اصلی منفی در تماشاگر ایجاد می کند، رقیبان ضعیفی به شمار می آیند. شرارت ممکن است بخش مکمل ماجرا باشد اما قدرتمندترین است؛ از ماری که آدم را در باغ بهشت اغوا کرد تا جک نیکلسون در نقش ژوکر فیلم بتمن که روشنایی را از ( از کی بود؟) آها مایکل کیتون دزدید.
البته ایفای نقش شخصیت های خونخوار همیشه برای بازیگران این کاراکتر ها خوشایند نیست. آنتونی هاپکینز بازیگر نقش هانیبال لکتر که در نظرسنجی شریرترین شخصیت همه دوران ها رتبه اول را دارد، اعتراف می کند؛ من از بازی در نقش آدمی غیراخلاقی لذت نمی برم. ایفای نقش یک هیولا هیچ گونه انرژی و هیجانی به من نمی دهد.
برای حتی متفاوت ترین بازیگران، بازی در نقش های منفی به معنی تعطیلاتی با دستمزدی عالی است. یک رقم بزرگ بعد از بازی در آن همه فیلم مستقل ارزشمند، شانسی است برای اینکه ساز بازیگر دوباره کوک شود.
و اما هفت نکته مهم در باب خباثت.
۱) دلیلی برای شیطان شدن بیابید
آدم بدها تصورشان این است که آدم های خوبی هستند و فکر می کنند دیگران درک شان نمی کنند و به خاطر همین اشتباه، دیگران باید مجازات شوند. در واقع آنها خود را قربانی می دانند. بازیگران چنین نقش هایی می بایست این توهم و درد دائمی را در مرکز شخصیت قرار دهند. جیمز فرانکو می گوید؛ «خطر بازی در نقش یک انسان شریر و بدذات این است که شما آن را به گونه یی نادرست اجرا کنید که احمقانه به نظر برسد و مردم را بخنداند.» موجه نمایی اهمیت زیادی دارد.
۲) در بدی، خوبی را ببینید
آیا کوین کاستنر شخصیت منفی و بدمن فیلم «آقای بروکس» است؟ نه کاملاً. او به وسیله دوست صمیمی و نزدیکش به سمت جنایت سوق داده می شود. کاستنر درباره این شخصیت می گوید؛ وقتی ما کسی را می بینیم که سعی در دفاع و مبارزه دارد، به او حس ترحم داریم. این وجه کاملاً انسانی، در پشت زشتی ها پنهان می شود. فرانکنشتاین و موجوداتی از این قبیل را در نظر بگیرید؛ مخلوقاتی که به همان اندازه که ترسناکند، ترحم برانگیز هم هستند. تهاجم فیزیکی آنها با گونه یی از غم و پشیمانی همراه است.
۳) خلاف معمول بازی کنید
تیموثی الیفانت می گوید؛ یک معلم بازیگری به من گفت نقش یک فرد پلید را مانند یک کشیش بازی کن و کشیش را به صورت یک شیطان. این نصیحت خیلی خوبی بود.ایملدا استانتون در نقش دلورس آمبریج، کارمند عالی رتبه وزارت سحر و جادو در هری پاتر و محفل ققنوس، کمی ساده لوح و مهربان است و کمی هم شیطانی. او می گوید؛ باید مضحک و در عین حال همچنان ترسناک و واقعی باشم. او ژاکت های پشمی به رنگ صورتی می پوشد.
۴) مراقب آن خشونت و نفرت باشید
کاراکتر های منفی به طرز غیرمنصفانه یی توسط قهرمانان از رسیدن به خواسته شان باز مانده اند. آنها برای رسیدن به چیزی که می خواهند هر کاری انجام می دهند چرا که در گذشته نادیده گرفته می شدند. روپرت اورت (پرنس چارمینگ در شرک ۳) می گوید؛ چارمینگ، گروه بازندگان قصه ها و افسانه های دیگر، از جمله خواهران ناتنی سیندرلا را دور هم جمع می کند. چارمینگ، لوس و ازخودراضی تربیت شده و در جامعه مملو از حسادت رشد کرده است. او کاملاً ساده است و هیچ وقت هیچ چیز درستی به دست نیاورده است. او فقط به دنبال زندگی و پایان خوب و خوشش است.
۵) نقش دوقلوی شیطانی قهرمان را بازی کنید
ادی در مرد عنکبوتی ۳ قدرت های مشابهی با قهرمان داستان دارد و به او شبیه است. هر دو آنها در یک جا کار می کنند، هر دو آنها به یک دختر علاقه مندند. تافر گریس بازیگر نقش ادی می گوید؛ «وقتی نقش مکمل را بازی می کنید، اگر کاری فراتر از رفتارهای معمول انجام دهید، زنگ ها به صدا درمی آیند، اما وقتی قرار باشد نقش یک بیمار روانی را از یک سیاره دیگر بازی کنید آزادی بیشتری وجود دارد. قدرت زیاد سرگرمی بیشتری به دنبال دارد.»
