سه شنبه, ۱۶ خرداد, ۱۴۰۲ / 6 June, 2023
مجله ویستا

توتوی قهرمان - TOTO LE HEROS


توتوی قهرمان - TOTO LE HEROS
سال تولید : ۱۹۹۱
کشور تولیدکننده : بلژیک، فرانسه و آلمان
محصول : ایبلیس/ دوسار / متروپولیس
کارگردان : ژاکو وان دورمال
فیلمنامه‌نویس : ژاکو وان دورمال
فیلمبردار : والتر واندن انده
آهنگساز(موسیقی متن) : پی‌یر وان دورمال
هنرپیشگان : میشل بوکه، ژو دو باکر، توما گوده، مری‌یل پریه، ساندرین بلانک، دیدیه فره‌نی، هوگو هارولد هاریسون
نوع فیلم : رنگی، ۹۱ دقیقه


ـ همه ̎توما ̎ی جوان (گوده) را ̎توتو̎ صدا می‌زنند. ̎توتو̎ معتقد است که به هنگام تولد با پسر همسایه، ̎ آلفرد̎ ـ که در همان روز و در همان بیمارستان به دنیا آمده ـ عوض شده است و تمام اتفاقات ناخوش‌آیند زندگی‌اش ـ از جمله علاقه‌اش به خواهرش ̎ آلیس̎ (بلانک) و مرگ ناگهانی پدرش ـ از همین اشتباه سرچشمه گرفته‌اند. او در سال‌های بزرگسالی (دو باکر) هم از چنگ تصورات کودکی رها نمی‌شود و روزی زنی را ملاقات می‌کند که ̎ آلیس̎ را به یادش می‌آورد. زمان می‌گذرد و در سال‌های پیری، ̎توتو̎ (بوکه) تصمیم می‌گیرد که درستی تصورات کودکی‌اش را کشف کند.
ـ توتوی قهرمان نخستین تجربهٔ کارگردانی وان دورمال است که در جشنواره کن با استقبال فراوانی روبه‌رو شد و جایزهٔ دوربین طلائی را هم گرفت. سینمای بلژیک ـ با تولید محدود سالانه ده فیلم، آن هم به سه زبان مختلف ـ فیلم‌های درخشان و استعدادهای قابل توجهی معرفی کرده است. وان دورمال کارش را به عنوان دلقک سیرک شروع می‌کند، و آن‌طور که خودش در گفت‌وگوئی با کایه دو سینما می‌گوید، این تجربه در شکل‌گیری حس تراژدی / کمدی و عناصر داستانش نقش مؤثری داشته است. میان آثاری که واقعیت را با خیال درهم آمیخته‌اند، این فیلم تراژدی / کمیک، می‌خواهد به اعماق روح انسان دست پیدا کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24روزنامه ابتکارروزنامه تعادلسایت اقتصاد 24روزنامه همشهریسایت نامه نیوزسایت دیدارنیوزروزنامه شرقخبرگزاری فارسوبگردی