جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

بیا بهشت را ببین - COME SEE THE PARADISE


بیا بهشت را ببین - COME SEE THE PARADISE
سال تولید : ۱۹۹۰
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : فاکس قرن بیستم
کارگردان : آلن پارکر
فیلمنامه‌نویس : آلن پارکر
فیلمبردار : مایکل سرسین
آهنگساز(موسیقی متن) : رندی ایدلمن
هنرپیشگان : دنیس کوایید، تاملین تومیتا، ساب شیمونو، شیزوکو هوشی، استن اگی و رانلد یاموموتو
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۸ دقیقه


ـ نیویورک، اواخر دههٔ ۱۹۳۰، ̎جک مک گرن̎ (کوایید) که به عنوان گردانندهٔ یک اتحادیه کار می‌کند، پس از آن‌که پایش به طور ناخواسته به بمب‌گذاری در یک فروشگاه اعتصاب‌شکن کشیده می‌شود، به ناچار به لس‌آنجلس فرار می‌کند. در آن‌جا ̎هیروشی کاوامورا̎ (شیمونو) او را به عنوان آپاراتچی سینمایش، ̎توکیوی کوچک̎، استخدام می‌کند. چندی بعد ̎جک̎ دل باختهٔ ̎لیلی̎ (تومیتا)، دختر ̎هیروشی̎ می‌شود. ̎جک̎ و ̎لیلی̎ تصمیم می‌گیرند با هم ازدواج کنند ولی، هم ̎هیروشی̎ مخالف ازدواج آنان است و هم قوانین ایالت کالیفرنیا به زوج‌هائی که از دو نژاد متفاوتند، مجوز ازدواج نمی‌‌دهد. ̎جک̎ و ̎لیلی̎ به سیاتل می‌روند و در آن‌جا عروسی می‌کنند و پس از مدت کوتاهی صاحب یک دختر می‌شوند. از سوی دیگر، ̎جک̎ دوباره کارش را با اتحادیه از سر می‌گیرد و حالا گرداننده‌های اتحادیه او را به خاطر ازدواجش تحت فشار قرار می‌دهند؛ ̎لیلی̎ همراه فرزندش به لس آنجلس بر می‌گردد. اما هنوز مدت زمانی نگذشته که ایالات متحد وارد جنگ جهانی دوم می‌شود و ̎خانوادهٔ کاوامورا ̎ (همراه با دیگر امریکائی‌های ژاپنی‌الاصل مقیم کالیفرنیا) به اردوگاه اسیران جنگی فرستاده می‌شوند. در همین حال ̎جک̎ را نیز به خدمت فرا می‌خوانند و او نیز پس از مدتی بدون اجازه از ارتش بیرون می‌آید، به کالیفرنیا بر می‌گردد و سعی می‌کند همسرش را در اردوگاه پیدا کند.
ـ به نظر می‌رسد که پارکر بر پس زمینهٔ بحران‌های اجتماعی و سیاسی دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، قصد روایت قصه‌ای عاشقانه و سنتی را داشته است. اما با موضوعات مختلفی که او در فیلم‌ مطرح می‌کند، کار دشوار می‌شود. در واقع شخصیت‌ها و قصه‌های فرعی زیادی وجود دارند که در ظرف فیلم جا نمی‌گیرند و شاید بهتر بود که اثر در قالب یک مجموعهٔ چند قسمتی تلویزیونی عرضه می‌شد. کوایید به دور از اطوارهای معمولش، در فیلم به اوج می‌رسد و حضور تومیتا در کنار او به یاد ماندنی است.


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینسایت دیدارنیوزخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه توسعه ایرانیروزنامه شرقسایت اعتماد آنلاینسایت نامه نیوزسایت اقتصادنیوزروزنامه شهروندسایت اکوایران