۶) به احساس اسارت عادت کنید
در فیلم های فانتزی، معمولاً چهره شخصیت های شریر باید خیلی زشت یا پیر یا اغراق آمیز باشد و این بستگی به مهارت گریمور و صبر و تحمل بازیگر دارد. گریس درباره لباس مخصوص اش در مرد عنکبوتی۳ می گوید؛ پوشیدن آن لباس ها و آن دندان های بلند چهار ساعت وقت می گرفت و بعد از آن هم ۴۵ دقیقه برای پوشیدن کت و شلوار صرف می شد و تازه بعدش دیگر حتی دستشویی هم نمی توانستید بروید که این مشکلی است که بعد از ساخت سه فیلم از این سری، هنوز راه حلش را نیافته اند.در استارداست، میشل فایفر نقش جادوگری را بازی می کند که گاهی ۲۰ساله به نظر می آید (در سن ۴۹سالگی بازیگر باید مانند جوانی اش و مثل کاراکترش در فیلم صورت زخمی به نظر آید) و گاهی هم شبیه۲۰۰ ساله هاست.
۷) از تخیلی بودن لذت ببرید
فیلم ها تنها شانس شما برای شریر و خونخوار بودن هستند. شما نمی خواهید وقتی در خیابان قدم می زنید یک آدم پست تبهکار باشید اما در فیلم می توانید شریر باشید و مشکلی هم پیش نیاید.جفری راش درباره کاپیتان باربوسا در فیلم دزدان دریایی می گوید؛ آنقدر خبیث است که حتی جهنم هم او را پس فرستاد، این بار راش نقش اصلی را به عهده دارد اما این تنها قسمت پیشرفتش نیست. کاراکتر او در این فیلم به مجسمه های دزدان دریایی پارک دیزنی اضافه شده است.
□□□
۱) آن سویج در پیچ جاده (۱۹۴۵). فیلم کم هزینه ادگارجی اولمر که یک نوآر کلاسیک به حساب می آید. نقش کثیف ترین و ناخوشایند ترین زنی که مرد احمق بیچاره یی را در اتاق متلش به سوی مرگ سوق می دهد.
۲) جیمز کاگنی در اوج التهاب (۱۹۴۹). کاگنی به شخصیت این گنگستر دچار صرع که عقده اودیپ دارد، سادیسم و ترحم را با هم می دهد.
۳) رابرت میچم در تنگه وحشت(۱۹۶۲). بدون شک رابرت دونیرو در بازسازی فیلم در نقش دیوانه عجیب و غریب عالی بود اما به پای رابرت میچم با آن حالات شیطانی که تهدیدی برای یک خانواده آرام است، نمی رسد.
۴) کلاوس کینسکی در نقش دن لوپ دو آگیر در آگیر؛ خشم پروردگار. یک اسپانیایی بی رحم که وحشی های پرو را مطیع خود می سازد و رفته رفته دیوانه می شود.
۵) وینگ ریمس در نقش مارسلوس والاس در «داستان های عامه پسند» رئیس احترام برانگیز گروهی از مردان خشن. او صدمات زیادی به بار می آورد و خودش هم آسیب می بیند.
۶) آنجلا لانزبری در نقش خانم ایسلین در کاندیدای منچوری (۱۹۶۲). زن ثروتمندی که ذهن پسرش را با توطئه یی برای کنترل امریکا مسموم می کند. آیا تا این حد ناخوشایند است؟
۷) لارنس اولیویه در نقش دکتر کریستین سزل در دونده ماراتن (۱۹۷۶). بزرگ ترین بازیگر کلاسیک قرن بیستم در نقش یک دندانپزشک نازی؟ بله، البته، امنه؟
۸) آرنولد شوارتزنگر در نقش ترمیناتور در نابودگر(۱۹۸۴). یک روبات قوی هیکل که سعی در نابودی آینده داشت. شوارتزنگر چهره و اندام غیرمعمولی دارد که کاملاً غیرانسانی است.
۹ ) رالف فاینس در فهرست شیندلر(۱۹۹۳). کاراکتر بی رحم و احمقی که یهودیان را برای تمرین تیراندازی هدف قرار می داد. چهره سخت و سرد فاینس و نحوه ایستادنش تماشاگر را مرعوب می کرد.
۱۰) آنتونی هاپکینز در هانیبال. بازیگر قوی و مسحورکننده فیلم سکوت بره ها. این نابغه دیوانه خوشگذران در هانیبال ترسناک تر از قبل است.
ریچارد کورلیس (تایمز) / ترجمه؛صوفیا نصراللهی
منبع : روزنامه اعتماد


همچنین مشاهده کنید

سایت فرازدیلیسایت اصلاحات نیوزسایت جمارانسایت دیجیاتوسایت فراروخبرگزاری تحلیل بازارسایت برترینهاخبرگزاری برناسایت چیدانهسایت زومیت