سه شنبه, ۱ فروردین, ۱۴۰۲ / 21 March, 2023
مجله ویستا

الکساندر لاگویا


الکساندر لاگویا
الكساندر لاگویا یكی از نوازندگان برجسته گیتار كلاسیك (موسیقی فلامنكو) در سطح جهان است. وی در اسكندریه مصر و از یك پدر یونانی و مادر ایتالیایی متولد شد. از هشت‌سالگی به‌طور حرفه‌ای شروع به آموختن موسیقی نمود. در سال ۱۹۴۸ به پاریس رفت و در محضر ژان سادری و هیتور ویلا لوبوس به تحصیل موسیقی پرداخت. دراین سال وی كارنامه موفقی در اجرای زنده موسیقی در كنسرت‌های مختلف داشت. بعدها به شاگردی اندره سگویا در سینای اسپانیا درآمد.
در سینای اسپانیا و در سال ۱۹۵۰ برای اولین بار همسر خود را ملاقات كرد، ایدا پرستی كه یك نوازندهٔ برجسته گیتار بود. آن‌ها در ۱۹۵۲ باهم ازدواج كردند و فعالیت موسیقی مشترك خود را آغاز نمودند. اما در آن زمان تفكری كه وجودداشت روی سولوبودن ساز گیتار تاكید می‌كرد و آن‌ها می‌خواستند فعالیت خود را به‌شكل دْوِت‌ گیتار آغاز كنند. بالاخره آن ها اجراهای خود را با آثار كی‌برد باخ، دباسی و فالا آغاز كردند و موردتوجه آهنگسازان برجسته قرارگرفتند. به‌عنوان مثال ماریو كاستل نوو- تدسكو، ژاك رودریگو، آندره الیوت و ... . الكساندر و همسرش در طول پانزده سال آثار فراوانی را با یكدیگر اجرا و ضبط نمودند و در حدود ۲۰۰۰ كنسرت مختلف را ارائه كردند. همسر الكساندر در سال ۱۹۶۷ درگذشت. این مسئله روح و روان الكساندر را ویران كرد و از هم پاشید به‌حدی كه از صحنه موسیقی كنار رفت. اما در سال ۱۹۶۹ به عنوان استاد در كنسرواتوار پاریس فعالیت كرد. همچنین وی كلاس‌های تابستانی نیز در آكادمی موسیقی نیس اداره می‌كرد. شاگردان وی بسیار مطرح و مشهور شده‌اند ازجمله آن‌ها می‌توان به گیتاریست برجسته كانادایی لیونا بوید اشاره كرد. پس از گذشت چند سال لاگویا فعالیت حرفه‌ای موسیقی در زمینه‌ اجراء ضبط را از سر گرفت. دوستی او با آهنگساز مشهور كلودبولینگ به‌همكاری نزدیك آن دو و اجرای چند كنسرت در ۱۹۷۹ انجامید. الكساندر در سرتاسر دهه ۸۰ فعال باقی ماند و بعدها در سال ۱۹۹۴ از فعالیت‌های آموزشی خود كناره گرفت.
منبع : رسانه هنر و موسیقی


همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیسایت اصلاحات نیوزروزنامه شرقسایت رویداد 24سایت چیدانهسایت دیجیاتوخبرگزاری فارسخبرگزاری ایلناخبرگزاری مهرخبرگزاری تسنیم